ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“BEYAZ BAYRAK” VE BESLENME DOSTU OKUL” PROJELERİNDE BAŞARILI OLAN OKULLARA SERTİFİKALARI VERİLDİ

“BEYAZ BAYRAK” VE BESLENME DOSTU OKUL” PROJELERİNDE BAŞARILI OLAN OKULLARA SERTİFİKALARI VERİLDİ

“BEYAZ BAYRAK” VE BESLENME DOSTU OKUL” PROJELERİNDE BAŞARILI OLAN OKULLARA SERTİFİKALARI VERİLDİ

 

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının 2006 yılından itibaren ortaklaşa yürüttüğü “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu Okul” projeleri kapsamasında başarılı olan okullara sertifika verilmesi töreni, Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Sarıçam Evliye Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen törene Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra Vali yardımcısı Mustafa Yavuz, İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

  

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, “Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarımızın temizlik ve hijyen konularında teşvik edilmesi ve okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması amacıyla Bakanlığımız ile Sağlık Bakanlığı arasında 2006 yılından beri uygulanan "Beyaz Bayrak Projesi" kapsamında 2016-2017 eğitim öğretim yılında 91 okulumuz Beyaz Bayrak almaya layık görülmüştür. Proje ile çocuklarımızda ve gençlerimizde temizlik ve hijyen konularında bilinç oluşturulması hedeflenmektedir.

"Beslenme Dostu Okul" projesi de sadece "Beyaz Bayrak" sahibi eğitim kurumlarımızın baş vurabildiği bir projedir. Temizlik ve hijyen konusunda tam not alan kurumlarımız, beslenme ve fiziksel aktiviteler noktasında da yetkin bir kurum olduklarını bu projeyi yürütmeye hak kazanarak ispatlamaktadırlar. Bu kapsamda 2016-2017 eğitim-öğretim yılında 70 okulumuz Beslenme Dostu Okul olmaya hak kazanmıştır.” dedi.

         "Beslenme Dostu Okullarımız", beslenme alışkanlıkları ve okul sporları alanlarında yürüttükleri çalışmalarla öğrencilerimizin sağlıklı ve beslenme konusunda bilinçli bireyler olarak yetişmelerini sağladığını, günümüzün önde gelen hastalıklarından biri olan obeziteye karşı okul çağından başlayarak yürütülecek mücadelede Beslenme Dostu Okulların büyük katkısı olacağına inandığını belirten Turan Akpınar, “Millî Eğitim, Sağlık ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlıkları tarafından hazırlanan "Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi" konulu genelge, 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren yürürlüğe girmiştir. Genelgeyle öğrenci, kursiyer ve çalışanlara sağlıklı beslenme ortamlarının oluşturulmasının, yeterli ve dengeli beslenmenin teşvik edilmesiyle doğru beslenme alışkanlıkları kazandırılmasının, güvenilir gıdaya erişim sağlanarak olabilecek zehirlenmelerin, bulaşıcı hastalıkların, yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı hastalıkların önlenmesi amaçlanmıştır. Genelgeye göre ilçe milli eğitim ile gıda, tarım ve hayvancılık ilçe müdürlükleri ve toplum sağlığı merkezi temsilcilerinden oluşan "ilçe denetim ekipleri" oluşturulmuştur. Denetim ekipleri okullardaki yemekhane ve kantinleri her eğitim öğretim yılında en az bir kez denetlemektedir.

         Buradan okul yöneticisi arkadaşlarımıza bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyorum. Okul kantinlerinde gençlerimizin ve çocuklarımızın gelişimini olumsuz yönde etkileyecek yiyecek ve içeceklerin satışına müsaade etmeyiniz. Yemekhane ve kantin gibi birimlerde hijyen eğitimi almış kişilerin çalıştırılabileceğini unutmayınız. Okul sağlığı ve hijyeni ile öğrencilerimizin sağlıklı beslenmesi hususlarında bakanlığımızın yönetmelikleri ve genelgeleri istikametinde çalışmalarınızı sürdürünüz.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, konuşmasını “ Bu vesile ile "Beyaz Bayrak" almaya hak kazanan ve "Beslenme Dostu Okul" olmaya layık görülen tüm okullarımızın yöneticilerini, öğretmenlerini, öğrencilerini ve velilerini tebrik ediyorum. Sizleri saygıyla selamlıyorum.” sözleriyle tamamladı.

Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş ise konuşmasında, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu Okul" projelerinin temel amacının, sağlıklı nesiller yetiştirmek olduğuna dikkat çekti.

 

 “Bu projeler, eğitim kurumlarımızın temiz ve sağlıklı bir çevreye kavuşturulması ve okullar arasında temizlik, hijyen, okul kantini gibi konularda olumlu bir rekabetin oluşmasına ortam hazırlayacaktır” diyen Vali Demirtaş, “Tıp dünyasının, bugünün ve geleceğin hastalıkları sıralamasında üst sıralarda yer verdiği obezite ile mücadeleye devlet olarak bizler de çok önem veriyoruz. Obezite ile mücadeleye çocuklarımızın oturduğu sıralardan, okudukları okullardan başlamak elzemdir.

 

  Yanlış beslenme alışkanlıklarının önüne geçilmesi için, okul kantinlerinin ilgili yönetmelikler doğrultusunda dizayn edilmesi, denetimlerinin yapılması ve en önemlisi toplum olarak sağlıklı beslenme bilincinin kazanılması gerekmektedir” dedi. Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Okullarımızda temiz ve hijyenik bir ortam oluşturulmalı, daha sonra bu temiz ortama uygun, öğrencilerimizi sağlıklı yiyeceklerle buluşturmalıyız. Ayrıca okullarımızın fiziksel aktivite ve spor kültürü programı hazırlayarak yavrularımızı eğitmeliyiz. İşte, tüm bunlar, bir okulun sağlıklı birey ve sağlıklı toplum yetiştirme konusunda üzerine düşeni tam olarak yaptığının göstergesidir.

  

Ayrıca, Adana´da göreve başladığımız günden itibaren eğitim kurumlarımızın fiziki imkânlarının artırılması hususunda, büyük gayret sarf ediyoruz. Geçtiğimiz iki yılda 2 bin 046 yeni dersliği hizmete sunduk. Aynı dönemde 2 bin 612 öğrenci kapasiteli 13 pansiyon, 7 spor salonu, 16 atölyeyi Adana´mıza kazandırdık. Hizmete giren ve proje aşamasında bulunan bu yatırımlarımızın toplam bedeli ise, 344 milyon 610 bin TL’dir. Şu an önümüze koyduğumuz en önemli hedef ise, 2019´da ilimizdeki tüm okullarda tekli eğitime geçişi sağlamaktır. Bunu hep birlikte başaracağımıza yürekten inanıyorum.

  

Adana´da 2016-2017 eğitim öğretim yılında okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde toplam 97 okulumuz "Beyaz Bayrak" almaya hak kazanırken, 70 okulumuz da "Beslenme Dostu Okul" olmaya layık görülmüştür. İlimizdeki tüm okulların bu standarda kavuşması için başta İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz olmak üzere, tüm paydaşlarımız gerekli duyarlılığı gösteriyorlar ve göstermeye devam edeceklerdir. Sağlıklı ve hijyenik koşullarda eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmek her öğrencimizin en tabii hakkıdır. Valilik olarak bizler de ilimizdeki okulların beyaz bayraklı, beslenme dostu okul kategorisinde yer alması için tüm okullarımıza destek vermeye devam edeceğiz.”

  

Yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz hep birlikte, el ele vererek Adana´mızı, "Beyaz Bayrak-Beslenme Dostu Okul" projelerinde, ülke genelinde layık olduğu üst sıralara çıkaracağız. Bu vesile ile projelerin gerçekleşmesinde emeği geçenleri, "Beyaz Bayrak" almaya hak kazanan ve "Beslenme Dostu Okul" olmaya layık görülen tüm okullarımızın yöneticilerini, öğretmenlerini, öğrencilerini ve velilerini tebrik ediyor, projenin gerçekleşmesinde emeği geçenleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”

 

Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş’ın konuşmasının ardından, Sarıçam Evliye Çelebi mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen tören, projede başarılı olan okul yöneticilerine sertifika ve plaketlerinin verilmesiyle son buldu.

 

 

05-01-201805-01-201805-01-201805-01-201805-01-201805-01-201805-01-201805-01-2018

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.