ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Sn. Yaşar KOÇAK, Sosyal Uyum ve Yaşam Eğitimi (SUYE) Programını Ziyaret Etti.

İl Müdürümüz Sn. Yaşar KOÇAK, Sosyal Uyum ve Yaşam Eğitimi (SUYE) Programını Ziyaret Etti.

 


İl Müdürümüz Sayın Yaşar KOÇAK, Yüreğir Halk Eğitimi Merkezinde düzenlenen Sosyal Uyum ve Yaşam Eğitimi (SUYE) Programını Ziyaret Etti.


Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü (HBÖGM) ve İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü (GİGM) arasında 26.06.2018 tarihinde Protokol imzalanmıştır.

 

 

 

Protokol çerçevesinde, geçici koruma kapsamındaki Suriyeliler başta olmak üzere "yasal kalış hakkına sahip olan tüm yetişkin yabancıların" ülkemizdeki sosyal, ekonomik ve kültürel hayata uyumunun kolaylaştırılması amacı ile 8 saatlik Sosyal Uyum ve Yaşam Kurs (SUYE) Programı geliştirilmiştir. Program, Genel Müdürlüğümüz internet sitesinde yayınlanmış ve e-Yaygın sitemine tanımlanmıştır.

 

 

 

İlerleyen süreçte, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü arasında Sosyal Uyum ve Yaşam Eğitimi faaliyetlerine yönelik çalışmaların devam etmesi amacı ile yeni bir  "İşbirliği Protokolü" ve Programın sahada amacına uygun, sorunsuz, hızlı ve uyum içinde yürütülmesi için "Uygulama Esasları" hazırlanmış ve 21.10.2020 tarihinde iki Bakanlık arasında imzalanarak 20650 protokol numarası ile e-Yaygın Sisteminde tanımlanmıştır.

 

"Programda, Yeni Bir Ülkede Yaşamak ve Uyum, Türkiye'nin Tarihi ve Coğrafi Yapısı Türkiye'nin Kültürel Yapısı, Gelenek ve Görenekler, Genel Ahlak ve Toplumsal Yaşam Kuralları, Sosyal Yaşam Kuralları, Hak ve Yükümlülükler, Sosyal Hayata İlişkin Bilgilendirme, Acil Numaralar, Güvenlik Güçleri, Dini Hizmetler, Sosyal Sportif Olanaklar, Banka İşlemleri, Eğitim ve Sağlık Olanakları, Medeni Kanun ve Hukuki Konular, Geçim Kaynaklarına Erişim, Faydalı Bilgiler" başlıklarında konular, temel düzeyde anlatılmaktadır.

 

 

 

Bugüne kadar ilimizde Sarıçam Halk Eğitim Merkezinde 108 kurs açılmış olup 2142 kişiye kurs verilmiştir. Bu kapsamda diğer halk eğitim merkezlerinde görev yapan kadrolu ve usta öğreticilerinden 157 kişi eğitici eğitimini tamamlamıştır.  İlimizde diğer halk eğitimlerde de bu kurs açılacaktır.


10-02-202210-02-202210-02-202210-02-202210-02-2022

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.