ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Beyaz Bastonlar Basketbol Müsabakasında

Beyaz Bastonlar Basketbol Müsabakasında

Beyaz Bastonlar Sosyal Hayatta Projesi

         Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Beyaz Bastonlar Sosyal Hayatta” isimli SODES projesi kapsamında Oğuz Kağan Köksal Görme Engelliler İlk/Ortaokulu ve 6 gönüllü okulumuz ile işbirliği yaparak, görme engeli olan öğrencilerin sosyal yaşama entegrasyonunu sağlamak için ders dışı sosyal etkinlikler yapılmıştır. Bu doğrultuda görme engelli çocuklar 20.10.2018 tarihinde Adnan Menderes Spor Salonu’nda oynanan Gündoğdu - Fenerbahçe karşılaşmasında tribündeki yerlerini aldılar. Görme engelli miniklere, gören gözler kılavuz oldu. Arkadaşları maçı saniye saniye anlatarak, onlara bir anlamda göz oldular. 

         Öğrencilerin toplumsal ilişkilerden soyutlanmaması ve toplumda engelli farkındalığı oluşturulması için yapılan sosyal faaliyetlere görme engelli çocuklarla birlikte engeli olmayan öğrenciler de dahi edildi. Proje ile öğrencileri bir araya getirip kültürel ve sosyal etkileşimlerini sağlayarak, görme engellilerin toplumsal hayatla olan bağlarının güçlendirilmesi ve engelli yaşam hakkında farkındalığı artırmak hedeflenmektedir.

          Proje kapsamında 145 öğrenci Görsel Sanatlar, Müzik ve Tiyatro kurslarına katılmışlar ve 2018 Haziran ayında Oğuz Kağan Köksal Görme Engelliler İlk/Ortaokulu’nda tiyatro gösterisi, müzik dinletisi ve görsel sanatlar sergisi düzenlemişlerdir. Kurslarda gönüllü öğrencilerimiz sesli kitap okuma etkinliğine katıldılar ve görme engelli arkadaşlarına seslendikleri kitapların CD’lerini hediye ettiler.

Görme engelli öğrencilerimiz ve diğer okullardan katılan gönüllü öğrencilerimiz, proje süresince bugün katıldıkları basketbol müsabakasında olduğu gibi birlikte yemek organizasyonları, okul ziyaretleri, yazar buluşmaları ve betimlemeli sinema gösterimi gibi sosyal, kültürel organizasyonlara katılıp, bu etkinliklerde görme engelinin bir ENGEL olmadığını ispatlayacaklar.

 

25-10-2018

 25-10-2018DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.