ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Veysel Durgun'un 18 Mart Şehitler Günü Ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 105. Yıldönümü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Veysel Durgun'un 18 Mart Şehitler Günü Ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 105. Yıldönümü Mesajı

Eşi benzeri görülmemiş bir azim ve kararlılıkla özgürlük ve bağımsızlığımızı tüm dünyaya haykırdığımız,"18 Mart Çanakkale Zaferi"nin 105. yıl dönümünü, bir kez daha milletçe büyük bir gururla idrak ediyoruz.

Tarihin sayfalarına büyük bir imanla ve altın harflerle yazılan "18 Mart Çanakkale Zaferi"; tarih boyunca onuruyla yaşamış bir milletin kendisine vurulmak istenen kelepçeleri parçaladığı, vatan toprağını şehit kanları ile suladığı bir dönüm noktasıdır.

Çanakkale Zaferi, tarihte misali bulunmayan bir kahramanlık destanı ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden önemli bir adımdır. Bu bakımdan aziz milletimiz için olduğu kadar hürriyet mücadelesi veren bütün milletler için de bir kurtuluş rehberi olmuştur. Vatan Şairimiz Mehmet Akif'in:

 

"Gök kubbenin altında yatar, al kan içinde,

Ey yolcu, şu topraklar için can veren erler.

Hakk'ın bu velî kulları taş türbeye girmez;

Gufrâna bürünmüş, yalınız Fâtiha bekler." dizelerinde de anlattığı gibi verdiğimiz yüz binlerce şehidin ulvi kanlarıyla çizilen tarihimizin en yüce şeref ve gurur tablolarından birisi olan Çanakkale Zaferi, alınması gereken derslerle doludur.

 

   İşte tam da bu nedenle aziz şehitlerimizin kanlarıyla suladıkları ve bizlere emanet ettikleri bu toprakları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da muhafaza etmek en kutsal görevlerimizden biridir. Bizlere bu büyük zaferin gururunu yaşatan şehitlerimizi asla unutmadan, birlik ve beraberliğimizin önemini idrak ederek, yeni nesillere bu bilinci aktarmak vatanımıza, milletimize ve ülkemizin geleceğine borcumuzdur.

Bu duygularla, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, ebediyete intikal eden bütün şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun...

 

                                                                                                                                                                                                                                                                      Veysel DURGUN

                                                                                                                                                                                                                                                                  İl Milli Eğitim Müdürü

 

06-03-2020

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.