ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BİLİM FUARI BAŞVURULARINDA ADANA TÜRKİYE BİRİNCİSİ BİLİM FUARI BAŞVURULARINDA ADANA TÜRKİYE BİRİNCİSİ

         Adana eğitim alanında başarılarına bir yenisini daha ekledi.            Geçen yıl 365  bilim fuarı  başvurusu yapan   Adana’daki okullar  bu yıl 421 başvuruyla Adana’yı Türkiye genelinde en çok fuar  başvurusu  yapan il basamağına taşıdı.
       BİLİM FUARI BAŞVURULARINDA   ADANA TÜRKİYE BİRİNCİSİ       BİLİM FUARI BAŞVURULARINDA   ADANA TÜRKİYE BİRİNCİSİ

BİLİM FUARI BAŞVURULARINDA   ADANA TÜRKİYE BİRİNCİSİ

         Adana eğitim alanında başarılarına bir yenisini daha ekledi.

         Geçen yıl 365  bilim fuarı  başvurusu yapan   Adana’daki okullar  bu yıl 421 başvuruyla Adana’yı Türkiye genelinde en çok fuar  başvurusu  yapan il basamağına taşıdı.

         TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okulları veya bilim ve sanat merkezleri (BİLSEM) bünyesinde, 5. sınıftan 12. sınıfa kadar olan öğretim programı çerçevesinde ve öğrencilerin kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerinde araştırma yaparak araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri  fuarlardır.

 Adana’da bu yıl da bilim rüzgarı esecek.

             Öğrencilerin eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam sunan Bilim Fuarları ile proje tabanlı eğitim çalışmaları düzenlenerek bilimin ve bilimsel çalışmaların yeni nesiller tarafından benimsenmesine ve teşvik edilmesine katkı sağlanmaktadır.

            Bilim fuarları ile öğrencilerin akademik başarısını arttırmanın yanı sıra öğrenciler ve öğretmenler arasında işbirliği ve dayanışmanın güçlendirilmesi hedeflenmektedir. 

            İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar konuyla ilgili “Sizlerin de bildiği gibi eğitim sistemimizde  son yıllarda proje odaklı düşünmek son derece önemli hale gelmiştir. TÜBİTAK 4006 bilim fuarları ile bu imkanlar öğrencilerimize sunulmakta, öğrencilerimiz yaparak deneyerek  öğrenmekle birlikte inovasyon ve üretim odaklı bir eğitim sürecinden geçmektedir.Bilim Fuarlarına ilgi ve başvuru sayımız her geçen yıl artış göstermekte ve bu sonuçlar bizi umutlandırmakta ilimizin başarısı adına mutlu etmektedir.” dedi.

             Bu başarının kendiliğinden gelmediğini ifade eden Akpınar, öncelikle proje odaklı çalışmaya inandıklarını, bunun için üç yıl önce güçlü bir AR-GE Proje ekibi oluşturduklarını , bu ekiple beraber başarılı projeler ortaya koymak adına çok çalıştıklarını ve tüm projelerde başarıyı artırmak için okullarda görev yapan öğretmenlere  eğitimler verildiğini  söyledi.          

             İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, bu projelerin ve çalışmaların tek amacının Adana’da eğitimin kalitesini yükseltmek olduğunu belirtti.

 

             Başvuru sonuçları incelendiğinde 421 başvuruyla birinci sıraya yerleşen Adana’dan sonraki ilin başvuru sayısı 283’tür.Bu rakamlar da gösteriyor ki Adana ülke genelinde açık ara farkla ilk sıraya yerleşmiştir. Görünen o ki bu yıl da Adana’da bilim konuşulacak.

17-02-201717-02-201717-02-201717-02-201717-02-2017

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.