ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet ?ten Yeni Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

           Eğitim hayatı sizler için ne kadar yorucu, zorlu ve uzun bir süreç olarak görünse de planlı bir çalışma ile hedeflerinize ulaşacağınızdan eminiz. Sizler, hedefine ulaşmış mutlu bireyler olarak hem ülkemizin geleceğine ışık tutacak, hem de milletimizin umudu olacaksınız. Sizler, bizim geleceğimizin teminatısınız.
Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Ali Selamet ?ten Yeni Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

 

Sayın Valim,

Sevgili Öğrenciler,

Değerli Öğretmenler,

Kıymetli Veliler,

 

Bugün, 2013-2014 öğretim yılının açılışını yapmak ve ilköğretim haftasını kutlamak üzere burada toplandık. 

Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz geçen yılın yorgunluğunu üzerinden atmış, yeni öğretim yılına dinlenmiş, büyük bir enerji depolamış olarak, bu günü sabırsızlıkla bekledi. 

 

Yine aramıza yeni katılan öğrencilerimiz ve aileleri yıllardır bu günü iştiyakla bekledi. Bugün, sevgililerin buluşma günüdür. Okullarımız, bugün çocuklarımızın sesleriyle yeniden şenlendi. 

 

Sevgili Öğrenciler,

 

Eğitim hayatı sizler için ne kadar yorucu, zorlu ve uzun bir süreç olarak görünse de planlı bir çalışma ile hedeflerinize ulaşacağınızdan eminiz. Sizler, hedefine ulaşmış mutlu bireyler olarak hem ülkemizin geleceğine ışık tutacak, hem de milletimizin umudu olacaksınız. Sizler, bizim geleceğimizin teminatısınız.

 

            Sizleri, sınav odaklı, sıralamayı ve elemeyi hedef almış bir eğitim anlayışından kurtarmak için büyük çaba sarf ediyoruz. Temel eğitimi bitirip gelecek yıl orta öğretime geçecek öğrenciler, ilk kez okulda gördüğünüz derslerin sınavlarına ek olarak bir sınavla daha karşı karşıya gelmeyeceksiniz. 

 

Okulda, üç yazılı yapılan derslerin ikinci yazılılarına, iki yazılı yapılan derslerin de birinci yazılılarına birinci yarıyılda kasım ayının sonunda, ikinci yarıyılda ise nisan ayında yurt çapında ortak sınav olarak kendi sıralarınızda gireceksiniz. Bu yazılılarda verdiğiniz yanlış cevaplar yaptığınız doğru cevapları götürmeyecek. Bu ortak sınavdan aldığınız puanının %70’i ve okulda derslerden aldığınız ağırlıklı yılsonu başarı puanlarının %30 undan aldığınız puanlarla orta öğretime yerleşeceksiniz.

 

            Bütün çabamız, sizlerin geleceğe daha iyi hazırlanmasıdır. Sizlerin, sadece ülkemizde değil, dünyanın neresinde olursa olsun, akranlarınızla çok kolay rekabet edebilecek yeterlilikte yetişmenizi ve yetiştiğiniz toplumun milli ve manevi değerleri ile bezenmenizi sağlamaktır. Bunun için her türlü tedbiri aldık, almaya da devam edeceğiz. Bütün imkânlarımızı, ülkemizi geleceğe başarıyla taşıyacak ve ülkemizi şu an bulunduğu yerden çok daha yukarıları taşıyacak altın bir nesil yetiştirmek için seferber etmekteyiz.

 

            Geçen yılki;

 

Ø  2013 LYS MF-4 puan türünde Türkiye Birincisi Mehmet Burak Kaya’nın

 

Ø  2013 SBS Türkiye Birincisi Ece Seçen ile Mehmet Ali Buyurgan’ın

 

Ø  2013 Dünya Liselerarası Atletizm Şampiyonası’nda sırıkla yüksek atlamada Dünya Şampiyonu Milli Sporcumuz Demet Parlak’ın,

 

Ø  Sırbistan’da yapılan Taekwando branşında Balkan Şampiyonu ve Balkan Üçüncüsü olan öğrencilerimizin,

 

Ø  Şimdi Düşünme Zamanı Projesi kapsamında 81 ilden 164 çalışmanın sergilendiği organizasyonda ilimize 2 birincilik getiren öğrencilerimizin,

 

Ø  Yıldızlar Masa Tenisi Türkiye Şampiyonasında Türkiye ikinciliğini getiren Gazi Ortaokulu öğrencilerimizin,

 

Ø  TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığınca ortak düzenlenen “Bu Benim Eserim” proje yarışmasında farklı kategorilerde 2 Türkiye birinciliği ve 2 Türkiye ikinciliği getiren öğrencilerimizin,

 

Ø  Bir ilk olma özelliğini taşıyan Somut Olmayan Kültürel Mirasımızı Somutlaştırmak konulu “Çocuk Kongresi” nde ilimize gelen öğrencilere “Keşke, ben de Adana’da doğsaydım;” Öğretmenlere de “Bize de Adana’da öğretmen olarak görev yapmak nasip olsa.” dedirten öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin başarılarının yanına yeni başarılar eklemek istiyoruz.

 

            Değerli Öğretmenler,

 

            Bu günü nasıl büyük bir iştiyakla beklediğinizi biliyorum. Kendinizi derslere hazırlamanın yanında, çocuklar okula geldiğinde, okulumuzu güzel bulsun, temiz bulsun diye ellerinizde fırça sınıfları boyadığınızı, hadi biraz daha gayret bu onarımı da bir an önce bitirelim diye çaba sarf ettiğinizi, hafta sonu okula gidip okulu baştanbaşa yıkadığınızı gözlerimle gördüm. Yirmi iki bin öğretmenimizin her birinin bir çalıkuşu misali kendilerini öğrencilerimize adadığının bilincindeyim.

 

            Öğrencilerimizin okula uyum sağlamalarından bir üst öğrenime geçişlerine, oradan da hayata hazırlanmalarına kadar üzerinize düşeni yapacağınızdan kimsenin şüphesi olmasın. Özellikle bu yıl, orta öğretime geçişte, öğretmenlerimizin vereceği notlar ve yapacağı değerlendirmelerin önemi daha da artmıştır. Bütün öğretmenlerimizin kendilerine duyulan güveni boşa çıkarmayacaklarına inancım tamdır.

            Kıymetli Veliler,

            Çocuklarımız ikamet adreslerinize göre en uygun okullara bakanlıkça E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yerleştirildi. Yıllardır alışılagelmiş uygulamaların devam etmesi için çalışan bazı kişilerin etik olmayan gayretlerine fırsat vermeyin. 

 

Bütün varlığımızla çocuklarınızı en iyi şekilde geleceğe hazırlamak için gayret ettiğimize inanmanızı isterim. Öğrencilerimizi, sınav odaklı, sadece test çözme becerisini geliştirmeyi amaçlayan çalışmalardan kurtarma konusunda bizlere, öğretmenlerimize destek vermenizi ve yanımızda olmanızı istiyorum. 

 

4+4+4=12 yıllık zorunlu eğitime geçilmesi ve okulların ilkokul ve ortaokul şeklinde ayrılmasından kaynaklanan arzu etmediğiniz bazı durumlarla karşılaşmış da olabilirsiniz. Ama bütün bunlar, çocuklarımız için, onların geleceğe bu şekilde daha iyi hazırlanacağı düşünülerek planlanmış ve uygulanmıştır. 

 

            Bazı yerleşim birimlerinde öğrencilerimizin, özellikle de kız çocuklarımızın ortaokuldan itibaren okula devamsızlıklarının arttığını görüyorum. Bu yerleşim birimlerinde okullarımızın yönetici ve öğretmenleri tek tek bu öğrencileri ve velilerimizi ziyaret edecek ve onlarla görüşecekler. Bu velilerimiz, şunu bilmeliler ki çocuklarınız bizlere emanetlerinizdir. Onları en iyi şekilde koruyacağımıza ve geleceğe hazırlayacağımıza öğretmenlerimiz ve eğitim yöneticilerimiz adına söz veriyorum. Bugün okula gelememiş mevsimlik tarım işçisi çocuklarından ailesinin baskısı ile okula gidememiş bütün çocuklarımızı okula bekliyorum. 

 

            Bu duygu ve düşüncelerle, bütün öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, eğitim yöneticilerimizin ve velilerimizin İlköğretim Haftasını kutluyor, eğitim öğretim yılının sağlıklı, huzurlu, mutlu ve başarılı geçmesini diliyorum. 

 

            Bu güne kadar desteğini bizden esirgemeyen, gecenin saat birinde de olsa eğitime, zaman ayıran başta Sayın Valimize, Sayın Kültür ve Turizim Bakanımız Ömer Çelik´e, Sayın Vekillerimiz Fatoş Gürkan, Necdet Ünüvar ve Mehmet Şükrü Erdinç ile il müdürlerimize, sivil toplum örgütlerinin değerli yöneticilerine ve hayırseverlerimize şahsım, öğrenci ve öğretmenlerimiz adına teşekkür eder, saygılarımı arz ederim.

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.