ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı?nın Kabulü Ve Mehmet Akif?i Anma Günü Törenle Kutlandı

İstiklal Marşı´nın şairi, mütefekkir ve vatansever Mehmet Akif Ersoy, ´Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın.´ derken verilen mücadelenin büyüklüğünü ve zorluğunu ifade etmiştir. Bu nedenle İstiklal Marşı’mız tarihimizi, milli karakterimizi, milli mücadelenin heyecanını ve duygularını içinde taşıyan edebiyatımızın seçkin bir örneğidir.  
İstiklal Marşı?nın Kabulü Ve Mehmet Akif?i Anma Günü Törenle Kutlandı

İstiklal Marşı’nın Kabulü Ve Mehmet Akif’i Anma Günü Törenle Kutlandı

 

               İstiklal Marşı’mızın kabulünün 93. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü yeni öğretmenevinde yapılan bir törenle kutlandı.

 

 

            Törene Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu, 6.Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Kurmay Başkanı Kurmay Albay Saim Bağcı,  İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet, Bilim Sanayi Teknoloji İl Müdürü Remzi Özdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Erhan Güngör,  ilçe milli eğitim müdürleri, okul müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 

Törenin açılış konuşmasını Çukurova Piri Reis Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Çetin Öztürk, yaptı.

Törende konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet, “ Bugün, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı’mızın, 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 93. yıldönümünü kutluyoruz. İstiklal Marşımızın Büyük Şairi Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Savaşı’nda Türk milletinin ne için savaştığını, hangi duygularla vatanını koruduğunu bu şiirinde çok açık bir şekilde ortaya koymuştur. İstiklal Marşı´nın şairi, mütefekkir ve vatansever Mehmet Akif Ersoy, ´Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın.´ derken verilen mücadelenin büyüklüğünü ve zorluğunu ifade etmiştir. Bu nedenle İstiklal Marşı’mız tarihimizi, milli karakterimizi, milli mücadelenin heyecanını ve duygularını içinde taşıyan edebiyatımızın seçkin bir örneğidir. 

             Milletimizin duygularını yansıtan İstiklal Marşı’mızın Milli Marş olarak kabul edilişinin yıldönümünde, başta Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı´nın tüm kahramanlarını ve değerli şair Mehmet Akif Ersoy´u saygıyla anıyor, minnet ve şükran hislerimle Allah´tan rahmet diliyorum.” dedi. 

Yapılan konuşmalar sinevizyon gösterileri ve okunan şiirlerin ardından İstiklal Marşı ve Mehmet Akif konulu resim, kompozisyon ve şiir dalında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. 

İl Milli Eğitim Müdürümüz ve beraberindeki heyetin günün anısına fotoğraf çekilmesi ile tören son buldu. 

 

İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ VE MEHMET AKİFİ ANMA GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDIİSTİKLAL MARŞININ KABULÜ VE MEHMET AKİFİ ANMA GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDIİSTİKLAL MARŞININ KABULÜ VE MEHMET AKİFİ ANMA GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDIİSTİKLAL MARŞININ KABULÜ VE MEHMET AKİFİ ANMA GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDIİSTİKLAL MARŞININ KABULÜ VE MEHMET AKİFİ ANMA GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDIİSTİKLAL MARŞININ KABULÜ VE MEHMET AKİFİ ANMA GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.