ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ADANA’DA “OKURYAZARLIK SEFERBERLİĞİ” BAŞLADI

ADANA’DA “OKURYAZARLIK SEFERBERLİĞİ” BAŞLADI

ADANA’DA “OKURYAZARLIK SEFERBERLİĞİ” BAŞLADI

 

 

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde ülke genelinde başlatılan “Okuryazarlık Seferberliği” kampanyasının ilimiz ölçeğindeki açılışı gerçekleştirildi.

 

Yüreğir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde “Adana’da Okumaz-Yazmaz Kalmasın” sloganıyla başlatılan seferberliğinin açılış törenine Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş ve eşi Beyhan Demirtaş Hanımefendi, Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel, İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, Yüreğir İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kılınç ile kursiyerler katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, okuryazarlık seferberliğiyle ilgili video gösterimi ile devam etti.

 

Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar ;

 

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayesinde, ülkemiz genelinde başlatılan “Okuma Yazma Bilmeyen Kalmasın” kampanyasının ilimizdeki açılış programına hoş geldiniz diyor, sizleri saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayesinde başlatılan ve Bakanlığımızın 2018/4 no’lu genelgesi ile esasları belirlenen okuryazarlık seferberliği ile ilgili çalışmalarımıza ilimizde de ivedilikle başladıklarını belirten Akpınar;

“Bu kapsamda 5-19 Şubat tarihleri arasında halk eğitim merkezlerimizce okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın tespiti için gerekli alan taramalarını gerçekleştirdik. Bu taramalar sonucunda bugüne kadar kurslarımıza kayıtları yapılan okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın toplam sayısı 3391’e ulaşmıştır. Bugün itibariyle okuryazarlık seferberliğimizin 15 Mayıs 2018’de tamamlayacağımız ilk dönemini sizlerin teşrifleriyle başlatıyoruz.

Karşımızda yeni bir okuma ve yazma seferberliği duruyor. Bir insanın bir âlem olarak tanımlandığı medeniyetimizde, bir kişiye öğreteceğimiz okuma yazmanın ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Onun için bir tek bireyin dahi bu konuda ihmal edilmemesi gerektiği kanaatindeyiz. Bu çerçevede daha önce yapılan kampanyalarda elde ettiğimiz başarılar bizim göğsümüzü kabartmaktadır. Okuma yazma kampanyasının çok kıymetli çalışma arkadaşlarımızın gayretli, özverili çalışmalarıyla belirlenen amaçlara ulaşacağına ve aynı başarıyı tekrar yakalayacağımıza yürekten inanıyorum. ” dedi.

 

 

 “Adana’da okumaz, yazmaz kalmasın” sloganı ile yola çıktıklarını, İlimizde yaşayan yaklaşık %4 oranındaki okumaz yazmaz vatandaşımızın tamamına ulaşmayı, bu oranı sıfıra düşürmeyi hedef olarak koyduklarını vurgulayan İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar; “Bunun için idarecisinden öğretmenine, memurundan hizmetlisine Milli Eğitim camiamızın tamamının sahada çalınmadık kapı bırakmayacağını özellikle belirtmek istiyorum.  Kurumlarımızla, personellerimizle bu kampanyaya sonuna kadar sahip çıkacağız. Okuma yazma öğrettiğimiz her bir vatandaşımızın hissettiği mutluluğun kıvancını hep birlikte yaşayacağız.” dedi.

Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş yaptığı konuşmada, öncelikle Afrin’de terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden ve şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve yüce milletimize başsağlığı dileyerek sözlerine başlayan Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş,  kahraman gazilerimize de acil şifalar temennisinde bulundu.

 

Analar, Babalar Her Türlü İmkânlarını Evlatlarını Okutmak İçin Seferber Ederler

 

‘’Medeniyetimizde “Kalem” de “Kitap” da kutsaldır. Kaleme ve kitaba; okumaya ve yazmaya atfettiğimiz değer, her şeyin üstündedir.’’ diyen Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş,  ‘’Annelerimizin, babalarımızın çocuklarına ilk duası, ‘Okusun, Büyük Adam Olsun, Memlekete Millete Faydalı Bir İnsan Olsun’ şeklindedir. O sebeple analar, babalar her türlü imkânlarını evlatlarını okutmak için seferber ederler. Buna rağmen çeşitli nedenlerle okula gidemeyen veya gönderilmeyen çocuklarımız, okur-yazar olma fırsatını yakalayamamaktadır. Bugün 81 milyona yakın olan ülke nüfusumuzun yaklaşık 2,5 milyonu okuma yazma bilmemektedir.’’ dedi.

 

İl Nüfusumuzun Yaklaşık %4’lük Bir Oranı Okuma-Yazma Bilmemektedir

 

Ülkemiz genelinde okuma-yazma bilmeyen vatandaşları gösteren bu olumsuz tablodan, ilimizin de nasibini aldığını belirten Vali Demirtaş,  ‘’İl nüfusumuzun yaklaşık %4’lük bir oranı okuma-yazma bilmemektedir. Öte yandan okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın en fazla yaşadığı 10 büyükşehir arasında maalesef Adana’mızda bulunmaktadır. Bu sebeplerle bugün “Adana’da Okumaz, Yazmaz Kalmasın” sloganıyla başlattığımız okuma yazma seferberliği bizim için büyük önem taşıyor.’’ dedi.

 

Vatandaşlara kursların tanıtımının iyi yapılması gerektiğini dile getiren Vali Demirtaş, ‘’Onlar bilinçlendirilmeli, ikna edilmesi gereken kardeşlerimiz mutlaka ikna edilmelidir. Yazılı ve görsel basın-yayın organları ve sosyal  medya yolu ile okuma yazma teşvik edilmelidir. Kısacası her kanalı kullanmalı, ulaşamadığımız tek bir vatandaşımız kalmamalıdır.’’ dedi.

 

Yeni bir ivme, aşk, şevk, söylem ve heyecan ile başlattıkları okuma yazma seferberliğine külfet olarak değil, milletimizin aydınlanması için bir ülfet nazarıyla yaklaşılması gerektiğini belirten Vali Demirtaş,  bunu tekrara düşen bir seferberlik olarak değil, samimi bir talebin, samimi bir söylemin ifadesi olarak algılanması gerektiğini dile getirdi.

 

Okuma Yazma Seferberliğine Tüm Kurumlarımızla Destek Vereceğiz

 

‘’Kapısına gittiğiniz veya kurumumuza okuma-yazma öğrenme talebiyle gelen tek bir kardeşimiz dahi olsa geri çevirmeyiniz.’’ diyen Valimiz Sayın Demirtaş konuşmasının devamında, ‘’Kurs talebini alıp öğretmenini görevlendirip okuma-yazma yolculuğunda en büyük destekçisi olduğunuzu gösteriniz. Unutmayınız ki bizim için en büyük mükâfat, bu tür kampanyalarla okuma-yazma öğrenmesine vesile olduğumuz her bir vatandaşımızın duasında olmak ve sevincine ortak olmaktır. Valilik olarak ‘Adana’da Okumaz-Yazmaz Kalmasın’ okuma yazma seferberliğine tüm kurumlarımızla destek verdiğimizi, destek vermeye devam edeceğimizi ve yürütülen çalışmaları yakinen takip edeceğimizi bir kez daha vurguluyorum. ‘’ şeklinde konuştu.

 

Okuma yazma bilmeyen ve henüz kurslara katılmayan tüm vatandaşları “Adana’da Okumaz-Yazmaz Kalmasın” seferberliği kapsamında açılan kurslara katılmaya davet eden Valimiz Sayın Demirtaş,  kurslara iştirak eden ve edecek tüm hemşehrilerimize başarılar temennisinde bulundu.

 

Konuşmaların ardından “Adana’da Okumaz-Yazmaz Kalmasın” sloganıyla başlatılan okur yazarlık kursunun açılışı gerçekleştirildi.

08-03-201808-03-201808-03-201808-03-201808-03-2018

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.