ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"2. Çırak Öğrenci Mesleki Beceri Dayanışma Faaliyeti Eğitimi" İlimizde Gerçekleştiriliyor

"Türkiye'de Kaliteli Çıraklık ve Mesleki Eğitim Yoluyla Suriyeli ve Ev Sahibi Toplulukların İstihdama Erişimlerinin Kolaylaştırılması Programı" kapsamında "2. Çırak Öğrenci Mesleki Beceri Dayanışma Faaliyeti Eğitimi" ilimizde gerçekleştiriliyor.


Avrupa Birliği'nin finansal desteğiyle Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü (MEB MTEGM) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) iş birliğinde, Expertise France ve EDUSER tarafından yürütülen İstihdam için Mesleki Eğitim Programı, İMEP kapsamında Çırak Öğrenci Mesleki Beceri Dayanışma Faaliyetlerinin ikincisi Adana, Ankara, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş ve Mersin okullarından toplam 85 çırak öğrenci, öğretmen ve usta öğreticinin katılımı ile 06-08 Aralık 2022 tarihlerinde ilimizde gerçekleştiriliyor.

 

Çırak öğrencilerin, öğretmenleri ve usta öğreticilerinin rehberliğinde, dayanışma içerisinde küçük ölçekli toplumsal iyileştirme çalışmaları gerçekleştirmelerine yol göstermeyi amaçlayan Çırak Öğrenci Mesleki Beceri Dayanışma Faaliyetlerinin; bölgesel düzeyde 3 grupta gerçekleştirilmesi planlandı. Eğitimlerin ilki geçtiğimiz Ekim ayında Ankara, İzmir, Kayseri ve Konya okullarının katılımıyla Ankara'da gerçekleştirilmiş olup; Mayıs 2023'te Bursa, İstanbul ve Kocaeli'deki okulların katılımı ile de üçüncüsü gerçekleştirilecek.

 

Bu amaçla bir araya gelen çırak öğrenciler, öğretmenler ve usta öğreticiler; takım çalışması, sürdürülebilirlik, tasarım odaklı düşünme, proje süreçlerinin planlanması ve değerlendirilmesi, sosyal fayda ve etki ile sosyal girişimcilik konularında eğitim alıyorlar. Eğitimin ardından öğrenciler, öğretmenler ve usta öğreticilerinin rehberliğinde, oluşturdukları takımları ile içinde bulundukları topluluk üyelerinin de desteğini alarak projelerini üç aylık bir süreçte hayata geçirecekler. Bu süreçte Öğrencilerin; birlikte öğrenme, sosyal fayda yaratma, üretme ve paylaşma yaklaşımıyla toplumla ve sürdürülebilirlikle kalıcı bağlar kurmaları hedefleniyor.

 

08-12-202208-12-202208-12-202208-12-2022

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.