ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Akpınar, İş Birliği Konulu Toplantıda Sektörlere Birlikte Hareket Etmeleri Konusunda Çağrıda Bulundu

İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar’ın katılımı ile Adana Sanayi Odası (ADASO) Toplantı Salonu’nda Sektörle İşbirliği Toplantısı yapıldı.
Akpınar, İş Birliği Konulu Toplantıda Sektörlere Birlikte Hareket Etmeleri Konusunda Çağrıda Bulundu

 Akpınar, İş Birliği Konulu Toplantıda Sektörlere Birlikte Hareket Etmeleri Konusunda Çağrıda Bulundu

İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar’ın katılımı ile Adana Sanayi Odası (ADASO) Toplantı Salonu’nda Sektörle İşbirliği Toplantısı yapıldı.

Düzenlenen toplantıda Mesleki ve Teknik Eğitim Okullarının güncel ihtiyaçları, sektörün beklentisi, yerel ihtiyaçları, velilerimizin beklentileri, öğrencilerin kariyer hedefleri, okulda görmek ve öğrenmek istedikleri, öğrenci sayıları, alanlar ve sınıflar bazında olmayan alanların açılması, yetersiz kapasitelerin arttırılması, kapasitesinin üzerinde öğrencisi olan alan ve dallarda  sonraki yıllarda alınacak öğrenci sayılarında düzenleme yapılması, sektörün artık ihtiyaç duymadığı alanlar belirlenerek kademeli olarak ihtiyaç duyulan alanlara dönüştürülmesi gibi konular görüşüldü ve sorunlara çözüm yolları arandı.

Sorunların derinlemesine görüşülüp karşılıklı konuşulduğu toplantıya, İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ömer Oflaz ve Şube Müdürü Mustafa Zinzirkıran, Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Eserce, Adana Ticaret Odası AB Şefi Barış Gökhan Topal, Adana Esnaf Odası Birliği Gen. Sek. Sema Kartal, Adana İş Kur İl Müdürlüğünden Kenan Bildik, Adana Büyükşehir Belediyesinden Sait Altıparmak ve İlçe Belediye Üyeleri, Mesleki ve Teknik Anadolu liseleri ile çok programlı liseler katıldı.

Bakanlığımızın bu konuya ilişkin yeni bir yapılanmaya gittiğini sözlerine ekleyen İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, meslek liselerinin içinde bulunduğu zorlukları salonda bulunanlarla değerlendirdi.

Bu sorunlarla yürümeyeceklerini, bunlar üzerinde çalışmalar içinde olduklarını da belirten Akpınar, ”Biz kendi ilimizde mesleki liselere çocuklarımızı nasıl yönlendirebiliriz, bu liselere nasıl nitelikli öğrenci kazandırabilir ve ilgili kurumlara gönderebiliriz bunların çalışmalarını yürütüyoruz.” dedi.

Bunu başarabilmenin yolunun adım adım ilerlemekten ve ilgili sektör temsilcilerinin birlikte hareket etmesinden geçtiğinin altını çizen Akpınar, bu toplantılarla sık sık bir araya gelmenin ve  sorunların çözümüne yönelik  öneriler sunmanın önemli olduğunu ifade etti.

             Sayın Akpınar, ilimizin  memur ve hizmet sektörü sayısının çok yüksek olduğunu, bu durumun da sanayimizi geliştiremememizden kaynaklandığını dile getirdi. Akpınar, “Bu bizim elimizde olan bir durum değil; burada  Milli Eğitime düşen  görev ,nitelikli iş gücünü eğitip göndermek. Bunu yapabilmemiz için okul müdürlerimizin gayreti de çok önemli, çocuklarımızı Anadolu lisesinde okuyacağım sevdasından vazgeçirebilmek, meslek liselerinin artılarını onlara göstermek gerekiyor.”  dedi.

Meslek liselerini açmaya devam edeceğiz diyen Akpınar,” Son yıllarda da  nitelikli meslek liseleri açmaya devam ediyoruz. Okul müdürlerimize huzurunuzda teşekkür ediyorum; gerçekten çok güzel çalışmalar ortaya çıkmaya başladı. Bunun artması bizim için önemli.” dedi.

Toplantı sonunda, sorunların çözümüne ve mesleki eğitimin geliştirilmesine yönelik alınan kararlar Milli Eğitim Bakanlığına gönderilmek üzere rapor haline getirildi.

01-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-201601-04-2016

 

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.