ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE ORGANİZE EDİLEN “15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ PROGRAMI” VALİMİZ SAYIN MAHMUT DEMİRTAŞ’IN KATILIMLARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE ORGANİZE EDİLEN “15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ PROGRAMI” VALİMİZ SAYIN MAHMUT DEMİRTAŞ’IN KATILIMLARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE ORGANİZE EDİLEN “15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ PROGRAMI” VALİMİZ SAYIN MAHMUT DEMİRTAŞ’IN KATILIMLARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

15 Temmuz Milli Birlik ve Beraberlik Günü kapsamında Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda anma programı düzenlendi.

 

Program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Osman Ateş´in günün anlam ve önemine dair konuşması ile başladı.

 

Çukurova 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi Müdürü Hüseyin Avni Gül´ün 15 Temmuz gecesi Adana´da yaşananları anlattığı sunum ile devam edilen programda, Adanalı şehitlerin özgeçmişleri okundu.

 

Vali Mahmut Demirtaş ise yaptığı konuşmada, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Programı’na katılanları en kalbi duygularla selamladığını söyledi.

 

“15 Temmuz gecesi şehitlik mertebesine erişen kardeşlerime Allah’tan rahmet diliyor; o gece şehadeti göze alıp hainlere karşı mücadele veren gazilerimize, minnet duygularımı ifade ediyorum.” diyerek konuşmasını sürdüren Vali Demirtaş, “Şehitlerimizin ve gazilerimizin dışında, eline bayrağını alarak meydanları dolduran milyonlarca vatan sevdalısına da şükranlarımı sunuyorum. Hüzün ve sevincin iç içe geçtiği 15 Temmuz’u, milletimize yakışan vakarla, bu yıl da hep birlikte idrak edeceğiz. Temel hareket noktamız; demokrasi, bağımsızlık, özgürlük ve vatan için sokağa çıkan şehitlerimizin aziz hatırasının yaşatılması ve millet olarak yaşadığımız bu hain darbe girişiminin asla unutulmaması, unutturulmaması olacaktır. Bu meyanda bugün üniversitelerimizin ve eğitim camiamızın kıymetli mensuplarının katılımı ile düzenlenen bu programın büyük bir anlam taşıdığı kanaatindeyim” dedi.

 

Vali Demirtaş, 15 Temmuz’un milletin tarihine, vatanına, bayrağına, devletine, özgürlüklerine ve kazanımlarına sahip çıkmak adına kıyamda olduğunu vurgulayarak, “15 Temmuz, küresel aktörlerin kirli planlarının bozulduğu kırılma noktalarından biridir. Arap baharı ile başlayan yeni dünya düzeni oyununun, kirli ve en ağır perdesinin sahnelendiği tarihtir. Bu kirli oyunun taşeronu ise, ihanet şebekesi FETÖ terör örgütüdür. Devletimizin kılcal damarlarına kadar sinsi bir biçimde sızmış, yıllarca kendisini kamufle etmeyi başarmış bu hain yapılanma, 15 Temmuz gecesi, amacını ifşa ederek asrın ihanetine imza atmıştır. Bu noktada hainlerin unuttukları husus ise, kadim medeniyetimiz ve bin yıllık kardeşliğimizdir. Tasada ve kıvançta bir ve beraber olmayı başaran,  kardeşliği aziz kitabımızın emri olan milletimiz, 15 Temmuz’da Anadolu topraklarında operasyona izin vermemiştir. 15 Temmuz’da, ülkemizin gelişmesini istemeyen güçlerin desteğini alan FETÖ ihanet çetesinin, 40 yıllık planını bir gecede bozarak, tarihimize yeni bir zaferi nakşettik. Allah’ın izni, milletimizin cesaret ve feraseti ile büyük bir badireyi geride bıraktık. Bundan sonra böyle bir tecrübe yaşamamak adına 15 Temmuz’un bize verdiği dersleri doğru bir şekilde okumalıyız. 15 Temmuz anma programları, şehitlerimizi yâd etmenin, şehit yakınlarımıza ve gazilerimize minnettarlığımızı sunmanın yanında bizleri bu konuda ne kadar mesafe kat ettiğimizin muhasebesini yapmaya da yöneltmelidir” ifadelerini kullandı.

 

24 Haziran’da yapılan seçimlerin ardından, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçildiğini hatırlatan Vali Demirtaş, “Bu yeni yönetim modeli ile ülkemizin her alanda büyük ivme kazanacağına; darbe ve muhtıra gibi demokrasimizi kesintiye uğratan eski hastalıkların, artık tarihin tozlu raflarındaki yerini alacağına, yürekten inanıyorum. Bu andan itibaren bizlere düşen görev; milletimizin önüne koyduğu hedefleri gerçekleştirmek için durmaksızın çalışmak ve milletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmaktır.  Bunun için ülkemizin, milletimizin önündeki en yakın hedef, Cumhuriyetimizin 100. yılına da işaret eden, 2023 hedefleridir. 2023 hedefleri, sıradan bir kalkınma programının çok ötesinde anlamlara sahiptir. Teknolojide, eğitimde, kültürde, sağlıkta, ekonomide kısacası her alanda bizim ufkumuzu açacak, menzilimizi genişletecek, nefesimizi tazeleyecek, mazimizle atimizin bağını kuracak imkânın adıdır. O sebeple geleceğimizin mimarı eğitim camiamızın üzerlerine düşen sorumluluğun farkında olmaları; gençlerimizi, çocuklarımızı milli ve manevi değerlerimize bağlı, çağın gerektirdiği bilgi, beceri ve teknoloji ile donatmaları, bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için elzemdir. Eğitim camiamızın yeni dönemde bahsettiğimiz bu görevleri layıkıyla yerine getireceğine olan inancım tamdır” diye konuştu.

 

Vali Demirtaş, 15 Temmuz’un ikinci yıldönümünde, başta 15 Temmuz şehitleri olmak üzere, aziz şehitlere Allah’tan bir kez daha rahmet dileyip, kahraman gazilere minnet duygularını ifade ederek, “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Programı’nın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor; sizleri saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum” şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi öğrencileri Emir Hakan Oktay ve Sahra Çanakçı, "Şarkımız Bizim" ve "Davet" isimli şiirleri okudu. 15 Temmuz zaferi ile ilgili slaytın gösterimi ve çeşitli kompozisyon ile şiirlerin okunmasıyla süren programda duygusal anlar yaşanırken, katılımcılar gözyaşlarını tutamadı.

 

Programa Vali Mahmut Demirtaş ve Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Sabri Beytorun, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel, Sarıçam Kaymakamı Ali Murat Kayhan, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Hayati Koca, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit aileleri, gaziler ile davetliler katıldı.

 

 

 

 

12-07-201812-07-201812-07-201812-07-201812-07-201812-07-201812-07-201812-07-201812-07-201812-07-2018

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.