ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“KİTABIM VE OKULUM, BENİM BAŞARI YOLUM” PROJESİNİN AÇILIŞ TÖRENİ, VALİ MAHMUT DEMİRTAŞ’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“KİTABIM VE OKULUM, BENİM BAŞARI YOLUM” PROJESİNİN AÇILIŞ TÖRENİ, VALİ MAHMUT DEMİRTAŞ’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“KİTABIM VE OKULUM, BENİM BAŞARI YOLUM” PROJESİNİN AÇILIŞ TÖRENİ, VALİ MAHMUT DEMİRTAŞ’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

          Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında, Müdürlüğümüz koordinesinde, proje paydaşları olan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Halk Kütüphanesi, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Seyhan Belediye Başkanlığı, Yüreğir Belediye Başkanlığı, Organize Sanayi Bölgesi, Ticaret Odası ve Sanayi Odası’nın destekleriyle Yüreğir Mustafa Cahit Kıraç İlkokulu’nda düzenlenen  “Kitabım ve Okulum, Benim Başarı Yolum” projesinin açılış töreni, Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

İlimiz Yüreğir İlçesi Cahit Kıraç İlkokulu’nda düzenlenen Açılış törenine Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş, Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, proje paydaşı kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, yaptığı konuşmasında;

“İnsanoğlunun en sadık, en vefalı dostudur, kitap. İyiyi, güzeli, doğruyu öğreneceği yegane yol göstericidir. Baş tacıdır; onun için başucundadır her daim. Elimizin altındadır, her an yanı başımızdadır. Bir nefes, bir solukluk mesafededir. Zihin dünyamızın anahtarlarıdır. Okumak, farklı olmaktır. Diğerlerinden ayrılmaktır. Elin tersiyle değil, parmakla gösterilmektir. Beşikten mezara, uzun ince bir yolculuktur okumak. Sabrı öğrenmektir, meraka kapılmaktır. Heyecanlanmaktır. Umuda yolculuğa bilet almaktır. Geleceğin rüyasına yatmaktır. Bitmez tükenmez bir arayıştır, okumak. En başta kendini aramaktır Yunus misali” dedi.

Bilgi ve teknoloji çağında yaşandığını, teknolojik gelişmelerin hızla ilerlediğini ve insanların telefonlara ayırdıkları zaman ile okumaya ayırdıkları zaman dilimi arasında kocaman bir uçurumun uçurum olduğunun altını çizen Akpınar, Bunu ters yüz etmek gerektiği, kitaplarla yeniden güçlü bir bağ kurmak ve kitapların kapağının altındaki büyülü dünyayı yeniden keşfetmek gerektiğini ifade etti.

“İşte bu sebeple “Kitabım ve Okulum Benim Başarı Yolum” projesi ile Güney Adana Bölgesinde yer alan okullarımızda 30 bin kitabı ve 15 bin TÜBİTAK Dergisini küçük yüreklere, taze dimağlara kazandırıyoruz. “Okuma Günü” etkinliğini başlatarak okullarda belli saatlerde tüm personelimizin öğrencilerimize eşlik edeceği bir okuma seferberliği ilan ediyoruz. Bu etkinliği evde de devam ettirmek adına “Ailem İle Okuyorum” çalışmasını başlatıyoruz. Burası çok önemli, zira çocuklarımız okullarında öğretmenlerini ve büyüklerini örnek alırken evde anne-babalarının okuduğunu görecek kendisi de kitap okuyacak. Ayrıca dağıtacağımız kitaplarla her okulumuzda aslında küçük bir kütüphane oluşturuyoruz. Her çocuğumuz bu kütüphaneden istediği anda faydalanma imkânını da yakalayacak. Bu sayede küçük yaşlardan itibaren okuma alışkanlığı edinecek çocuklarımız için artık kitap okumamak için bahane kalmayacak. “ dedi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün, Güney Adana Kalkınma Programı çatısı altında 8, Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında 3 proje olmak üzere toplam 11 proje fikriyle Güney Adana Bölgesindeki değişim ve dönüşümün lokomotif kurumu pozisyonunda olduğunu belirten Turan Akpınar, Program kapsamında hem paydaşlarına hem de diğer proje sahibi kurumlara sağladığı beşeri sermaye ile insan odaklı kalkınma programının hedeflerine ulaşması için var güçleri ile çalışmaya devam edeceklerini, çocukları, yarının dünyasına, ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 vizyonları doğrultusunda okuyan, düşünen, öğrenen, sorgulayan bireyler olarak hazırlayacaklarını ifade etti.

Okumanın, insanın ufuk çizgisini çok daha ileri taşımasında en önemli etken olduğunu kaydeden Vali Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Okumak, farklı hayatları tanıma, farklı coğrafyaları keşfetme imkânı sağlar. Hayal dünyasını geliştirerek yeni hayaller kurmasına yardım eder. Okumak, insanın yaşamını zenginleştirir. Kendini en iyi biçimde ifade etmesine olanak sağlar. Olaylara geniş açıdan bakmayı öğretir. Okumak, kişisel gelişimimize, dünyayı kavrama şeklimize katkı sağladığı gibi geleceğe dair umutlarımızı da canlı tutar. İşte saydığımız bu güzellikleri hayata geçirmek için Adana’nın Güney Bölgesinde yer alan İlkokullarımızdaki çocuklarımızı seviyelerine uygun kitaplarla buluşturuyoruz.” Dedi.

 Adana Halk Kütüphanesinin ve Gezici Kütüphanelerin Güney Adana Bölgesindeki öğrencilerin ziyaretine açılacağını belirten Demirtaş, proje kapsamında bölge okullarında 30 bin kitabı öğrencilerle buluşturulacağını ve ayrıca yazar ve okuyucu buluşmaları başta olmak üzere bir dizi etkinliğin gerçekleştirileceğini ifade etti.

Güney Adana Bölgesinde Eğitim konusunun dokunulması gereken en önemli sorunlardan biri olduğunu vurgulayan Demirtaş, “Okullarımızın fiziki altyapısının güçlendirilmesi, erken okul terki, devamsızlık, okul-veli işbirliğinin sağlanması, okullaşma oranları, çocuklarımızın terör ve uyuşturucudan uzak tutulması bölgede çözülmesi için yoğun mesai harcadığımız belli başlı sıkıntılardır. El birliği ile bu sıkıntıların üstesinden geleceğimize eminim. En nadide varlıklarımız olan evlatlarımız için hedef birleştiriyoruz. Onların daha iyi bir şehirde yaşamaları, daha güzel bir mahallede ikamet etmeleri, daha iyi bir okulda okumaları için çalışıyoruz. Kısacası onların geleceği için çalışıyoruz ” dedi.

Anne ve babaların çocuklarının kimlerle gezdiği ve kimlerle arkadaşlık ettiğini takip etmesi gerektiğini vurgulayan Valimiz Sayın Demirtaş, “Unutmayalım ki, kötü niyetli kişilerin yaptığı ilk iş, kötü emellerine alet edeceği insanın elinden okuduğu kitabı almak, eğitimine mani olmaktır. Çocuklarımızın, yeni şeyler öğrenmesine, doğruları öğrenmesine müsaade etmeyerek onları daha kolay kandırabilmektedirler. Bizler için sadık dostların kitaplar olduğunu aklımızdan asla çıkarmayalım. Bu vesile ile Güney Adana Kalkınma Programı Kapsamında, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün hazırladığı “Kitabım ve Okulum, Benim Başarı Yolum” projesinin hayırlı olmasını temenni ediyor, proje paydaşlarına başarılar diliyor, sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” Dedi.

 

Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş, törende yaptığı konuşmanın ardından eşi hanımefendi ve davetlilerle birlikte, öğrenceleri sınıflarında ziyaret ederek, sohbet etti, çiçek verdi ve kitap dağıttı. Yüreğir Mustafa Cahit kıraç İlkokulu’nda düzenlenen  “Kitabım ve Okulum, Benim Başarı Yolum” projesinin açılış töreni, Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş’ın, okul yöneticileri ile öğretmenlerin talep ve beklentilerini dinlemesi ve gerekli çalışmaların yapılacağı mesajı vermesiyle son buldu.

15-12-201715-12-201715-12-201715-12-201715-12-201715-12-201715-12-201715-12-201715-12-201715-12-2017

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.