ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Turan Akpınar’ın İlköğretim Haftası Mesajı

  Hepimiz için başarılarla anılmasını dilediğimiz   yeni bir eğitim öğretim yılına başlamanın coşku ve heyecanını yaşıyoruz.
İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Turan Akpınar’ın İlköğretim Haftası Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Turan Akpınar’ın İlköğretim Haftası Mesajı

                Hepimiz için başarılarla anılmasını dilediğimiz   yeni bir eğitim öğretim yılına başlamanın coşku ve heyecanını yaşıyoruz.

Bugün, ilimizde 1359 okulda 513.645  öğrencimiz, 28.815 öğretmen ve idarecimizle  2016-2017 eğitim öğretim yılına başlıyoruz. Eğitim öğretim yılı boyunca heyecanımızı kaybetmeyeceğimize, sevgi, saygı ve hoşgörü çerçevesinde azim ve kararlılıkla  çalışacağımıza ve  başarılı bir yıl geçireceğimize inancım tamdır.

 

  Adana İl Milli Eğitimi olarak 2015-2016  eğitim öğretim yılını başarıyla tamamlamış olmanın huzurunu taşımaktayız; Okullaşma oranında , derslik başına ve öğretmen başına düşen öğrenci sayılarında, sınavlarda ,ulusal ve yerel projelerde, hayat boyu eğitim  alanında yaptığımız çalışmalarda ,   her gün daha iyiye giden bir performans sergiledik , Bu başarıda şüphesiz ki  başta Valiliğimizin ,  mesai arkadaşlarımın, yönetici ve öğretmenlerimizin büyük emeği var.

 

   İnanıyorum ki bu yıl Adana’mızı  eğitim alanında  daha ileri düzeye taşıyacağımız çalışmaları birlikte yürüteceğiz. Yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarda  bizlere öncülük eden, bizleri destekleyen  başta Sayın Bakanımıza, Sayın Valimize, Milletvekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

 

  Bizler, eğitimin sadece bir insanın hayatını değil , bir toplumun yaşam şeklini etkilediğinin bilincindeyiz. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün  vurguladığı gibi “Bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatan da; köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir”. Gelişmiş huzurlu bir toplum,  her yönüyle iyi yetiştirilmiş bireylerden oluşur. Bunun için bizlere düşen görev çocuklarımıza her yıl daha iyiye giden bir eğitim vermektir. Bu sorumluluğumuzun bilinciyle çalışıyoruz; çocuklarımıza çağımızın imkânlarını en üst düzeyde sunan eğitim ortamları sağlama gayreti içerisindeyiz.

 

 İlimizde okul yapımı bütün hızıyla devam etmektedir. 2016 yılında 15 tane yeni okul yapıldı ve açıldı. 21 okul inşaatımız devam ediyor . Yapılması planlanan okul sayımız ise 28’dir. Ayrıca  bu yıl 93 okulumuzun onarım çalışması yapılmış, eğitim için daha iyi ortamlar oluşturulmuştur. Öğrencilerimizin en iyi ortamlarda eğitim alması için çalışmalarımız hız kesmeden devam etmektedir.

            Ülkemizin özgürlüğünü ve demokrasimizi tehdit eden ülkemizde kara bir leke olarak hatırlanacak olan 15 Temmuz darbe girişimi olayından sonra da FETÖ terör örgütüne ait olduğu tespit edilen 16 özel okul kapatılmış ve bu binalarda  resmi okullar açılmıştır. Açılan yeni okullara 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan, ailesi ilimizde ikamet eden şehitlerimizin  isimleri veriliştir. Böyle vahim bir olayın ülkemizde bir daha yaşanmamasını  yürekten diliyor; 15 Temmuz Şehitlerimizi de bu vesileyle rahmet ve minnetle anıyorum.

 

Sevgili öğrenciler,

  İkinci eviniz olan okullarınıza hoş geldiniz. Bir binanın okul olabilmesi için gerekli olan en önemli şey öğrencidir, en güzel okul bile öğrencisiz okul değildir. Okulun var oluş amacı sizleri eğitim ve öğretimle hayata hazırlamaktır. Sizler eğitimin temel taşlarısınız, bütün çabamız sizin için.  Sizler mutluysanız, sizler eğitimliyseniz, sizler sağlıklıysanız bizler de mutluyuz. Değerli evlatlarımız,  hiçbir başarıya çiçekli yollardan gidilmez; emek harcamak lazım, disiplinli olmak ve çokça çalışmak lazım. Başaracağınıza inanın; yorulduğunuzda, pes ettiğinizde bu inanca sarılın ve yeniden başlayın. Hepinize sağlıklı, başarılı, mutlu bir eğitim öğretim yılı diliyorum.

 

Kıymetli anne-babalar,

Ailenin çocuğuna olan ilgi ve desteğinin ölçüsü; çocuğun sağlığı, eğitimi, başarısı, aile hayatı ve toplumla olan ilişkilerini etkileyecek kadar önemli bir boyuta sahiptir.  Hoşgörüyle yetiştirilen çocuk, sabırlı olmayı; destek verilerek yetiştirilen çocuk, güven duymayı; övülerek yetiştirilen çocuk, taktir etmeyi;  güven ortamında yetiştirilense kendinden emin olmayı öğrenir. Eğer çocuklarımız ve gençlerimiz bizim en kıymetli varlıklarımız ise onları koruyalım. Çocuklarımızın arkadaşlarını, gittikleri eğlence yerlerini, katıldıkları grupları, evde nelerle meşgul olduklarını lütfen izleyelim. Bu izleme dengeli, tutarlı, güler yüzlü, eğitim ağırlıklı bir izleme olmalıdır.

 

Değerli öğretmen arkadaşlarım,

Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, sağlam bir eğitim ise öğretmene bağlıdır. Biz eğitimciler ülkemizin ve dünyamızın geleceğinin hazırlanmasında oynadığımız rolün önemini unutmamalı; bunun bilinci ve sorumluluğuyla çalışmalıyız. Bize emanet edilen evlatları; mesleğe başlarken duyduğumuz öğretme heyecanını hiç kaybetmeden, ,modern çağın bilgi donanımıyla, hoşgörü ve sevgiyle yetiştirmeliyiz. Kıymetli meslektaşlarım,   ülkemizin geleceği olan çocuklarımız  için büyük bir özveriyle çalıştığınızı ve çalışacağınızı biliyor; sizlere başarılı ve sağlıklı bir eğitim öğretim yılı diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılının ülkemize, ilimize, öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize hayırlı olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum.

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.