ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Adana’da “Suriyeli Öğrencilerle İlgili Değerlendirme Toplantısı” Yapıldı

İl Milli Eğitim Müdürü Akpınar, Seyhan Reşatbey Merkez Öğretmenevi Toplantı Salonu’nda Suriyeli öğrencilerin eğitimi ile ilgili toplantı yaptı.
Adana’da “Suriyeli Öğrencilerle İlgili Değerlendirme Toplantısı” Yapıldı

 Adana’da “Suriyeli Öğrencilerle İlgili Değerlendirme Toplantısı” Yapıldı 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Akpınar, Seyhan Reşatbey Merkez Öğretmenevi Toplantı Salonu’nda Suriyeli öğrencilerin eğitimi ile ilgili toplantı yaptı. 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar Başkanlığında " Suriyeli Öğrencilerin Eğitimi " konulu toplantıya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile koordinatör öğretmenler katıldı.

Suriye’deki iç savaş nedeniyle ülkemizin milyonlarca sığınmacıya kucak açtığını hatırlatan Turan Akpınar, “Adana ili olarak çocukların eğitimi konusunda ciddi mesafeye ulaştık. Sığınmacı çocuklar  için  Geçici Eğitim Merkezlerinde başlayan eğitimler, bu gün daha ileri boyutlara taşınmıştır. Suriyeli çocukların eğitim-öğretimden geri kalmamaları adına çalışmalarımız bütün hızıyla sürmektedir.” dedi. 

Ülkemizde geçici koruma kapsamındaki Suriyeli öğrencilere yönelik, Bakanlığımıza bağlı okullar ve kurumlarda sunulan eğitim hizmetlerinin geliştirilmesi ve değerlendirilmesi amacıyla  Hatay’da ´´Suriyeli Öğrencilerle İlgili Değerlendirme Toplantısı´´na katıldığını ifade eden Akpınar” Suriyeli çocukların eğitimi ilimizi de yakından ilgilendiren bir husustur. Adana’mızda da bu toplantının yapılmasını bu nedenle önemsiyorum. 

          Eğitim söz konusu olduğunda her birimimizin sorumluluk alması ve bu sorumlulukları layıkıyla yerine getirmesi gerekiyor. Burada bulunan herkesin bu sorumluluğun bilinciyle çalıştığına inanıyorum.” diyerek toplantının hedefini belirtti. 

Suriyeli çocukların eğitimleri konusunda ilimizde yapılan çalışmaları aktaran Akpınar, ”Bakanlığımızın genelgesi kapsamında savaş sonrası eğitim sorunu ele alındı ve hızla çözülmeye çalışıldı. 2016’ ya geldiğimizde  öğrenci sayısının  artması; sığınmacıların, bizlerden daha nitelikli eğitim talep etmeye başlamasıyla da meselenin sadece Geçici Eğitim Merkezleri ile çözülemeyeceği görüldü. Bu durumda da Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatları doğrultusunda Hükümetimiz ve Bakanlığımız tarafından; Suriyeli çocuklarımızın da okullarımızda kendi müfredatımız, kendi öğretmenlerimizle  eğitim almasına başlanması kararı verildi.” 

İlimizdeki resmi okullarda, bu yıl  7635 Suriyeli öğrencinin eğitim gördüğünü aktaran Akpınar; okul öncesinde 290, ilkokullarda 5937, ortaokullarda 1049, liselerde 359, geçici eğitim merkezlerinde ise 14.500 olmak üzere toplamda 22.135  öğrenciyi okullaştırdıklarını ifade etti.

21-10-201621-10-201621-10-201621-10-2016

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.