ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Adana´da TEOG Çalıştayı Düzenlendi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl Türkiye genelinde 3’üncüsü düzenlenen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) Merkezi Ortak Sınavlarına yönelik çalıştay Nezihe Yalvaç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda yapıldı.
Adana´da TEOG Çalıştayı Düzenlendi

 Adana´da TEOG Çalıştayı Düzenlendi 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl Türkiye genelinde 3’üncüsü düzenlenen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) Merkezi Ortak Sınavlarına yönelik çalıştay Nezihe Yalvaç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda yapıldı.

Düzenlenen çalıştaya, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre Bilgili, Milli Eğitim Bakanlık Müşaviri Sayın Ercan Demirci, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Celil Güngör, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sayın Turgut Bağrıaçık, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Turan Akpınar, Milli Eğitim Uzman Yardımcıları Hatice Öksüz ve Yusuf Öksüz’ün yanı sıra öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

Milli Eğitim Bakanlığımızca Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sistemi’nin hayata geçirilmesinin ardından geçen 2 yıllık süre içerisinde uygulanan sınavların parametrelerinin işlevlerini ne ölçüde yerine getirildiğinin görülmesi ve geliştirilmesi gereken hususların tespiti amacıyla, bu seneki Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavlarından önce İstanbul Avrupa ve Anadolu yakaları, Eskişehir ve Adana; sınavlardan sonra ise Trabzon, Şanlıurfa, Antalya, İzmir ve Erzurum olmak üzere toplam dokuz merkezde öğrenci ve öğretmenlerin katılımıyla çalıştaylar düzenlenmesi planlanmıştır. Bu kapsamda Adana’da düzenlenen çalıştayda 8. sınıf öğrencileri, her lise türünden 9. sınıf öğrencileri ve sınavlarda sorumlu tutulan dersleri okutan, resmi ve özel okullarda görev yapan öğretmenler yer aldı. 

Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, “Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da TEOG çalıştayı için ilimizin tercih edilmesinden dolayı mutlu olduğumuzu bildirmek isterim. Bugün ortaöğretime yerleştirme ile alakalı olarak sizlerin düşüncelerinizi alacağız. Uygulamalarla ilgili çözüm önerilerinizi, sizlerin gördüğü açıkları bu çalıştayda değerlendireceğiz. Çalıştayın hayırlı olmasını diliyor, katılan herkese teşekkür ediyorum.” dedi. 

İleriki Kuşaklar İçin Daha Mükemmel Bir Sınav Geliştirmek İstiyoruz… 

İki oturum şeklinde yapılan çalıştayda, öğrencilere ve öğretmenlere hitaben konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre Bilgili, “Bakanlığımız TEOG adı altında bir sınav geliştirdi. Bugün burada, hep birlikte bunu geliştirecek ve iyileştireceğiz. Sizlerin de katılımı ile TEOG sınavını en iyi şekilde geliştirmek istiyoruz. Eskiden belki Milli Eğitim Bakanlığı öğrenci görüşleri almazdı; ama bizim için asıl olan öğrencilerin görüşüdür. Bizim için önemli ve değerlisiniz. Çünkü olayı ve heyecanı siz yaşıyorsunuz. Olayın tüm safhalarını siz görüyorsunuz. Siz öğrencilerimizden isteğimiz; ne istiyorsanız, ne düşünüyorsanız, ne talep ediyorsanız bunları bu gün bu çalıştayda bize yazmanızdır. TEOG’u bir sistem olarak kabul ediyoruz ve TEOG’u geliştirirken her boyutunun gelişmesini istiyoruz. Bunun için de her yıl çeşitli illerde çalıştaylar düzenleyerek sizlerin öneri ve fikirlerinizden istifade ediyoruz.” dedi. 

Bakanlığımız Her Yıl Kendi Koyduğu Sistemi Geliştirmeye Yönelik Çalışmalar Yürütüyor… 

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre Bilgili, “Bizler sınavın daha çok iki boyutunu ele alıyoruz. Birincisi öğrenci boyutu,  ikinci kısmı ise öğretmenler boyutu. Öğretmen arkadaşlarımız bu sınavları nasıl görüyor, gelişmesine dair öneri ve düşünceleri nedir? Bu çalıştaylar sizlerle, yaşanan sorunları tespit etmeye ve geliştirmeye yöneliktir. Sizden gelen düşünce ve önerileri, Bakanlığımız politikalarını değiştirme ve etkilemede büyük çapta unsurlar olarak görüyoruz. Gelişme süreklilik arz eden bir olgudur. Biz, bütün sistemlerimizi ve uygulamalarımızı geliştirme yönünde çaba sarf ediyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı camiası olarak kamuoyuna güzel haberler vermeliyiz. Öğretmenlerimize büyük görevler düşüyor. Bakanlığımız büyük bir ailedir ve Türkiye’nin en güçlü toplumudur. Kamuoyu oluşturma ve kamuoyunu etkilemede en büyük güç biziz, çünkü girmediğimiz şehir, ilçe, mahalle, ev yok.” şeklinde konuştu. 

Çalıştaya katılan öğrenci ve öğretmenlere, Milli Eğitim Bakanlık Müşaviri Sayın Ercan Demirci 3 ana başlık altında, “TEOG’un güçlü yanları nelerdir? “TEOG’un zayıf yanları nelerdir?” ve son olarak “TEOG’un güçlendirilmesine dair önerileriniz nelerdir?” sorularını sordu. Görüş ve öneriler yazılı, sözlü, resim, karikatür ve şiir bazında alındı. Bu yolla sistemin geliştirilmesi gereken yönlerinin tespitine odaklanıldı. Ayrıca sistemin var olan haliyle değerlendirilmesi ve nitelikli analizler yapılması amacıyla katılımcılara anketler uygulandı. 

Yapılan çalıştay sonrası, kapsamlı bir rapor hazırlanarak Bakanlık yetkililerine sunulması ve Milli Eğitim Bakanlığı TEOG politikalarının bu rapor doğrultusunda geliştirilmesi bekleniyor.

calistay 1calistay 1calistay 1calistay 1altayaltayaltayaltayaltayaltayaltayaltay

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.