ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Güney Adana Kalkınma Programı Kapsamında “Çorbada Tuzum Olsun” Projesinin Açılışı Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş’ın Katılımıyla Gerçekleşti

Güney Adana Kalkınma Programı Kapsamında “Çorbada Tuzum Olsun” Projesinin Açılışı Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş’ın Katılımıyla Gerçekleşti

GÜNEY ADANA KALKINMA PROGRAMI KAPSAMINDA “ÇORBADA TUZUM OLSUN” PROJESİNİN AÇILIŞI VALİMİZ SAYIN MAHMUT DEMİRTAŞ’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ

                                                                                                              

Güney Adana Bölgesi’nde ikamet eden 20-40 yaş arası kadınların aktif iş gücüne ve sosyal hayata katılımının sağlanması amacıyla Adana Valiliği koordinesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan “Çorbada Tuzum Olsun” projesinin açılışına Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ, Eşi Hanımefendi Beyhan DEMİRTAŞ, Vali Yardımcısı Mustafa YAVUZ, Yüreğir Kaymakamı Fatih GENEL, İl Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Hayati KOCA ve İl Müftüsü Hasan ÇINAR  katıldılar.

            Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, Güney Adana Kalkınma Programı’nın tanıtım filminin gösterimi ile devam etti. 

Açılış töreninde, İl Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Hayati KOCA konuşmalarında: “Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan “Çorbada Tuzum Olsun” projesinin tüm paydaşlarımıza ve özellikle de kursiyerlerimize hayırlı olmasını diliyorum.

İnsan, yüce Yaratıcı’nın en mükemmel bir şekilde yarattığı, ona akıl, anlayış, kavrayış gücü vererek eşsiz bir biçimde donattığı, içinde yaşadığı dünyanın sırlarını çözmeye muktedir kıldığı, muazzam bir varlıktır.

       “Sen küçük bir cisim olduğunu sanırsın ama, en büyük âlem senin içinde gizlidir." sözüyle Hz. Ali’nin insanoğluna atfen veciz bir biçimde ifade buyurdukları gibi, insan cismi küçük olmasına rağmen, ruhunda ummanlar büyüklüğünde bir alemi barındırır. Bu açıdan cismimizin hudutlarının belli olduğunu, lakin ruhumuzun hudutlarını ölçmeye alemdeki ölçü birimlerinin yetmeyeceğini hepimiz biliriz. Dolayısıyla her insanı, farklı bir alem olarak değerlendirmeli ve her insanda gizlenen sırları ortaya çıkarmanın yollarını aramalıyız.

Herkesin başarılı olduğu bir istidadı mutlaka vardır. Kimi insan yemekte, kimisi dikişte, kimisi tamirde, kimisi şiirde, kimisi resimde, kimisi müzikte maharetlidir. Önemli olan insanın kendini keşfetmesi ve karanlıkta kalan yeteneklerini ortaya çıkarabilmesidir.

Tabi tüm bu yeteneklerin ortaya çıkması bazen bir anda olabileceği gibi, bazen de bir vesileye muhtaçtır. Kimi zaman uygulanmaya başlanan yeni bir proje, oluşturulan yeni imkan ve ortamlar, gizli kalan yeteneğinizin ortaya çıkmasına neden olabilir, hatta sizin için yeni bir iş, yeni bir istihdam kapısına da dönüşebilir.

Tıpkı bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında “Çorbada Tuzum Olsun” Projesi gibi. Biliyoruz ki insanımıza, özellikle kadınlarımıza imkanlar sunulduğunda, ortamlar oluşturulduğunda onların yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Kadınlarımızın kendi ayakları üzerinde durmalarının, sosyo-ekonomik açıdan toplum dinamiğinin içerisinde yer almalarının, ülkemizin refah seviyesinin yükselmesine büyük katkı sağlayacağı aşikardır. Bu bakımdan “Çorbada Tuzum Olsun” Projesinin, Güney Adana Kalkınma Programı içerisinde kadın istihdamının ve girişimciliğinin öncü projelerinden biri olacağına yürekten inanıyorum.

     “Çorbada Tuzum Olsun” Projesi ile Güney Adana Bölgesinde ikamet eden, örgün eğitimini tamamlayamamış, sosyal güvencesi ve mesleki yeterliliği olmayan kadınlarımıza halk eğitim merkezlerimizde düzenlediğimiz kurslar vasıtasıyla bir meslek sahibi olmanın yolunu açtık, açmaya devam ediyoruz. Bugüne kadar halk eğitim merkezlerimiz aracılığıyla açtığımız kuaförlük, evde çocuk bakımı, terzilik, pastacılık gibi, yöresel kilim dokuma gibi kursları başarıyla tamamlayan kursiyerlerimize sertifikalarını birazdan Sayın Valimiz verecekler. Belge almaya hak kazanan kursiyerlerimizi şimdiden tebrik ediyorum.

Ayrıca bu mesleki kurslarla birlikte KOSGEB tarafından girişimcilik eğitimleri düzenleyerek kursiyerlerimizin kendi işlerini kurmalarına da imkan sağlıyoruz. Bununla birlikte rehberlik araştırma merkezlerimiz vasıtasıyla aile içi iletişim kursları düzenleyerek aile içi iletişim becerilerinin artırılmasına da katkıda bulunuyoruz.

            Büyük emek ve gayretlerinizle oluşturulan ve sürdürülen Güney Adana Kalkınma Programı’na, hem kendi uhdemizdeki projeleri uygulamak hem de paydaşlarımızın projelerine destek olmak için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışıyoruz. Malumunuz olduğu üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Güney Adana Kalkınma Programı çatısı altında 8, SODES ve Güdümlü Projeler kapsamında 5 proje olmak üzere toplam 13 projeyle Güney Adana Bölgesindeki değişim ve dönüşümün lokomotif kurumu pozisyonundadır. Program kapsamında hem paydaşlarına hem de diğer proje sahibi kurumlara sağladığı beşeri sermaye ile insan odaklı kalkınma programının hedeflerine ulaşması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Bu vesile ile Güney Adana Kalkınma Projesine ve bizlere verdiğiniz desteklerden dolayı size, şahsım ve kurumum adına şükranlarımı sunuyorum. Proje paydaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün hazırladığı “Çorbada Tuzum Olsun” Projesinin hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyor; sizleri saygıyla selamlıyorum.” dedi. 

İşsizlik ve istihdamın, ekonomik ve toplumsal kalkınma ile büyümeye doğrudan etki eden unsurların başında geldiğini belirten Valimiz Sayın Mahmut  DEMİRTAŞ, ülkelerin ekonomik ve sosyal göstergelerinin, işsizlik ve istihdam rakamları üzerinden değerlendirildiğini ifade etti. 

           Bu bağlamda beşeri sermayenin yarıdan fazlasını oluşturan kadınların bilgi, yetenek, kültür, fikir ve becerilerini ortaya çıkaracak, onları iş dünyasına katacak çalışmaların, devletimiz ve hükümetimiz tarafından pozitif ayrımcılık gözetilerek gerçekleştirildiğini kaydeden Valimiz Sayın Mahmut  DEMİRTAŞ, ‘’Bizler de bugün açılışını yaptığımız ‘Çorbada Tuzum Olsun’  projesiyle kadınlarımızın kendi kimliklerini, kişiliklerini bulacakları, iş dünyasına adım atacakları önemli bir projeyi daha hayata geçiriyoruz.  Güney Adana Bölgesinde ikamet eden, örgün eğitim dışına çıkmış, sosyal güvencesi ve mesleki yeterliliği olmayan kadınlarımızın, halk eğitim merkezlerimizde açtığımız mesleki kurslar vasıtasıyla, bir meslek sahibi olmasının yolunu açıyoruz.’’ dedi.

          ‘’Bu kurslarda edindikleri meslekler istikametinde çeşitli işletmelerde istihdam edilmeleri mümkün olan kardeşlerimize, aynı zamanda girişimcilik eğitimleri de vermek suretiyle, KOSGEB desteklerinden faydalanmalarının ve kendi işlerinin patronu olmalarının da kapısını aralıyoruz.’’ diyen Valimiz Sayın Mahmut  DEMİRTAŞ,  kadınları hem psikolojik hem de ekonomik anlamda ayağa kaldıracak ve toplum içinde "ben de varım" diyecekleri bir projeye daha imza attıklarını dile getirdi.

Bugüne kadar "Çorbada Tuzum Olsun” projesi kapsamında kuaförlük, evde çocuk bakım elemanı, mobilya döşemeciliği, terzilik, pastacılık gibi çeşitli meslek alanlarında, toplam 103 kursiyerin devam ettikleri kurslardan sertifika almaya hak kazandığını belirten Valimiz Sayın Mahmut  DEMİRTAŞ, ‘’Birazdan sertifika almaya hak kazanan kursiyerlerimize belgelerini vereceğiz. Belge almaya hak kazanan hanım kardeşlerimizi şimdiden ayrı ayrı tebrik ediyor; iş ve meslek hayatlarında başarılar diliyorum. Hali hazırda 177 kursiyerimiz de proje kapsamında açılan kurslara devam ediyorlar. İnşallah onlar da kursları bittiğinde, sertifikalarını alıp mesleklerini en güzel şekilde icra edecekler. Onlara da eğitimlerinde başarılar diliyorum.’’ dedi.

         Kurslarla birlikte Rehberlik Araştırma Merkezi vasıtasıyla kursiyerlere aile içi iletişim ve benzeri konularda seminerler de düzenlendiğini aktaran Valimiz Sayın Mahmut  DEMİRTAŞ,  ‘’Bu eğitimler hanım kardeşlerimizin hem ailevi hem de içtimai aidiyet duygusunun güçlenmesine, önemli katkılar sağlayacaktır. Böylelikle hanım kardeşlerimiz bir yandan meslek edinirken, diğer yandan kişisel gelişimlerini olumlu yönde etkileyecek seminerlerle, yaşamlarında yeni ufuklar açma fırsatı da bulacaklardır.  İlimizin refah düzeyinin yükselmesine, işsizliğin en alt seviyelere düşürülüp, istihdam değerlerinin artmasına katkı sağlayacak her proje bizim için kıymetlidir.       Valilik olarak bu meyanda atılacak her adımı desteklemeyi sürdüreceğiz.’’ şeklinde konuştu.

             Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün hazırladığı “Çorbada Tuzum Olsun” projesinin hayırlı, uğurlu olması temennisinde bulunan Valimiz Sayın Mahmut  DEMİRTAŞ, proje paydaşlarına da başarılar diledi.

Valimiz Sayın Mahmut DEMİRTAŞ’ın konuşmasının ardından Yüreğir Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Cemal DAĞHAN ‘’Kendinizle Yüzleşme’’ konulu bir sunum gerçekleştirdi. Çeşitli meslek alanlarında açılan kursları başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikalarının verilmesinin ardından program sona erdi.

 

24-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-201824-04-2018 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.