ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Adana’da Ders Kitapları Değerlendirme Çalıştayı Düzenlendi

 Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce organize edilen “Ders Kitapları Değerlendirme Çalıştayı”  yapıldı.
Adana’da Ders Kitapları Değerlendirme Çalıştayı Düzenlendi

 Adana’da Ders Kitapları Değerlendirme Çalıştayı Düzenlendi 

            Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce organize edilen “Ders Kitapları Değerlendirme Çalıştayı”  yapıldı. 

           Bireysel, ulusal ve evrensel boyutta hedeflerin gerçekleştirilmesi amacıyla bazı öğretim programları güncellenmiş ve kademeli olarak uygulanmaya başlanmıştır. Güncellenen öğretim programlarına dayalı olarak okutulmakta olan ders kitaplarının niteliğini daha da artırmak amacıyla izleme ve değerlendirme çalışmaları sürekli olarak yapılmaktadır. Söz konusu çalışmalarda öğretmenlerimizin görüş, öneri, eleştiri ve değerlendirmeleri büyük önem arz etmektedir. 

            İki gün sürecek olan çalıştayın açılış programına, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Elektronik Eğitim İçerikleri Daire Başkanı Zekeriya Erbeyi, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Şube Müdürü İlhami Demirci, Eğitim Uzmanı Dr. Raziye Aydınlı, İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar , İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ve komisyonda görev alan görevli öğretmenler katıldı. 

Eğitim Sistemimiz Yenilenerek Gelişiyor  

          Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından Çalıştay’ın açış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, eğitimde en önemli unsurlardan birinin çocuklara hangi bilgilerin öğretileceği hususu olduğu ,bu bilgilerin de eğitim programları ile belirlendiğini belirtti. Ayrıca son yıllarda eğitim programlarımızda önemli değişim ve gelişimler olduğunu sözlerine ekledi. 

     Akpınar,” Eğitim programlarımız düzenli olarak güncellenmekte ve gelişmektedir. Yine böyle bir programın çalıştayındayız. Böyle bir çalıştayın  ilimizde yapılmasından duyduğum memnuniyeti dile getirmek isterim. Ben bu çalıştayın hem eğitimimize hem ülkemize olumlu katkılar sunacağına inanıyor, Bakanlığımıza bu önemli çalıştay için Adana ilini seçmelerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.  

 Kitap Hazırlamak Kolay Bir İş değildir, emek İster. 

          Salonda bulunanlara ders kitaplarıyla ilgili bilgiler veren Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Daire Başkanı Zekeriya Erbeyi,” Kalabalık bir ekip görevlendirmesi ile uzun bir çalışma sonucunda kitap hazırlanıyor. Kitap hazırlamak kolay bir iş değil, emek istiyor.” dedi. 

          Erbeyli, “Bizim öz değerlerimiz var. Etik anlayışlarımız var. Her şey programda değildir, ama anlatım tarzı ve görsel olarak oraya bizim derslerimizin dışında her hangibir şey yansımışsa elbette onu tespit edeceğiz ve düzeltilmesini sağlayacağız. Yani bizim milli manevi değerlerimize aykırı şeyler kitaplarımıza veya öğrenci pedagojisine aykırı şeyler yansımaması gerek.” dedi.

Bizim İçin En İyi Kılavuz Öğretmenlerimizdir.  

        Hatalar her zaman düzeltilmek için var diyen Erbeyli, “Amacımız  çocuklarımızın önüne en iyi kitapların getirilmesidir. Bunun için öğretmenlerimizin vereceği fikirlere inanıyoruz; çünkü o kitapları okutacak da hataları tespit edip düzelterek öğrenciye  yansıtacak da öğretmenlerimizdir.” diyerek  öğretmenlerin bu çalıştaydaki görevlerinin önemine dikkat çekti. 

        Ardından Dr. Raziye Aydınlı koordinesinde “Fen Bilimleri 3 Kitapları Değerlendirme Çalıştayı” ve Şube Müdürü İlhami Demirci koordinesinde “Matematik 7 Kitapları Değerlendirme Çalıştayı” belirlenen salonlarda öğretmenlerin katılımı ile başladı. 

        Çalıştayda öğretmenlere ders kitapları inceleme kriterleri hakkında bilgi verildikten sonra ders kitapları bu kriterlere göre incelenecek ve çalıştay sonuçları görevli öğretmenlerce rapora dönüştürülüp Ankara’ya gönderilecektir.

02-03-201602-03-201602-03-201602-03-201602-03-201602-03-201602-03-201602-03-201602-03-201602-03-201602-03-201602-03-201602-03-2016 

 

           

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.