ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kurumlarımızın e-posta kota sorunu

Kurumlarımızın e-posta kota sorunu

Sayın Yetkili;

 

Bakanlığımız birimlerinden okullara gönderilen maillerin, bir kısım okula kotası dolu olduğu için gitmediği yönünde bilgiler gelmektedir. Okullarımız ile iletişimin sağlıklı yapılabilmesi için “meb.k12.tr” mail sisteminde kota sorunu ile ilgili aşağıdaki bilgilendirmenin ilinizdeki tüm kurumlarınıza yapılmasını rica ederi.

Kota Sorunu Çözümü:

 

Çözüm için web tabanlı hesaba girip gereksiz maillerin silinmesi ve çöp kutusunun boşaltılması yada posta hesabının kurum bilgisayarında Outlook programına kurulup maillerin bilgisayara indirilmesi gerekmektedir.

 

Ayrıca Outlook’ta  Hesap Ayarlarında Gelişmiş sekmesindeki “maillerin bir kopyasını sunucuda bırak” seçeneğinde işaret varsa kaldırılmalıdır.

 

e-posta Kullanım Bilgileri:

 

Outlook için gerekli sunucu ayarları:

 

POP3 sunucusu                : k12pop3.meb.k12.tr

 

SMTP sunucusu               : k12smtp.meb.k12.tr

 

Web tabanlı e-posta kullanım adresi:

 

http://posta.meb.k12.tr

 

NOT: Outlook için kullanıcı adına mail adresinin tamamı yazılmalıdır. Ayrıca Outlook ta Hesap Ayarlarındaki Diğer Ayarlar kısmından Giden Sunucu sekmesinden “Giden sunucum (SMTP) için kimlik doğrulaması gerekiyor” kutusu işaretlenmelidir. Yeni verilen şifrelerde Türkçe karakter kullanılmamalıdır.

İyi çalışmalar dileriz.

 

 Millî Eğitim Bakanlığı

 

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı

 

Bilişim Altyapı Sistemleri ve Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı

 

 

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.