ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar’ın İlköğretim Haftası Mesajı

         Her eğitim öğretim yılına başlarken, gözü dünyaya, gönlü sevgiye ve kardeşliğe açık; kültürlü, donanımlı yeni nesiller yetiştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar’ın İlköğretim Haftası Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar’ın İlköğretim Haftası Mesajı 

Her eğitim öğretim yılına başlarken, gözü dünyaya, gönlü sevgiye ve kardeşliğe açık; kültürlü, donanımlı yeni nesiller yetiştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Böyle önemli bir başlangıçta sizlerle aynı heyecanı ve umutları paylaştığımızı bilmenizi istiyorum. Bugün ülkemizin her köşesinde, her hanesinde tatlı bir telaşın ve heyecanın yaşandığını biliyoruz.

 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında ilimiz genelinde 1254 okulda 473650 öğrenciye 23650 yönetici ve öğretmenle eğitim öğretim hizmeti verilecektir.

Eğitimdir ki, bir milleti bağımsız, şanlı ve yüksek bir toplum halinde yaşatır, ya da bir milleti kölelik veya yoksulluğa terk eder.” diyen Atatürk’ün bizlere hedef olarak gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesini yakalamak ve onun da üstüne çıkmak için, eğitimde başarılı olmak milli bir zorunluluktur.

Günümüzde, eğitimin niteliği, kalitesi, teknolojik gelişmelere uygunluğu, ülkenin kalkınma hedeflerine, hatta bütünleşen dünyanın ihtiyaçlarına cevap verip veremediği tartışılmaktadır. Bu hedefi gerçekleştirebilmek için; eğitimde kalitenin yükseltilmesini, eğitim sisteminin küreselleşen dünyanın şartları ve toplumun beklentileri doğrultusunda çağdaş kriterlere kavuşturulmasını, ezbercilikten uzak, insanı temel alan, bilginin üretilmesini ve kullanılmasını öğreten, eğitim politikaları ile araç ve yöntemlerinin benimsenmesini amaçlayan çalışmalar kararlılıkla ve hızla sürdürülmektedir. Bilinmelidir ki; ülkemizin bilimsel, teknolojik ve ekonomik alanda olduğu kadar, insani değerler bağlamında da gelişmesini sağlayacak en önemli unsur eğitimdir. Böylesine stratejik öneme haiz bir alanda çalışıyor olmanın bizlere yüklediği sorumluluklar çok büyüktür. Temel hedefimiz nitelikli ve donanımlı bireylerin yetiştirilmesine uygun eğitim imkânlarının ve ortamlarının zenginleştirilmesi, yaygınlaştırılması ve her vatandaşımıza ulaştırılmasıdır. Eğitime erişimin yanında, her alanda kalitesinin de arttırılması bundan sonraki süreçte en öncelikli gündem maddemiz olacaktır.

Sevgili Öğrenciler; 

Uzun süren bir tatil döneminden sonra yeniden okulunuza dönüyorsunuz. Yarınlarımızı güvenle emanet edeceğimiz siz sevgili çocuklarımızı şuandan itibaren bakımı ve temizliği yapılmış okullarımızda anne-baba şefkatindeki öğretmenleriniz, çok sevdiğiniz arkadaşlarınız, dağıtılmaya hazır durumda ücretsiz ders kitaplarınız bekliyor. Bütün Milli Eğitim Teşkilatının, hatta bütün Türkiye’nin sizin için seferber olduğunun sanırım farkındasınız.  Bu ilgiye, sevgiye ve size verilen öneme siz de derslerinize çok çalışarak karşılık verebilirsiniz. Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim öğretim yılınızı kutluyorum.

Değerli  anneler-babalar;

Unutulmamalıdır ki; eğitim-öğretim sadece okuldan ibaret değildir. Çocuklarımız, daha çok çevre şartlarının ve farklı ortamlardaki etkileşimin sonucunda yetişmektedirler. Onları okula teslim etmek yetmez. Onları izlemek, gözlemek ve onlara her konuda destek olmak anne baba olarak sizlerin görevidir. Bu doğrultuda sık sık okulları ziyaret edip, yavrularınızın devamsızlık ve ders durumlarını takip etmelisiniz. Öğretmenleri ile görüşüp, onlarla fikir alışverişinde bulunmalısınız. Sizleri bizler hep yanımızda hissettik. Bundan sonra da maddi, manevi yardım ve desteklerinize ihtiyacımız olacaktır. Verdiğiniz katkılar için bir kere daha şahsım ve kurumum adına teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum.

 Değerli öğretmen arkadaşlarım; 

Öğrencilerimizin en iyi şekilde yetiştirilmesi hususunda bir önceki yıldan daha fazla çaba gösterilmesi, her türlü sosyal ve kültürel çalışmaların okullarda teşvik edilmesi; edebiyat, şiir, spor vb. etkinliklerin sürekli olarak yapılması, öğrencilere bireysel ve ekip olarak ileride daha büyük işler başarabilecekleri yönünde özgüven kazandırılması hepimizin en önemli görevidir. Bu görevinizi en iyi şekilde yapacağınızı biliyor ve sizlere güveniyorum. Sonsuz sevgi ve sabırla çocuklarımızı ve gençlerimizi geleceğe hazırlayan, bu kutsal mesleğe gönül vermiş tüm öğretmenlerimize, teşekkür ediyorum.  Hizmet yıllarını tamamlayıp emekliye ayrılmış öğretmen ve diğer çalışanlarımıza sağlık ve mutluluk diliyor, aramıza yeni katılan genç öğretmen arkadaşlarımıza başarılar diliyorum.

Bizler mesai arkadaşlarımla birlikte ilimizde eğitim ortamlarının daha da iyileştirilmesi, okullarımızın her alanda eğitim öğretime hazırlanması için yaz tatili demeden, izin kullanmadan çok yoğun çalıştık. Eğitimciler için umutlar, yenilikler ve hedefler sınırsız ve süreklidir. Bu durumu büyük şair Sezai KARAKOÇ bir şiirinde şöyle ifade eder:

Biz yangında koşuyu kaybeden atlarız
Biz kirli ve temiz çamaşırları
Aynı zaman aynı minval üzere katlarız
Biz koşu bittikten sonra da koşan atlarız

             Evet, biz koşu bittikten sonrada koşan atlarız. Çünkü biz eğitimciler için her gün yeni bir koşudur. Biliyorum ki, hepiniz bunun bilincindesiniz. Bu duygu ve düşüncelerle 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılının ülkemize, ilimize, öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize hayırlı olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınarın 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.