ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“BEYAZ BAYRAK” VE BESLENME DOSTU OKUL” PROJELERİNDE BAŞARILI OLAN OKULLARA SERTİFİKALARI VERİLDİ

“BEYAZ BAYRAK” VE BESLENME DOSTU OKUL” PROJELERİNDE BAŞARILI OLAN OKULLARA SERTİFİKALARI VERİLDİ

           Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının 2006 yılından itibaren ortaklaşa yürüttüğü “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu Okul” projeleri kapsamında başarılı olan okullara sertifika verilmesi töreni, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Veysel DURGUN’un katılımıyla gerçekleştirildi.

 

           Sarıçam Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen törenin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Veysel DURGUN, “Ülke genelinde geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmek, öğrencilerimizin hijyenik bir ortamda eğitim-öğretimini sürdürmek amacıyla milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığımız arasında 2006 yılından itibaren uygulanmakta olan  “Beyaz Bayrak İşbirliği protokolü” 08.06.2015 tarihinden itibaren 4 yıl süreyle geçerli olmak üzere yeniden imzalanarak yürürlüğe konulmuştur.       

            Söz konusu protokol kapsamında eğitim kurumlarımızın temiz ve sağlıklı bir çevreye kavuşturulması sağlanmış, okullar arasında temizlik, hijyen, okul kantini vb. konularda olumlu yönde bir rekabet ortamı oluşturulmuştur. Protokol kapsamında yapılacak çalışmalar ve denetimlerle ülke genelindeki okulların tamamının beyaz bayrak alması suretiyle çocuklarımızın sağlıklı ve hijyenik şartlarda eğitim alması hedeflenmektedir. 2017-2018 eğitim öğretim yılında toplamda 136 okulumuz beyaz bayrak almaya hak kazanmıştır.” dedi.

 

             “Beslenme Dostu Okul Programı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liseleri kapsamaktadır. Okulun Beslenme Dostu Okullar Programı’na başvurabilmesi için “Beyaz Bayrak” sertifikası sahibi olması gerekmektedir. Okulun sertifikası güncel olmalı ya da Beyaz Bayrak denetimi geçirmiş, sertifikası henüz basılmamış ancak sertifika almaya hak kazanmış okul olmalıdır. 2017-2018 eğitim öğretim yılında 102 okulumuz beslenme dostu okul olmaya hak kazanmıştır. "Beyaz Bayrak" almaya hak kazanan ve "Beslenme Dostu Okul" olmaya layık görülen tüm okullarımızın yöneticilerini, öğretmenlerini, öğrencilerini ve velilerini tebrik ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

          İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Veysel DURGUN’un konuşmasının ardından, Sarıçam Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen tören, projede başarılı olan okul yöneticilerine sertifika ve plaketlerinin verilmesiyle son buldu.

 

 

07-11-201807-11-201807-11-2018

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.