ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DÜZENLENEN TÖRENLE BAŞLADI

2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DÜZENLENEN TÖRENLE BAŞLADI

2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI DÜZENLENEN TÖRENLE BAŞLADI

Adana’da 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı törenle başladı.  İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan tören Çukurova Nigahi Soykan İlkokulu´nda yapıldı.

Törene Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş, Adana Milletvekili Sayın Zülfikar İnönü Tümer,  İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Turan Akpınar, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, ilimizin 1268 okulda, 463.484 öğrenci, 29.100 öğretmen ve idareci ile 2017-2018 eğitim-öğretim yılına başladığını belirterek yeni eğitim öğretim yılının ilimiz ve ülkemiz için başarılarla dolu bir yıl olmasını dileyerek başladığı konuşmasına:

“Adana İl Milli Eğitimi olarak 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında yaptığımız projeler ve çalışmalarda ilimizin eğitim seviyesini daha iyiye ulaştırmak oldu. Okullaşmada, okulların onarım çalışmalarında, derslik sayısının artırılması ve buna bağlı olarak derslik başına düşen öğrenci ve öğretmen sayılarının iyileştirilmesi konularında önemli ilerlemeler kaydettik.

Bizi en çok onurlandıran da ilimiz geneline 2015 yılından beri yürüttüğümüz ODAK Projemizin Bakanlığımız tarafından, TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ ödülüne layık görülmesi oldu. TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarlarında Türkiye’de en çok başvuru yapan il olduk. Erasmus + Avrupa Birliği Projeleri 2017 yılı teklif çağrısı dönemi hibe almaya hak kazanan projeler içinde ise Yetişkin Eğitimi Personel Hareketliliği alanında TÜRKİYE BİRİNCİSİ; Okul Eğitimi Personel Hareketliliği alanında TÜRKİYE İKİNCİSİ ve Mesleki Eğitim alanında TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ olarak başarılarımıza yenilerini ekledik. Bu projelere emek veren tüm mesai arkadaşlarımı kutluyor; bu yıl yapacağımız çalışmalarla da ilerlemeye, eğitimde kaliteyi artırmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyorum.

Bizler iyi bir eğitimin ön koşularından birinin kaliteli eğitim ortamları olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle de gerek okul inşaatı gerekse okul onarım çalışmalarına fazlasıyla önem vermekteyiz.  2016- 2017 yılında ilimizde 27 yeni okul yapıldı ve açıldı. 40 okul inşaatımız devam ediyor. Proje aşamasında ki okul sayımız ise 56’dır. 38 projemiz de Bakanlığa teklif edilmiş olup, yılsonu itibariyle ihale süreçleri gerçekleştirilmiş olacaktır. Ayrıca Suriyeli öğrenciler için Bakanlığımızca 8 prefabrik 9 betonarme olmak üzere yaklaşık 400 derslikli 17 projenin ihale işlemleri devam etmektedir. Bunların yanı sıra Müdürlüğümüzce 113 okul onarımı gerçekleştirilmiştir.

Bütün bu çalışmalarda bugüne kadar bizi destekleyen, bizlere öncülük eden başta Sayın Bakanımıza, Valimize, Milletvekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” diyerek devam etti.

Öğrencilerin ülkenin geleceği olduğunu dolayısıyla her şeyin en iyisine layık olduğunu ve başarının bütün öğrenciler için vazgeçilmez olması gerektiğini vurgulayan Akpınar:

“Sevgili öğrencilerim,

2017-2018 Eğitim -Öğretim yılı hepinize hayırlı olsun. Sizler ailelerinizin olduğu kadar bizim de evlatlarımızsınız. Bir ülkenin geleceği; yetişen evlatları, gençleridir. Sizler Türkiye’nin umudu, gelecek güzel günlere inancı, yarınlarısınız. Sizin yüzlerinizde biz geleceğin hekimlerini, mühendislerini, bilim adamlarını görüyoruz, bundandır size sonsuz inancımız. Sevgili çocuklarım sizlerden beklentimiz kendinizi her şeyin en iyisine layık bulmanız. En iyi hayatı, en iyi mesleği hedeflemenizdir. Başarı vazgeçilmeziniz olsun, çalışmaktan yorulmaktan korkmayın, her yorgunluk istediğiniz hedefe ulaştığınızda unutulacaktır. Okullarınıza hoş geldiniz, sizleri heyecanla bekledik, iyi ki döndünüz. Hepinize sağlıklı, başarılı, mutlu bir eğitim öğretim yılı diliyorum. “ dedi.

Akpınar konuşmasında anne ve babalara yönelik, çocukların okul başarısının yanında fizyolojik ve psikolojik gelişimlerini de takip etmeleri ve çocukların başarıları kadar başarısızlıklarını da dikkate alarak daha gerçekçi amaçlar edinmeleri konusunda rehberlik etmeleri gerektiğinin altını çizerken;

“Kıymetli anne-babalar,

Canınızdan kıymetli evlatlarınızın okullara başlamasıyla sizlerin de görev ve sorumluluklarının arttığını, bu eğitim-öğretim döneminde de her konuda olduğu gibi çocuklarınızı destekleyeceğinizi biliyoruz. Bir veli olarak çocuklarınızın öğretmenleriyle iletişim içinde olmanızı önemle rica ediyorum.

Çocuğunuzun okul başarısı yanında fizyolojik ve psikolojik gelişimini de takip ediniz. Çocuklarınızın başarıları kadar başarısızlıklarını da dikkate alıp gerçekçi ve başarabilecekleri amaçlar edinmelerine rehberlik ediniz. Siz onları koşulsuz sevensiniz, unutmayın ki onların en büyük güç kaynağı sizin sevginiz ve desteğinizdir. Siz arkalarında olduğunuz sürece onların başaramayacakları bir konu yoktur.  Değerli velilerimiz, bu yıl da sizlerle işbirliği içinde, çocuklarınızın başarılı, mutlu bir eğitim yılı geçirmeleri için çok çalışacağız. Bu çalışmalarda bize vereceğiniz destek için şimdiden teşekkür ediyor. Sizlere çocuklarınızın başarılarıyla taçlanmış bir eğitim ve öğretim yılı diliyorum.”  dedi.

Sayın Akpınar konuşmasına öğretmenlerin bir toplumun özü, kimliği ve rengi olduğunu, geri dönüp bakıldığında ilmiyle, maneviyatıyla, yol göstericiliği ile anılan tek insanın öğretmen olduğunu vurgulayarak;

“Bizler imzasız eserler bırakıyoruz bu dünyaya. Kıymetli öğretmen arkadaşlarım, her çocuğun şahsına özel olduğunu bilmek gerekiyor, parmak izlerimiz nasıl birbirinden farklıysa bir örneği daha yoksa çocuklarımız da öyledir. Öğrencilerinizin her birinin farklı yetenekleri, farklı öğrenme şekilleri olduğunu unutmayın; onlara bu açıdan baktığınızda bir çocuğun başarıya ulaşmama gibi bir ihtimali olamaz.

Her insanın mutlaka başarılı olacağı bir alan vardır, önemli olan ve biz eğitimcilere düşen görev de budur: Yeteneği ve ilgisi doğrultusunda öğrencimizi bu alana yönlendirmeliyiz. Kıymetli meslektaşlarım, ülkemizin geleceği olan çocuklarımız için büyük bir özveriyle çalıştığınızı ve çalışacağınızı biliyor; sizlere başarılı ve sağlıklı bir eğitim öğretim yılı diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının ülkemize, ilimize, öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize hayırlı olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş da, eğitim ve öğretimin; bireyin tüm yaşamı boyunca gereksinim duyduğu bilgi, beceri, tutum ve davranışların kazandırıldığı, zekâ ve yeteneklerinin ortaya çıkarılarak geliştirildiği önemli bir süreç olduğuna vurgu yaptı.

Sayın Valimiz ayrıca, ” Öğrencilerimizin, aldıkları eğitimle kendilerini en iyi şekilde yetiştirip geliştirerek yakın gelecekte ülkemize yapacağı katkıları görmek en büyük mutluluk ve gurur kaynağımız olacaktır. İnandığımız, güvendiğimiz, ülkemizin geleceği olan tüm öğrencilerimizin,  başarıya ulaşmada en önemli unsurun düzenli ve sistemli çalışma olduğunu unutmayacaklarına, öğrenci, öğretmen ve velilerimizin üzerlerine düşen sorumlulukları layıkıyla yerine getireceklerine yürekten inanıyorum ” dedi.

Konuşmaların ardından bir öğrenci şiir okudu, eski öğrenciler ise okula yeni başlayan öğrencilere çiçek verdi.

 

        Halk oyunları gösterisinin ardından Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş ve beraberindeki heyet sınıfları ziyaret edip öğrencilere ders kitaplarını verdi. Öğrencilere hediyeler veren Vali Demirtaş, öğrencilerin yeni eğitim öğretim yılını kutladı ve onlara başarılar diledi.

 

19-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-201719-09-2017

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.