ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Hayati Koca’nın “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” Mesajı

Özrüne değil özüne bakarak tek dilin sevgi olduğunu ve onların bu yaşamın bir parçası olduğunu unutmamalıyız.
İl Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Hayati Koca’nın “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” Mesajı

Özrüne Değil Özüne Bak

Doğuştan, kaza veya bir hastalık sonucunda oluşan bedensel, zihinsel ve sosyal yeteneklerin kaybı olan engellilik sorunları, sadece engelli bireyin değil, aynı zamanda engelli bireyin içinde yaşadığı toplumun da ortak sorunudur.

Toplum içerisinde herkes, imkânları ölçüsünde engellilerin yaşamlarını kolaylaştırıcı bir şeyler yapmalıdır. Bilinmelidir ki, onların normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılığın oluşmasıyla mümkündür.

Bizler, engelli bireylerin hayatta karşılaştıkları sorunlara çözüm aramayı, kendilerine yetebilen bireyler olarak hayatlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan bütün olanakları sağlamayı görev sayıyoruz.

Özrüne değil özüne bakarak tek dilin sevgi olduğunu ve onların bu yaşamın bir parçası olduğunu unutmamalıyız. Engellilere hizmet etmek bir gönül işidir. Biz diyoruz ki asıl engelli karşısına bir zorluk çıktığı zaman hemen pes eden, onu aşmak için mücadele etmeyendir. Engelliler için yaptığımız her hizmetin bir gün kendimize de lazım olabileceğini unutmayalım.

 Engellileri sahiplendiğimiz sürece onların hayatını engelsiz hale getirebiliriz. Bir engelli çocuğa sahip ailelerimizi daha iyi anlamak için, birazcık empati yapmamız yeterli olacaktır. Eğer şimdiye kadar bunları hiç düşünmediyseniz, siz bu hayatın gerçeklerini iyi görememişsiniz demektir. Yaşamınızda bir şeyler eksik kalmış demektir. Engellilere verebileceğimiz en büyük desteğin onlara karşı,  bir tebessüm, bir selam, bir kucaklaşma, sana cevap veremese bile, koluna girerek “ nasılsın” diye hatırını sormak olduğunu unutmayalım. 

 Bunun için de, engellilere acıyarak değil, onlara hak ettikleri değeri vererek yardımcı olalım. Ruhumuzda ki engelleri kaldırırsak, fiziksel engelleri yokedebiliriz. 3 Aralık Dünya Engeliler günümüz kutlu olsun.

 DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.