ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan TEVKE'nin Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlama Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan TEVKE'nin Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlama Mesajı

Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 29 Ekim 1923'te "Türk milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir" diyerek ilan ettiği Cumhuriyetimizin 100'üncü yılını büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Büyük bir mücadele, emek, sabır, samimiyet ve fedakârlık neticesinde ilan ettiğimiz Cumhuriyet Bayramı coşkusunu, milletçe hep beraber paylaşıyoruz.

Cumhuriyet; milletimizin birlik içinde vermiş olduğu varoluş mücadelesini, azim, fedakârlık ve büyük bir kahramanlıkla ölümsüzleştirmesidir. Cumhuriyet, Türk milleti için bir yönetim şekli olmanın çok ötesinde inanç, cesaret ve fedakârlıkla elde ettiği bağımsızlık mücadelesinin, barış ve kardeşlik içinde bir arada yaşama azminin simgeleşmiş halidir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir." sözünde ifadesini bulan Cumhuriyetin ilanı ile milli irademiz hâkim kılınmış; milletimizin gücü ve demokrasiye olan inancı tüm dünyaya ilan edilmiştir.

Bizler, büyük ve güçlü Türkiye'nin eğitim neferleri olarak ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma gayesiyle, çağdaş ve demokratik yolda, aydınlık yarınlara büyük bir ümit, inanç ve gayretle yürümekteyiz. Cumhuriyetimizin yeni yüz yılında da fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmeye devam edecek; Türkiye Cumhuriyeti'ni koruma, yüceltme ve ilelebet yaşatma kararlılığını sürdüreceğiz.

Bu anlamda; geleceğimizin teminatı siz sevgili öğrenciler, üzerinize düşen büyük bir sorumluluk olduğunu asla unutmayacak ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Ey Yükselen yeni nesil, Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak olan sizlersiniz" nasihatini asla unutmayacaksınız. Dünya ile rekabet ederken, değişimi ve gelişimi yakalayan özgüven sahibi bireyler olarak yetişerek geleceğimize ve cumhuriyetimize sahip çıkacaksınız. Milli ve manevi değerleri her şeyin üzerinde tutan, aklın ve bilimin üstünlüğünü benimseyen, sanata duyarlı, iyiliğin ve şefkatin gücüne inanan, insan haklarına saygılı, yılmadan azimle çalışan sizler inanıyorum ki ay yıldızlı bayrağımızı ebediyen göklerde dalgalandıracaksınız.

Ülkemizin umudu, gençlerimiz; sizler bir yandan tarihimizi, kültürümüzü, değerlerimizi en iyi şekilde öğrenerek kendinizi yetiştirmeli; diğer yandan çağı kavramaya imkan sağlayacak güncel ve ilmi donanım kazanma mücadelesi vermelisiniz. Unutmayın ki "Türkiye Yüzyılı" ancak ve ancak sizlerin azimli ve kararlı çalışmalarınızla gerçekleşecek, sizlerin eseri olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum.

Cumhuriyetimizin daha nice yüzyıllarda payidar olmasını diliyorum.

 

28-10-2023

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.