ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Veysel DURGUN´dan 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Veysel DURGUN´dan 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

 Konusu insan, malzemesi insan, işçisi insan, işleneni insan, işleyeni insan olan bir meslektir öğretmenlik. Her mesleğin kendi çapında toplum üzerinde bir etkisi vardır, fakat öğretmenlik mesleği doğrudan doğruya toplumun öz unsurunu hazırlayan, dolayısıyla mayasını kuran, hamurunu yoğuran işçiliktir.

 

Günümüzde bilgi kuşkusuz ki güçtür. Ancak, bilginin verdiği gücü, doğru yerde ve doğru zamanda kullanabilmek için mutlaka insani, vicdani ve ahlaki değerlere sahip olmak gerekir. İşte eğitimin ve eğitimcinin önemi bu noktada ortaya çıkmaktadır.

 

Bir öğrenci için gecenin en aydınlık yüzü olmaktır öğretmenlik...

Bazen minicik bir tebessüm

Bazense kocaman bir gözyaşı olmaktır...

Kimi zaman acıların ilacı, kimi zamansa bir kalp kırgınlığının en tesirli yapıştırıcısıdır öğretmen.

Bu ülkenin geleceğidir,

Bu ülkenin yarınlarıdır,

Bu ülkenin sevgi, saygı, merhamet elçisidir öğretmen.

 

Bizler, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğini icra eden, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan, yol gösteren ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünde giden birer gönül eriyiz. Bundan dolayı da karşımıza çıkabilecek zorluklar bizleri yıldırmayacaktır, yıldırmamalıdır.

 

Mesleğimizi icra ederken tabii ki pek çok engelle karşılaşacağız. Ama zorluklar onlarla mücadele ettiğimizde anlam kazanır. Kızgın ateşte pişmeyen çamur, seramik olamaz. Toprağın kara bağrında çürümeye razı olmayan tohum, yeşerip fidan olamaz. Bir tohumu fidana dönüştürmek için toprak gibi olmalıyız. En ağır kazma darbelerinde parçalanmaya, en kızgın güneşlerde çatlamaya, en güçlü rüzgârlarda toz duman olmaya, en şiddetli yağmurlarda damla damla eriyip yok olmaya göğüs gerip hiç olmazsa bir tanecik tohumu fidana dönüştürebilmek için, varlığımız öğrencilerin varlığına armağan olsun.

 

Bilginin yanında sevgiyi öğretemeyen öğretmen, bir milleti karanlıktan aydınlığa çıkaramaz. Öyleyse öğretmen önce sevmeyi kendisi öğrenecek? Yunus'tan, Mevlana'dan, Ferhat'tan Şirinden hatta Mecnun'dan, Züleyha'dan?

 

Bir harf yükü bir dağ yükü gibidir. Bir harf için kırk yıl köle olunuyorsa elbette ki bir harfin yükü bir dağa eşdeğerdir. Harfte sembolleşen ilimdir, irfandır, erdemdir. Medeniyet de işte bu harfte gizlidir. Medeniyetin bütün yükü bir harfin omuzlarındaysa yine medeniyet bu harfi taşıyanların sırtındadır. O yüzden, sırtımızdaki yük sandığımızdan daha ağırdır sevgili meslektaşlarım.

 

Eğer ilme ve âlime, bilgiye ve öğretmene değer vermeyen bir nesil yetişiyorsa, "Ben nerede hata yaptım." diye düşünecek olanlar yine öğretmenlerdir.

Elbirliğiyle yarınlarımızı inşa etmek üzere yolunuz ve bahtınız açık olsun.

Bugünü değil, yarını düşünürsek gelecek çok daha iyi olacaktır. Bunu da biz öğretmenler başaracaktır, diyerek sözlerime son verirken;

 

Mesleğe yeni başlayan öğretmen arkadaşlarımıza, aramıza hoş geldiniz diyor; ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum. Ayrıca emekli olan öğretmenlerimize, eğitimimize yapmış oldukları değerli katkılardan dolayı teşekkür eder, bundan sonraki hayatlarında sağlık mutluluk ve huzur diliyorum.

 

Saygılarımla.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                          Veysel DURGUN

                                                                                                                                                                                                                                                                   İl Milli Eğitim Müdürü

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.