ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

Adına bilgi çağı dediğimiz günümüzde eğitimin önemini izaha herhalde gerek yoktur. Bugün dünyada üretilen oluşturulan bütün katma değerin en önemli payı yine beşeri sermaye dediğimiz insan niteliğine aittir.
İl Milli Eğitim Müdürümüz  Turan Akpınar’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz  Turan Akpınar’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

 

Bu gün 24 Kasım Öğretmenler Günü,  Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmenlik unvanını kabul ettikleri 24 Kasım gününü 1981 yılından bu yana öğretmenler günü olarak kutluyoruz.

Bu günün kutlanmasındaki amaç; öğretmenler arasındaki sevgi ve saygı bağlarını güçlendirmek, öğretmenlik mesleğinin en önemli mesleklerden biri olduğunu topluma hatırlatmak, görevine yeni başlayan öğretmenlerimizin mesleğe giriş yeminini ettirmek, emekli olarak aramızdan ayrılan öğretmenlerimizi şükranla anmak, başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal eden öğretmenleri saygıyla ve minnetle anmaktır.

Öğretmenler günü, öğretmenlerimiz ve öğrenciler arasındaki sevgi ve saygının doruk noktasına ulaştığı bir gündür. Bu özel güne anlam ve önemi açısından bakıldığında öğretmene gösterilen saygının aslında topluma verilen değerin bir göstergesi olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır. Bu bakımdan öğretmenler günü, fedakâr öğretmenlerimizin değerini bir kez daha düşünüp anlamamızı sağlayan önemli bir gündür.

Adına bilgi çağı dediğimiz günümüzde eğitimin önemini izaha herhalde gerek yoktur. Bugün dünyada üretilen oluşturulan bütün katma değerin en önemli payı yine beşeri sermaye dediğimiz insan niteliğine aittir.

Bütün modern toplumlarda olduğu gibi ülkemizde de eğitim, bir politika konusu değil esasen bir gelecek, beka meselesidir. Eğitime herkes böyle bakmaktadır. Eğitim alanı herhangi bir alan değildir. Eğitim alanı en temel unsurdur. Bu nedenle modern, demokratik, müreffeh ve güçlü bir ülke haline gelebilmek için eğitim alanındaki ilerlemeyi sürekli kılmamız elzemdir.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk; 27 Ekim 1922’de Bursa’da, İstanbul’dan gelen bir grup öğretmene “Orduların kazandığı zafer, sizin ve sizin ordularınızın zaferi için, yalnız ortam hazırladı. Gerçek zaferi siz kazanacaksınız, yaşatacaksınız ve kesinlikle başarıya ulaşacaksınız.” diyerek gerçek zaferlerin eğitimle ve öğretmenlerle olacağını kesin bir dille ifade etmişlerdir.

 

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım,

Ülkemizin her alanda gelişmesi için bizlere her zaman olduğu gibi bugün de çok görev düşmektedir. Sizlerin bu bilinç ve düşüncede olduğunuzdan kuşkum yoktur. Üzerinize düşen görevleri yerine getirmede karşılaşacağınız sosyal ve ekonomik problemlerin sizleri yıldırmayacağını, karşılaşacağınız problemleri el ele ve işbirliği içerisinde aşacağınızı düşünüyorum. 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kere daha belirtmek isterim ki özellikle ilimizdeki eğitim sorunları çözülemeyecek sorunlar değildir. Var olan ve olacak sorunlarımızı, başta Sayın Bakanımız olmak üzere, Sayın Valimiz, Sayın Milletvekillerimiz diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, hayırseverlerimizin desteği ile çözüme kavuşturacağımız inancını taşıyorum.

Şunu hiçbir zaman unutmamak gerekir ki: “Tarihin farklı dönemlerinde çok değişik unsurlar milletlerin gücü, kuvveti ve dahası caydırıcı gücü olmuştur. Kimi zaman nüfusun kalabalık oluşu, kimi zaman toprak bütünlüğünün büyüklüğü, kimi zaman da savaşlardaki teknik ve taktikler bir milletin gücü, kuvveti olmuştur. Günümüzde ise en büyük güç bilgidir, bilimdir, teknolojidir. İşte günümüzdeki en büyük güç olan bilginin temeli, gelişimi ve devamı kendini yarının çocuklarına adamış fedakâr ve cefakâr öğretmenler sayesinde gerçekleştirilecektir.”

Kutsal Mesleğimize yeni adım atan genç aday öğretmen arkadaşlarım,

Bilgi çağı diye tanımlanan günümüzde okullarda öğrendiklerimizle yetinmemeliyiz. Özellikle eğitim teknolojisinde yaşanan yeniliklerle bizler her zaman bilgilerimizi artırmamızı, yenilememiz gerektiğini bilmeliyiz. Sizlerin en önemli görevi sadece öğretmek değil, öğrencilerimize öğrenme yollarını öğretmek, onlara her alanda örnek olmak, onları iyi insan olarak yetiştirmektir. Bu anlamda okuyarak ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeleri takip etmelisiniz. Sizler de bu büyük camiaya hoş geldiniz, diyorum ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Türk Milli Eğitiminin amaçlarını gerçekleştirmek üzere yıllarca didinen, etrafına ışık saçarak aydınlatan tüm emekli öğretmenlerimizin ömürlerinin bundan sonraki kısımlarını sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçirmelerini diliyorum. Sağlık problemleri olan öğretmenlerimize de acil şifalar dileyerek en kısa zamanda aramızda görmek istiyorum. Ebediyete irtihal etmiş tüm öğretmenlerimizi, şehit öğretmenlerimizi, rahmet ve minnetle anıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle öğretmenlik görevini bu gün canla başla yürüten öğretmenlerimizi ve bu görevi tamamlayarak emekliye ayrılan öğretmenlerimizi saygıyla selamlıyor, başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere aramızdan ayrılan çok değerli tüm öğretmenlerimizi ve şehit öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Saygılarımla…

                                                                                                              Turan AKPINAR

                                                                                                        Adana İl Milli Eğitim Müdürü

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.