ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitim Adaso?daki Çalıştayda Masaya Yatırıldı

Sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu nitelikteki elemanın yetiştirilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı arasında imzalanan protokolle Organize Sanayi Bölgelerinde meslek liseleri açılmaya başlandı.
Mesleki Eğitim  Adaso?daki   Çalıştayda Masaya Yatırıldı

Mesleki Eğitim  Adaso’daki   Çalıştayda Masaya Yatırıldı

Adana Sanayi Odası ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen “Mesleki Eğitim Çalıştayı” yapıldı. Sanayiciler, milli eğitim yetkilileri, meslek lisesi yöneticileri ve öğretmenleri, üniversite akademisyenleri, öğrenci ve velilerin buluşmasında sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.

Adana Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu da, çalıştayı çok önemsediklerini, Türkiye’de mesleki ve teknik eğitimden çok şey beklendiğini belirtti. Sanayicilerin, eğitimcilerin ve öğrencilerin de şikâyetçi olduğunu vurgulayan Horozoğlu, “Ülkemizde kalite sorunu yaşanıyor. Özellikle AB ülkelerini esas alıp istatistiki rakamların Türkiye’de olmasını arzu ediyoruz. Ama bu kaliteyi nasıl yükseltebiliriz, bunu düşünmüyoruz.” diye konuştu.

Sanayiciler, eğitimciler ve akademisyenlerin buluştuğu çalıştayda konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet; Bu güne kadar mesleki eğitimde çok değişik uygulamalar yapıldı. Fakat bu uygulamalar sonucunda mesleki eğitimden mezun olan öğrenciler istediği işe kavuşamazken sanayicilerimiz de istediği iş gücünü bulamamaktan, mesleki eğitim almış kişilerden yeterince faydalanamadıklarını ifade etmektedirler. Sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu nitelikteki elemanın yetiştirilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı arasında imzalanan protokolle Organize Sanayi Bölgelerinde meslek liseleri açılmaya başlandı. Adana Sabancı Organize Sanayi Bölgesinde açılan okulumuz ilkler arasındadır. Özel Erkan Koleji tarafından açılan bu okula yoğun bir talep olmaktadır. Umarım bu okulun 2.si,  3.sü ve 4. sü arka arkaya gelir. Bu okulun yönetici ve öğretmenlerini, okulun uygulayacağı ders programını sanayicilerin belirlediğini ve özel okul statüsündeki bu okula devam eden öğrencilerin okul ücretlerinin bakanlığımızca karşılandığını belirtti. Bu sayede Adana’da sanayicimizin ihtiyaç duyduğu elamanları biz yetiştirir hale geleceğiz.” dedi. Önümüzdeki “Süreç içinde mesleki eğitimde bazı değişiklikler ve yapılanma ile ilgili çalışmalar yapıldığını, bu çalıştaydan çıkacak sonuçlarla ilgili olarak da ilimizde çözebilecekleri konuları ilde, ilimizin yetkisi dışındaki konuları da ilgili makamlara arz edeceğiz.” dedi.

Açılışta konuşan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Mesleki Eğitimin ülkemizin en önemli sorunlarından biri olduğunu belirterek, sorunların gerçekçi bir biçimde belirlenmesi ve uygun çözüm önerilerinin geliştirilmesi amacıyla çalıştayın düzenlendiğini bildirdi. Bölgesel ve sektörel anlamda etkili bir yol haritasının ortaya çıkarılmasının hedeflendiğini vurgulayan Kıvanç, ülkemizde mesleki eğitimin uzun yıllardır siyasi popülizme kurban edildiğini söyledi. Kıvanç, “Yanlış sosyo-kültürel politikalar ara eleman kavramını ön plana çıkarmak bir yana, sosyal statü aracı olarak yükseköğretimin yıldızını daha da parlatmıştır.” dedi.

Mesleki eğitimde de şartların arz-talep dengesi ile belirlendiğini, talebin yetersiz, niteliklerin düşük olmasının eğitimdeki üretim kalitesini doğrudan etkilediğini belirten ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, talebin nicelikten çok nitelik olarak yükseltilmesinin temel hedefler arasında yer almasını, müfredatın güncellenmesi ve eğitimcilerin de buna uygun hazırlanması gerektiğini kaydetti.

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, teorik eğitim sonrası uygulamalı eğitimin etkili şekilde verilemediğini, bunun önemli bir sorun olarak gündeme geldiğini belirterek, staj kavramının ülkemizde gerektiği gibi uygulanamamasından sanayiciler kadar öğrencilerin de yakındığını vurguladı. Çalıştayda oluşacak sinerjinin ihtiyaç duyulan yapısal çözümlere ulaşılmasını biraz daha yakınlaştıracağına inandığını belirten Kıvanç, şöyle konuştu:

“Çalıştay, sanayicimizin ihtiyaç duyduğu teknik eleman ihtiyacını gidermeyi doğrudan etkileyeceği gibi, ülkemizin önemli sorunlarından, genç işsizlerin sayısında da azalmaya katkı sağlayacaktır. Bugün burada büyük öneme sahip çalışmanın farkındalığına ulaşmış kişilerle aynı çalıştayda yer almaktan büyük mutluluk duymaktayım. Bu farkındalığın çalıştay süresince uygulamaya yönelik güçlü bir fikir zenginliğine dönüşeceğine inanmaktayım. Çözüm için de mevcut politika ve uygulamaların yerine; planlamacı bir anlayışla; toplumsal gereksinimleri, istihdamı ve yaşam boyu eğitimi, ülkenin bilim ve teknoloji yeterliğinin güçlendirilmesini temel alan ulusal mesleki eğitim politikaları yaşama geçirilmesi kanaatindeyim.” dedi.

 

Daha sonra sorunların çözümü çerçevesinde, Sanayiciler, milli eğitim yetkilileri, meslek lisesi öğretmenleri, üniversite akademisyenlerin oluşturdukları guruplar nezdinde toplantı salonunda çalıştay gerçekleşti.Sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu nitelikteki elemanın yetiştirilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı arasında imzalanan protokolle Organize Sanayi Bölgelerinde meslek liseleri açılmaya başlandı.

Sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu nitelikteki elemanın yetiştirilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı arasında imzalanan protokolle Organize Sanayi Bölgelerinde meslek liseleri açılmaya başlandı.
Sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu nitelikteki elemanın yetiştirilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı arasında imzalanan protokolle Organize Sanayi Bölgelerinde meslek liseleri açılmaya başlandı.Sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu nitelikteki elemanın yetiştirilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı arasında imzalanan protokolle Organize Sanayi Bölgelerinde meslek liseleri açılmaya başlandı.Sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu nitelikteki elemanın yetiştirilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı arasında imzalanan protokolle Organize Sanayi Bölgelerinde meslek liseleri açılmaya başlandı.


Mesleki Eğitim  Adaso8217daki   Çalıştayda Masaya Yatırıldı

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.