ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

CUMHURİYET'İMİZİN 100. YILINI COŞKUYLA KUTLADIK

CUMHURİYET'İMİZİN 100. YILINI COŞKUYLA KUTLADIK

Bir asırlık mazisi ile birlik ve beraberliğimizin simgesi; özgürlük ve bağımsızlığımızın teminatı Cumhuriyet'imizin kuruluş yıl dönümü, ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Vali Sayın Yavuz Selim Köşger'in tebrikleri kabul etmesiyle başlayan kutlama programı İstasyon Meydanı'nda düzenlenen törenle devam etti.

Hemşehrilerimizin yoğun ilgilisiyle gerçekleştirilen kutlama töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı okundu.

Törende konuşan Vali Köşger, Cumhuriyet'imizin 100. yılını Adana" da coşku ve gururla kutlamanın büyük onurunu yaşadıklarını dile getirdi. Zira Adana'nın, Cumhuriyet'imize kavuşma yolunda önemli kararların alındığı, demokrasinin ilk adımlarından biri olan Pozantı Kongresi'nin düzenlendiği, Kurtuluş Savaşı'nın "ilk ateş" emrinin verildiği, her bir ferdi Cumhuriyet'e sevdalı, güzide bir memleket olduğunu söyleyen Vali Köşger, "Adana, Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük tutkusunun bir simgesidir. İnanıyorum ki, bu topraklardan yetişen mert insanlar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük eserim dediği Cumhuriyet'e sahip çıkma, onu koruma; azim, kararlılık ve kudretine sahiptir." dedi.

100 yıl önce "Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım!" şiarıyla şahlanan milletimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde; bağımsızlığa, özgürlüğe ve eşitliğe olan inancıyla kendisine yepyeni bir yol çizdiğini söyleyen Vali Köşger, "İşte bu yol, büyük Türk milletinin bekasının ve muasır medeniyetler seviyesine çıkma yolunda hak ettiği yeri almasının yegâne biçimi olan Cumhuriyet'tir. Şan, şeref ve kahramanlık dolu bir mücadeleden sonra kanla, irfanla kurduğumuz; temelleri ulusal iradenin egemenliği üzerine inşa edilen Cumhuriyet'imiz, bize büyük bir millet ve devlet olmanın haklı gururunu yaşatan en büyük değerimizdir." dedi.

Rengini şehitlerimizin ve gazilerimizin kanından alan şanlı bayrağımızın altında; vaktin tek yürek, tek vücut ve tek millet olma vakti olduğunu belirten Vali Köşger konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:  "Vakit akıl ve gönül birliği vaktidir. Vakit, ecdattan teslim alınan mirası geleceğimizin teminatı gençlere en iyi şekilde teslim edebilmek için gayret gösterme vaktidir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta; Cumhuriyetimizin banisi Gazi M. Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere, şanlı tarihimizin ölümsüz sembolleri olan aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükran duygularıyla anıyorum. Siz Adanalı hemşerilerimin ve tüm milletimizin Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyor; nice güzel bayramlarda birlikte olmak dileğiyle sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum."

Valimiz Sayın Yavuz Selim Köşger'in konuşmasının ardından bir öğretmenimiz tarafından seslendirilen şiirle devam eden programda, Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı Halk Oyunları Ekibi tarafından halk oyunları gösterisi yapıldı. Ardından kıymetli öğrencimiz cumhuriyet konulu şiirini okudu ve Müdürlüğümüz Halk Oyunları Ekibi tarafından da halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi.

Programın sonunda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle Müdürlüğümüzce düzenlenen Cumhuriyet ve Atatürk konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren lise öğrencileri ile resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren ilkokul ve ortaokul öğrencilerine ödülleri takdim edildi.

Kutlamalar geçit töreniyle son buldu.

30-10-202330-10-202330-10-202330-10-202330-10-202330-10-202330-10-202330-10-2023

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.