ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTİKLAL MARŞI´NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

 İstiklal Marşı´nın Kabulünün 96. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü’nün için  Sarıçam İlçesi Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda program düzenlendi.
İSTİKLAL MARŞI´NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

İSTİKLAL MARŞI´NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ   

 

 İstiklal Marşı´nın Kabulünün 96. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü’nün için  Sarıçam İlçesi Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda program düzenlendi.

 

Anma Programına Valimiz Mahmut Demirtaş, 10. Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral İsmail Günaydın, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Sarıçam Kaymakamı Ali Murat Kayhan, İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 

 

İstiklal Marşı’nın okunması ve Saygı Duruşu ile başlayan anma programında günün anlam ve önemini belirten  konuşmayı Sarıçam ATO Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Erdal Arbaç  yaptı.

 

Mehmet Akif Ersoy´un, “Atiyi Karanlık Görerek Azmi Bırakmak" adlı şiirinin öğrenciler tarafından okunduğu programda,  İstiklal Marşı´nı “En Güzel Ben Okuyorum Yarışması” ilkokullar birincisi  Çukurova Necip Fazıl Kısakürek İlkokulundan Cemil Arda ve ortaokullar  birincisi Sarıçam İlçesi Ortaokulundan Sema Nur Cildan İstiklal Marşı’nın on kıtasını okuyarak salondan büyük alkış aldı. 

 

Daha sonra Sarıçam ATO Anadolu Lisesi öğrencilerinin Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri Kezban Nazlı Yılmaz ve Ayten Farımaz Özdemir yönetiminde sahnelediği "Küfe ve Seyfi Baba" adlı tiyatro oyunu ve  yine ATO Anadolu Lisesi öğrencilerinin  Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri Berna Ünal, İsmet Erdoğan ve müzik öğretmeni Türkan Şahin yönetiminde seslendirdiği "Cepheden Kurtuluşa” adlı oratoryo büyük beğeniyle izlendi.

 

İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesi ile devam eden etkinlikte; Necip Fazıl Kısakürek İlkokulundan Cemil Arda, Sarıçam İncirlik Ortaokulundan Sema Nur Cildan, Yüreğir Seniha Çobanoğlu İlkokulundan Işıl Yiğit, Yüreğir Yavuzlar Ortaokulundan Yusuf Paçacı, Yüreğir Anadolu Efes İlkokulundan Sena Karakaya ve Seyhan Şehit Metin Malkav Ortaokulundan Yusuf Oğuz  ödül aldı.

 

Valimiz Mahmut Demirtaş, ödül töreninin ardından yaptığı konuşmada  özellikle okudukları şiirlerle, sahneledikleri oyunlarla gösterdikleri başarı için  öğrencilere teşekkür etti ve törenin düzenlenmesinde emeği geçenleri kutladı.

 

“İstiklal Marşı’nın ruhunu ve onu yazan şairimiz Mehmet Akif’in ideallerini en doğru biçimde anlamak ve gelecek nesillerimize en güzel şekilde aktarmak kalbi vatan sevgisiyle çarpan bütün vatandaşlarımızın en önemli görevlerinden biridir” diyen Sayın Valimiz “İstiklal Marşı´nı anlamak için onun hangi şartlarda yazıldığını bilmemiz ve bu çerçevede değerlendirmemiz gerekmektedir. Vatan topraklarının düşman işgali altında olduğu, Türk milletinin, tarihinin en karanlık günlerini yaşadığı bir dönemde yazılan ve işgal altındaki Anadolu halkına “Korkma!” seslenişi ile başlayan İstiklal Marşımız, milletimizin milli ve manevi değerlerini birleştiren, destansı bir direnişin sarsılmaz iradesini aşılayan bir çimentodur.” şeklinde konuştu.

 

 

Anma programı Sarıçam ATO Anadolu Lisesi Görsel Sanatlar öğretmeni Aygül Dilturus, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri Cemal Kılıç ve Erdal Arbaç tarafından hazırlanan Mehmet Akif Ersoy ile ilgili görsellerin yer aldığı fotoğraf ve resim sergisinin protokol üyeleri tarafından incelenmesinin ardından son buldu.


15-03-2017
15-03-201715-03-201715-03-201715-03-201715-03-201715-03-201715-03-201715-03-2017

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.