ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar’ın 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yıl Sonu Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar’ın 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yıl Sonu Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar’ın 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yıl Sonu Mesajı

 

Sevgili Öğrencilerimiz, Değerli Meslektaşlarım ve Saygıdeğer Velilerimiz;


İlimizde 1256 okulda, 17.929 derslikte, 29.774 öğretmenle 485.416 öğrenciye eğitim verdiğimiz 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılını bugün tamamlamış bulunuyoruz. Yıl boyunca eğitim için çaba gösteren, çalışan herkese, bütün yöneticilerimize, öğretmenlerimize ve personelimize ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. 

 

2016-2017 Eğitim -Öğretim yılı İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz açısından önemli bir yıl oldu. Bu yıl bizim için çok kıymetli bir ödülü ilimize taşıdık.  2015 yılından beri uygulamakta olduğumuz, ülke çapında dikkat çeken, okullarımızın kurumlarımızın işbirliği yaparak daha da güçlenmesini sağlayan ve ilimizi eğitim alanında ön sıralara yerleştiren Okul Tabanlı Değerlendirme, Akreditasyon ve Kalite Sistemi Projemizle;  Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi alanında, 2581 proje arasından, Bakanlığımız tarafından, Türkiye Birinciliği ödülüne layık görüldük. Değerli çalışma arkadaşlarım, bu ödül hepimizindir. Emeği geçen herkesi canı gönülden kutluyorum.

 

 Mutlulukla ifade etmek isterim ki Türkiye Birinciliğini ilimize taşıyan ODAK Projemiz; uygulanmaya başladığı günden beri, okullarımızın çalışmaları açısından teşvik edici olmuş, ODAK kapsamında yapılan çalışmalarla okullarımızda kurumsal kalite ve kapasitenin artırılması adına önemli gelişmeler kaydedilmiştir Bilim Fuarlarında, 421 başvuruyla Türkiye’nin en çok başvuru yapan ili olmamız; TÜBİTAK 11. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda bölge finaline en çok projenin ilimizden seçilmiş olması; TÜBİTAK 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda ise 7 birincilik alarak kendi bölgesinde en çok projesi çağrılan il olmamız bu teşvikin ve gelişmenin göstergeleridir Hayat Boyu Öğrenme kapsamında açılan kurs sayımız ODAK öncesinde 1941’ken ODAK sonrası 14.666’ ya; katılım oranı ise 1,5’tan 13’e ulaşmıştır.

 

 İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak eğitim kalitesini artırmak adına yaptığımız   çalışmaların  önemli bir kısmını bina yapım ve onarım çalışmaları oluşturmaktadır. Çünkü inanıyoruz ki eğitimin kalitesi eğitim ortamlarının kalitesiyle doğru orantılıdır. Valiliğimizin de desteğiyle 2016-2017 Eğitim –Öğretim yılında 6 okul binasının yapımı tamamlanmış olup 2017 yılı sonuna kadar 21 okul binasının  tamamlanması proje dahilindedir.2017 yatırım programımızda  101 projenin olmasının da  ilimizin eğitimi açısından önemli bir gelişme olduğunu belirtmek isterim. Bu projelerin kalitelerinin ve sayılarının artışı bizim için çok önemli; çünkü biz onarılan, tamamlanan her okul binasının, ilimizin eğitimine önemli bir katkı sağlayacağını biliyor; planladığımız, tamamladığımız her projede ayrı bir mutluluk duyuyoruz. 2016-2017 Eğitim –Öğretim yılını başarılı bir yıl olarak geçirmemizi sağlayan bu projelere emek veren Adana Eğitim Ailesini kutluyor;  bu aileyi oluşturan bütün yöneticilerimize, öğretmenlerimize ve personelimize özverili çalışmaları için tekrar teşekkür ediyorum. Bütün bu çalışmalarda yanımızda olan, bizlere güç ve destek veren başta Sayın Valimize, Milletvekillerimize, yerel yöneticilerimize ve bütün eğitim gönüllülerine teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

 

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım,


Bir meslektaşınız ve bir baba olarak biliyorum ki hakkınız ödenemez. Sizler her zaman aydınlığın, güzel yarınların, fedakarlığın, şefkatin ve doğruluğun timsali olacaksınız; yetiştirdiğiniz her öğrencinin kalbinde, duasında bir ömür kalacaksınız. Ne mutlu size, ne mutlu bize ki böyle kutsal bir mesleği icra ediyoruz. Değerli Arkadaşlarım, sizler Güçlü Türkiye’nin en büyük mimarlarısınız; çünkü sizler sadece çocukları, gençleri, insanları eğitmiyorsunuz, sizler geleceğimize yön verecek olan fikirleri eğitiyorsunuz. Bu sorumluluğun bilinciyle çalıştığınız bir yılın daha sonuna geldik. Emekleriniz için sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyor, mesleğinizi uzun yıllar sağlıkla icra etmenizi diliyorum. Çok Değerli Eğitim Ailesi; eğitim adına daha yapacağımız çok iş, çözmemiz gereken birçok sorun, başarıyla sonuçlandırmamız gereken birçok husus var. İlimizde öğrenci devamsızlığının hala yüksek olması, disiplin kurallarına uymayan öğrencilerin varlığı, ilimizde yapılması gereken yeni derslikler gibi daha birçok konuda çok çalışmalıyız. Birlik ve beraberlik içinde bu hususlarda da başarılı olacağımıza ben yürekten inanıyorum.

 

Sevgili Öğrenciler,


Bugün hayatınızı şekillendirecek bir eğitim öğretim yılını daha tamamladınız. Bilmenizi isterim ki bu sıralarda geçirdiğiniz her gün, her yıl sizleri hayallerinize taşıyan bir basamak. Sizler burada ne kadar çok çalışır ne kadar başarılı olursanız, hayallerinize o kadar yaklaşırsınız. Başarınızın akademik olarak değerlendirildiği karnelerinizi bugün alacaksınız; unutmayın ki hayattaki başarının ölçütü sadece akademik başarıyla ölçülemez; hedef koyun kendinize ve hedefe ulaşmak için bütün gücünüzle çalışın, mutlaka başarıya ulaşacaksınız. Her birinizin farklı bir yeteneği olduğunu ve bir alanda mutlaka en başarılı olacağınızı biliyorum. Siz yeter ki başarmak isteyin. Çalıştınız, yoruldunuz; şimdi dinlenme zamanı. Sizlere tavsiyem dinlenme sözcüğünün anlamını iyi kavramanız. Bazen bir tohumu toprakla buluşturmak, bir çiçeği sulamak; bazen çok istediğiniz bir kitaba başlamak ya da arkadaşlarınızla spor yapmak sizleri saatlerce uyumaktan daha çok dinlendirebilir. Sevgili öğrencilerim, sizlere bedeninizi dinlendirirken ruhunuzu da dinlendirdiğiniz huzurlu bir tatil;  sağlıklı ve başarılı bir yaşam diliyorum.

 

 LYS Sınavına Girecek Sevgili Öğrenciler,


Her insan, olmayı seçtiği insan olarak yaşar. Siz kendiniz için neyi istiyor, neyi hedefliyorsanız o şekilde yaşayacaksınız. Bunun için büyük hayalleriniz olsun ve kendiniz için en iyisini isteyin. Başarmanın temel şartı inanmaktır. Eğer kendinize bir hedef belirlemiş ve kendinize güvenmişseniz yolunuzdaki bütün engelleri kaldıracak güce de sahipsiniz demektir. Gireceğiniz sınavda hayalleriniz var, alın teriniz var; bu yüzden önemli ama unutmayınız ki sizin varlığınız bizim için çok daha kıymetli.  En önemlisi yenilen insan sadece denemekten ve inanmaktan vazgeçen insandır. Hayallerinizden asla vazgeçmeyin. Sevgili gençler,  LYS’de her birinize zihin açıklığı ve başarı diliyorum.

 

Kıymetli Veliler,


Doğduğu günden bu yana her zaman, her acıda, her mutlulukta yanlarında olduğunuz evlatlarınızın bugün de karne heyecanını paylaşıyorsunuz. Her konuda olduğu gibi okul hayatında da siz onların en büyük destekçilerisiniz. Çocuklarınızın ilk öğretmeni sizsiniz, onlar sizin ayak izlerinizi takip ederek büyüyorlar. Siz yanlarında olun,  arkalarında olun ama lütfen önlerinde olmayın. Bireysel gelişimleri için alan açın, onların kendi hayallerine ulaşması için ellerinden tutun; sizin hayallerinizi yaşaması için zorlamayın. Onlar sizin için her haliyle en kıymetli, biz bunu biliyoruz. Değerli Veliler, yıl boyunca evlatlarınızla birlikte siz de yoruldunuz. Umuyorum çocuklarınızın başarılarına ortak olacağınız bir karne günüdür. Hatırlatmak isterim ki karne sadece bir yıllık performansı ortaya koyar çocuğunuzun başarı düzeyini salt karne notu belirleyemez. Her çocuğun meyilli olduğu başarıyı yakalayacağı bir alan vardır. Sizlere de biz eğitimcilere de düşen bu alanı bulmak, çocuklarımızı yetenekleri doğrultusunda yönlendirmektir.

 

Sizlere çocuklarınızla geçireceğiniz huzurlu bir tatil diliyorum.

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.