ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürü Turan AKPINAR’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürü Turan AKPINAR’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı
İl Millî Eğitim Müdürü Turan AKPINAR’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

 

Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu önemli günde, tüm öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyor, öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü gönülden tebrik ediyorum.

         Aşk işidir öğretmenlik, sevda işidir. Fedakarlık ister en başta. Her türlü imkansızlıkla mücadele etme azminin ve kararlılığının diğer adıdır öğretmenlik. Vicdan meselesidir, merhamet göstergesidir öğretmenlik.  Sağduyudur. İyiliği emredip kötülükten sakındırmaktır, körpe düşünceleri... Yol göstermektir, yola yeni çıkanlara… Sevgiyi öğretmektir, birbirine bunca sırt dönmüşe… Tel örgüleri kaldırmaktır, dikenleri batmasın diye bir başkasının tenine… Velhasıl “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” ifadesinde tecessüm eden bir geleneğin temsilcilerine benzetmelerin kifayetsiz kalıp sözlerin tıkanıp kalmasıdır, öğretmenlik… Kısaca vefadır, her 24 Kasımda kalplerden kopup dillere dökülen… Şükranların kucak kucak ifadesidir, öğretmenlik…

Biz şefkat ve merhamet medeniyetinin mensuplarıyız. Tarihin her döneminde bu topraklarda yaşayan insanlar dini, dili, kültürü farklı olsa da bir ve beraber olmayı başarmış, aynı hedefe, aynı geleceğe yürümüştür.

Bugün de necip milletimizin, kutlu medeniyet yürüyüşünde istikbalin parlayan yıldızı olması öğretmenlerimizin sayesinde gerçekleşecektir. Yeni neslin öğretmenlerimizin eseri olacağı, onları bu minval üzere en iyi şekilde yetiştireceğinizden en küçük bir şüphe dahi duymuyorum.

Bunu gerçekleştirirken çocuklarımızı ve gençlerimizi kendi milli ve manevi değerlerimizle donatmalısınız. Tarihini, kültürünü, medeniyetini tanıyan bireyler olarak yetiştirmelisiniz. Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 vizyonunu hayata geçirebilmesi, ancak vatanperver, bilinçli, birikimli, milli ve manevi değerlerimizi özümsemiş nesillerle mümkündür. Bu niteliklere haiz kuşakları yetiştirecek olanlar ise sizlersiniz. Bu sorumluluğu bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada hakkıyla yerine getireceğinize yürekten inanıyorum.

Öğrenciliğimiz süresince sayısız öğretmenle tanışmış, karşılaşmışızdır. Geçen zaman içinde kimi unutulmuş, kimi mıh gibi aklımızda çakılı kalmıştır. Öğrencilik yıllarımızdan aklımızda kalanları, unuttuklarımızdan ayıran en bariz özelliklerinin ise ruhumuza hitap etmeleri, kalbimize girmeleri olduğunu görürüz. Nasıl geçmişte gönüllerimize giren, bize dokunan, rol-model olan öğretmenlerimiz olduysa, bizler de öğrencilerimize bugün aynı yaklaşımı sergilemekten beri durmayalım.  Küçük bir dokunuşun bir insanın hayatını baştan ayağa değiştirebileceğini aklımızdan asla çıkarmayalım.

Bu vesile ile uzun yıllar ülkemize hizmet edip, başarılı öğrenciler yetiştirdikten sonra, görevini yapmış olmanın huzuruyla emekliliğe ayrılan öğretmenlerimize de hayırlı ömürler diliyorum.

Başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Her birinize hizmetleriniz, emekleriniz, sonsuz sabrınız için şükranlarımı sunuyor, kutlu vazifenizde başarılar diliyorum. Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü bir kez daha kutluyorum.

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.