ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“KOZAN LİSESİ GEÇMİŞİNDE GELECEĞİNİ ARIYOR” ÇALIŞTAYI MÜSTEŞAR YARDIMCISI AHMET EMRE BİLGİLİ’NİN KATILIMLARIYLA DÜZENLENDİ.

“KOZAN LİSESİ GEÇMİŞİNDE GELECEĞİNİ ARIYOR” ÇALIŞTAYI MÜSTEŞAR YARDIMCISI AHMET EMRE BİLGİLİ’NİN KATILIMLARIYLA DÜZENLENDİ.

 

 

“KOZAN LİSESİ GEÇMİŞİNDE GELECEĞİNİ ARIYOR” ÇALIŞTAYI MÜSTEŞAR YARDIMCISI AHMET EMRE BİLGİLİ’NİN KATILIMLARIYLA DÜZENLENDİ

 

İlimiz Kozan İlçesi Özden Kültür Merkezi’nde  gerçekleşen Çalıştaya Bakanlığımız Müsteşar Yardımcısı Ahmet Emre BİLGİLİ, Kozan Kaymakamı Şafak GÜRÇAM, İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar,  Kozan İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk SÖNMEZ, Kozan Belediye Başkanı Musa Öztürk ve Kozan Lisesi Mezunları katıldı. 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar yaptığı konuşmasına;

“Kozan Lisesi Geçmişinde Geleceğini Arıyor Çalıştayı”mıza hoş geldiniz diyor; sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. Öncelikle açıldığı günden bugüne, idarecisinden, öğretmenine; öğrencisinden velisine varıncaya kadar yolu Kozan Lisesi’nden geçen, taş üstüne taş koyan herkese hürmetlerimi, şükranlarımı sunuyorum” sözleriyle başladı.

           Akpınar, “Ecdadımız geçmişte hüküm sürdüğümüz coğrafyalarda inşa ettirdikleri her bir yapının girişine, o yapının kim tarafından, ne zaman yaptırıldığını gösteren bir iki beyit nakşettirirlermiş. Buna eski kültürde ‘tarih düşmek’ denildiği hepimizin malumudur. Anadolu’da medreseden camiye, hamamdan çeşmeye pek çok mimari güzellikte bu örneğe rastlamak mümkündür. Bugün bizler de düzenlediğimiz bu çalıştayla Kozan eğitim tarihine önemli bir tarih düşüyoruz. “ diyerek sözlerini sürdürdü.

 57 yıllık tarihi geçmişi ile Kozan eğitim hayatının ulu çınarının gölgesinde, geleceğin planlamasını yapmak ve Yahya Kemal’in “Kökü mazide olan atiyim” ifadesini somutlaştırmak için bir arada bulunduklarını, Kozan’ın, tarihi Sis şehri, Hititlerden Asurlulara, Romalılardan Osmanlıya birçok medeniyete ev sahipliği yapmış insanlık tarihi kadar eski yerleşim duraklarından biri olduğunu vurgulayan Akpınar, “ İç Anadolu’ya uzanan ticaret ve kervan yolu bu tarihi şehri, stratejik bir konuma taşımıştır. Yaklaşık 3 bin yıllık geçmişi ile Kozan, bugün de ilimizin eğitimden kültüre, turizmden tarıma pek çok alanda önde gelen ilçelerinden biri olma özelliğini sürdürmektedir “ dedi.

Kozan Lisesi’nin Kozan eğitim dünyasının sembol kurumlarından biri, Kozan eğitiminin hafızası olduğunu, özellikle eğitime başladığı dönem itibariyle Kadirli, İmamoğlu ve Feke ilçelerine de hitap eden yapısıyla, bir bölge lisesi mahiyeti de taşıdığı belirten Akpınar;

“2014 yılından itibaren Anadolu Lisesi olarak eğitim hayatına devam eden kurumumuz, 30 bine yaklaşan mezun sayısı ve yetiştirdiği değerleri ile daha şimdiden Türk eğitim tarihinde önemli bir yer edinmenin haklı gururunu yaşamaktadır” dedi.

Dünyada sınırların kalktığı, dünyanın küçük bir köy görünümü kazandığı bugünlerde, değişim ve dönüşüme ayak uyduranların ayakta kalacağını, dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de Kozan Lisemizin bölgesinde eğitimin çekim noktası olma özelliğini sürdürmesi için çağın gerektirdiği vizyonla yürüyüşünü sürdürmesinin elzem olduğunu vurgulayan Turan Akpınar;

“Geçmişinden aldığı ilhamla birlikte tarihi, kurum kültürü, akademik, sosyal, kültürel, sportif açıdan elde ettiği başarıları, çevresine yaydığı pozitif etki ve çağdaş eğitim anlayışı ile Kozan Lisemiz, ilimizin eğitim hayatında önemli yapı taşlarından biri olduğunu gelecekte de göstermeye devam edecektir.

Ülke olarak en büyük gücümüz beşeri sermayemiz. Nüfusumuzun üçte biri yirmi yaşın altında. Birçok ülkenin toplam nüfusuna denk gelen bu genç nesli en iyi, en güzel şekilde yetiştirmek, çocuklarımızı, gençlerimizi bizi biz yapan milli ve manevi değerlerimizle donatmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Eğitim ortamlarını, kütüphanelerini, atölyelerini, spor salonlarını, pansiyonlarını öğrencilerimizin en fazla verim alacakları şekilde hazırlıyoruz. Kısacası geleceğin altyapısını bugünden kuruyoruz.” dedi.

Bugün düzenlenen “Kozan Lisesi Geçmişinde Geleceğini Arıyor Çalıştayı”nın geçmişten alınan ilhamla, gücümüzü keşfetmemizi sağlayacak ve geleceğe dair atılacak adımları bugünden belirleyeceğimiz önemli bir platform niteliği taşıyacağının altını çizen İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, sözlerini,

“Bu vesile ile “Kozan Lisesi Geçmişinde Geleceğini Arıyor Çalıştayı”na katılımları ile bizleri onurlandıran Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ başta olmak üzere, mezunlarımıza, kıymetli katılımcılara ve çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.” cümleleriyle tamamladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yard. Dr. Ahmet Emre Bilgili yaptığı konuşmasında, kendisinin de bir Kozan Lisesi mezunu olduğunu, Kozan Lisesi’nin gönlünde hep ayrı bir yerinin bulunduğunu ifade ederek, son dönemlerde Kozan Lisesi başarı grafiğinde görülen zikzaklar nedeniyle bir çalıştay yapılması kararı aldıklarını söyleyerek;

“Bu çalıştay sonucunda alınacak kararların Kozan Lisemizin eğitim-öğretimdeki başarısına ve tanıtımına faydası olacağına inanıyorum. Katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından çalıştay öncesi,  “Kozan Lisesi Yolculuğu Ve O Günlerden Bugüne Fotoğraf Sergisi” slayt ve video gösterimi, katılımcılara öğle yemeği ikramından sonra günün anısına fidan dikimi yapıldı.


06-02-2018
06-02-201806-02-201806-02-201806-02-2018


 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.