ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenlere Toplumsal Cinsiyet, İstihdam ve Sosyal Sorumluluk Eğitimleri

Projenin açılış konuşmasını Milli Eğitim Bakanlığı  Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Müdürlüğü Müdürü Doç. Dr. Ali Yılmaz yaptı. 
Öğretmenlere Toplumsal Cinsiyet, İstihdam ve Sosyal Sorumluluk Eğitimleri

 

Öğretmenlere Toplumsal Cinsiyet, İstihdam ve Sosyal Sorumluluk Eğitimleri "Gençlerle birlikte, Gençler için"

 

Ruhsal ve fiziksel değişimlerin yoğun olarak yaşandığı 11-18 yaş grubundaki gençlere destek olmak amacıyla çeşitli çalışmalar yürüten Genç Hayat Vakfı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında Ben de Varım ve Yurtta Genç Var isimli iki yeni projeyi hayata geçirdi.

 AdanaAnkaraİstanbul ve İzmir’de uygulanacak projelerin ilk ayağı öğretmen eğitimleri olarak belirlendi. 06-09 Mayıs tarihlerinde, Adana’da düzenlenen eğitim programının açılışına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı temsilcileri ve Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Müdürlüğü Müdürü Doç. Dr. Ali Yılmaz katıldı.

Projenin açılış konuşmasını Milli Eğitim Bakanlığı  Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Müdürlüğü Müdürü Doç. Dr. Ali Yılmaz yaptı. Yılmaz yaptığı konuşmada: “ Beni heyecanlandıran  bu eğitimin sıradışılığı ve informal olması bu seminere katılan öğretmenlerimizin neler kazandırdığı buradan giderken hayatınıza önemli katkılar sağlayacağınızı ümit ediyorum.  Kazanımlarınızı gittiğiniz yerlere taşıyacağınızı biliyorum. Güzel şeyler olacak,   öğretmen yetiştirmede strateji belirleyerek çalışma başlattık.

Temel amacımız öğretmenlerimizin topluma rol model olması ve statüsünü en iyi yerlere getirilmesidir.” dedi.

Etkinlikteki  bir diger konuşmayı da İl Milli Eğitim Müdürümüz Muharrem Gelen yaptı. Müdürümüz yaptığı konuşma da: “ İlimize teşrif eden katılımcılarımıza ve Projenin İlimizde düzenlenmesinden dolayı başta Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Sayın V. Ali Yılmaz teşekkür ediyorum. Bu seminere katılım sağlayan öğretmen arkadaşlarımızın da ciddi katkılar sağlayacağını  temenni ediyorum.  Güçlü bir ortaklıkla önemli bir başarı yapıldı. İlimiz de istihdamın arttırılmasına yönelik çalışmalar hızla devam etmektedir.” dedi. 

Eğitime katılan öğretmenler, dört gün boyunca Genç Hayat Vakfı’nın uzman eğitmenlerince; etkin dinleme, empati, çatışma yönetimi, takım çalışması, toplumsal cinsiyet, sosyal sorumluluk, istihdam, meslek seçimi, özgeçmiş hazırlama, mülakat teknikleri konularında interaktif ve nonformal eğitim teknikleriyle hazırlanmış çalışmalara katıldılar. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Hizmet içi Eğitim Sertifikası alan  öğretmenler öğretmenle, kendi okullarındaki öğrencileriyle bir yıl boyunca atölye ve saha çalışmaları gerçekleştirecekler.  

“ Hedef binlerce öğrenciye ulaşmak” 30 bini aşkın genç, 300’ün üzerinde öğretmen, 10 bine yakın veli, 500’den fazla gönüllüyle çalışmalarını sürdüren Genç Hayat Vakfı projelerin uygulandığı diğer illerde de öğretmen eğitimleri vermeye devam edecek. Son eğitim ise İstanbul’da olacak. Kız teknik ve meslek liselerinde öğrenim gören kız öğrencilerin istihdama ve toplumsal hayata katılımlarını güçlendirmek, toplumsal cinsiyet eşitliğine dair farkındalık kazanmalarını sağlamak amacıyla oluşturulan Ben de Varım Projesi, bu yıl JP Morgan Chase Foundation desteğiyle Adana, Ankara, İstanbul ve İzmir’de uygulanmaya başladı. Proje sayesinde 2 bin 500 öğrenci, 100 öğretmen, 2 bin 500 veli ve 50 staj danışmanına ulaşılması hedefleniyor. Yurtlarda kalan öğrencilerin, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık kazanmaları, sosyal sorumluluk konusunda bilgilenmeleri ve yaşam becerilerinin geliştirilmesi amacıyla hayata geçirilen Yurtta Genç Var projesi ise yine Adana, Ankara, İstanbul ve İzmir’de uygulanacak. Proje aracılığıyla bu yıl 2 bin 400 öğrenci, 64 öğretmen, 400 veliye ulaşılması hedefleniyor.  

"Gençlerle birlikte, gençler için" Milli  Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İstanbul Kalkınma Ajansı, yerel yönetimler gibi pek çok kurum ve kuruluşla birlikte çalışan Vakıf, gençlerin kendini ifade edebilen, haklarının farkında, toplumsal cinsiyet eşitliğini, ifade özgürlüğünü, farklılıklarla bir arada yaşama kültürünü ve bilincini, insan hakları ve demokrasiyi içselleştirmiş, şiddetsiz iletişimi benimsemiş, çevreye karşı duyarlı, özgüvenli bireyler olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla çeşitli eğitim modelleri hazırlayıp uyguluyor. Vakıf ayrıca, çocuklara yönelik aile içi şiddet, liseli profili, gençlerin şiddet algısı gibi konularda araştırmalar yürüterek elde ettiği veriler doğrultusunda raporlar hazırlıyor.

 


Öğretmenlere Toplumsal Cinsiyet, İstihdam ve Sosyal Sorumluluk Eğitimleri Gençlerle Birlikte, Gençler için
Öğretmenlere Toplumsal Cinsiyet, İstihdam ve Sosyal Sorumluluk Eğitimleri Gençlerle Birlikte, Gençler içinÖğretmenlere Toplumsal Cinsiyet, İstihdam ve Sosyal Sorumluluk Eğitimleri Gençlerle Birlikte, Gençler içinÖğretmenlere Toplumsal Cinsiyet, İstihdam ve Sosyal Sorumluluk Eğitimleri Gençlerle Birlikte, Gençler içinÖğretmenlere Toplumsal Cinsiyet, İstihdam ve Sosyal Sorumluluk Eğitimleri Gençlerle Birlikte, Gençler içinÖğretmenlere Toplumsal Cinsiyet, İstihdam ve Sosyal Sorumluluk Eğitimleri Gençlerle Birlikte, Gençler içinÖğretmenlere Toplumsal Cinsiyet, İstihdam ve Sosyal Sorumluluk Eğitimleri Gençlerle Birlikte, Gençler için

 son gün ziyareti

 

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.