ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ADANA´DA ADAY ÖĞRETMENLERE YÖNELİK 1. DEĞERLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Milli Eğitim Bakanlığımızca yayımlanan “Aday Öğretmen Yetiştirme Sürecine İlişkin Yönerge” çerçevesinde düzenlenen program kapsamında bu güne kadar yapılan çalışmaların değerlendirilmesi, süreç içerisinde aksayan yönlerin tespiti ve gereken tedbirlerin alınması amacıyla "Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1. Değerlendirme Toplantısı" Adana’da düzenlendi.
ADANA´DA ADAY ÖĞRETMENLERE YÖNELİK 1. DEĞERLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

ADANA´DA ADAY ÖĞRETMENLERE YÖNELİK 1. DEĞERLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ 

 Milli Eğitim Bakanlığımızca yayımlanan “Aday Öğretmen Yetiştirme Sürecine İlişkin Yönerge” çerçevesinde düzenlenen program kapsamında bu güne kadar yapılan çalışmaların değerlendirilmesi, süreç içerisinde aksayan yönlerin tespiti ve gereken tedbirlerin alınması amacıyla "Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1. Değerlendirme Toplantısı" Adana’da düzenlendi.

Sarıçam İlçesi Evliya Çelebi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Toplantı Salonu´nda düzenlenen toplantıya Valimiz Sayın Mustafa Büyük, İl Milli Eğitim Müdürümüz  Turan Akpınar, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile 851 aday öğretmen katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Valimiz Sayın Mustafa Büyük, aday öğretmenlerin devlet memurluğu statüsünde ülkenin vazgeçilmez hizmetlerinden birini gerçekleştirdiğini ifade etti.

Eğitimin, bir ülkenin vazgeçilmez ve geleceğini belirleyen en önemli hizmeti olduğunu dile getiren Valimiz Sayın Büyük, "Bu hizmeti yaparken, şimdiye kadar edindiğiniz ve görev yaparken edineceğiniz tecrübelerle en iyisini yapmaya çalışacağınıza inanıyorum." dedi.

Son günlerde öğretmenlik mesleğine yakışmayan olaylara şahit olduklarını dile getiren Valimiz Sayın Büyük, "Maalesef sahte diplomalarla öğretmenlik yapan insanları görüyoruz. Bunlar bütün toplumu yaralıyor ama en çok da dürüst, çalışkan, namuslu, emeğinin karşılığıyla bir yerlere gelen öğretmenleri yaralıyor. Bu olaylar gösteriyor ki, öğretmenlik başka meslek gruplarına göre daha temiz ve leke götürmez bir meslektir; çünkü  “öğretmenlik saygın, değerli ve hata yapma lüksü olmayan bir meslek " dedi. 

Öğretmenlerin hayatı boyunca çocuklara ve gençlere kendilerinin örnek bir hayat sergilemesi, doğruluğu ve dürüstlüğü öğretmesi gerektiğine inandığını dile getiren Valimiz Sayın Büyük, "Maalesef öğretmenlerin işin içinde olduğu acı sonuçlar içeren olaylara şahitlik ediyoruz. Belki başka meslek gruplarında bu kadar dikkat çekmiyordur. Ancak öğretmenlerle ilgili olduğu zaman dikkati çeken ve bizi yaralayan, üzen sonuçlar doğuruyor. Bu tür davranışlardan uzak, aklıselim, toplumun değerleriyle uygun davranış biçimini yaşamalı, çocukların sosyolojik yapısına uygun olarak kendilerini doğru anlatma gerçeğini de onlara aktarmalıyız. Sizin niyetleriniz iyi olabilir ama karşı taraftan ve toplumdan bakıldığında da bu şekilde gözükmesi gerek. Yanlış algıların oluştuğu zamanlarda bunlar topluma olumsuz yansıyor. Bu nedenle siz öğretmenlerin topluma, çocuklara ve gençlere örnek bir hayat yaşamanız çok önemli." diye konuştu.

Bakanlığımızın bütün İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği talimat gereği Aday Öğretmenlerin Yetiştirme Sürecinin 1. Değerlendirme Toplantısı’nda bir araya gelindiğini hatırlatan İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, “ Öğretmen arkadaşlarımızın adaylık sürecinin ilk defa farklı bir programda uygulanmasını Bakanlığımız ve Devletimiz çok önemsiyor. Bu kapsamda daha önce de bir araya gelmiştik. Bu sürecin başında hem sizlere hem okul ve ilçe yöneticilerinize bilgilendirme toplantısı düzenledik. Sizlerle eğitim sürecini boyunca daha birçok kez bir araya geleceğiz. Çalışmalarınızın nasıl gittiğini değerlendireceğiz. Bakanlığımızın programları dahilinde ekip olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Amacımız 6 aylık bu süreçte program kapsamında iyi yetişmiş birer öğretmen olarak sizleri görev yerlerinize göndermekti; her ilçemizde özellikle sizler için organize olmuş, çalışan  özel komisyonlar kurduk. Bu çalışmalarda emeği  olan tüm bölümlerimize ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Ülke genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen toplantıda Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile Milli Eğitim Bakanımız  Prof. Dr. Nabi Avcı, telekonferans sistemiyle bağlanıp, öğretmenlere hitaben konuşmalar yaptı.

Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu konuşmalarına, salondaki adaylara "Değerli meslektaşlarım" diyerek başladı. Tecrübelerinden bahseden Sayın Davutoğlu “Öğrencilerinize muhabbetle bakın, sevgiyle bakın, ders anlatırken onlara bir şey söylerken, emredici bir tonla değil, bir annenin, bir babanın çocuğuna baktığı üslupla ve sadece muhabbetle bakın. O muhabbet onda kalıcı bir etki yapacaktır. Mesleğimizin kaynağı sevgidir, sevgidir, sevgidir. O olmadan hiçbir şey olmaz.” sözlerine yer verdi.

     Yeni aday öğretmenlerin çok şanslı olduğunu vurgulayan Başbakanımız  Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, "Adım attığınız meslek, insanlık tarihinin en kadim mesleğidir. Hiçbir şey, hiçbir dış faktör, hoca ile talebe arasına giremez. Bir kez hoca oldunuz mu, öğretmen oldunuz mu, bir kez bunu tattığınız zaman bunu mesleki haz olarak değil, insani haz olarak yaşadığınız zaman, hep hoca olmak, hep öğrenci olmak istersiniz." diye konuştu.

     Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı Toplam 774 saat olan Aday Öğretmen Yetiştirme Programının, 1 Mart 2016´den beri devam ettiğini, programın 31 Ağustos 2016´da sona ereceğini ve yeni öğretmenlerin 1 Eylül 2016´dan itibaren yeni görev yerlerinde hazır olacaklarını belirtti.  “Gözlem, uygulama ve hizmet içi eğitim ana başlıklarından oluşan Aday Öğretmen Yetiştirme Programı’mızın faydalı olacağına ve ´İnsan, insanın gölgesinde yetişir´ kadim düsturunu hayata geçireceğine yürekten inanıyoruz." sözlerine yer verdi.

Törene katıldığı için Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu´na şükranlarını sunan Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Nabi Avcı, aday öğretmenlere, Türkiye´nin istikbalini inşa etmede üstlenecekleri görevlerde başarılar diledi, danışman öğretmenlere de üstlendikleri ulvi görev için teşekkür etti.

Telekonferans bağlantısı sonrasında İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar aday öğretmenlerin süreçle ilgili sorunlarını dinledi ve sorularını cevapladı.

01-04-201601-04-201601-04-201601-04-2016

01-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-2016

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.