ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi'nin (SEUP) tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi'nin (SEUP) tanıtım toplantısı Sayın Valimiz Süleyman Elban'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Hilton Oteli'nde gerçekleştirilen toplantıya Sayın Valimizin yanı sıra Bakanlığımız Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Şennur Çetin, İl Milli Eğitim Müdürümüz Veysel Durgun, gazeteciler ve ilgili yetkililer katıldı.

Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Bakanlığımız Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Şennur Çetin; Avrupa Birliği tarafından desteklenen proje kapsamında, pilot illerin İstanbul, Bursa, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mersin, Adana ve Hatay olduğunu belirtip bu illerde bulunan 55 mesleki ve teknik lisede yaklaşık 1.150 atölyenin yenileneceğini kaydetti. Projenin bilişim, elektrik elektronik, güzellik ve saç bakım hizmetleri, makine teknolojisi çocuk gelişimi ve eğitimi gibi 22 meslek alanını kapsadığını dile getiren Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Çetin, SEUP kapsamında 444 atölyenin tadilat ve donanımlarının tamamlandığını belirtti. Proje kapsamında Adana'da daha çok dezavantajlı bölgelerde olan ve Suriyelilerin bulunduğu 6 okulun belirlendiğini kaydeden Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Çetin "6 okulumuzda şu anda sadece 3 alanda yaklaşık 21 milyonluk donanım ve altyapı desteği sağlandı. Projeyle yüzde 60'ı Suriyeli, yüzde 40'ı da Türk ve öğrencileri destekliyoruz. Projemiz 8 ilde 55 okulda yürütülmekte ve bütçesi 50 milyon avro." dedi.

Valimiz Sayın Süleyman Elban toplantıda gerçekleştirdiği konuşmada; SEUP'un istihdam ortamının sağlanması açısından çok anlamlı olduğunu belirtti. Projenin Türk ve Suriyelilerin, sosyal ve ekonomik uyumunu, istihdam edilebilirliğini ve yeterliliklerini iyileştirerek onları mesleki eğitime teşvik etmesi açısından çok anlamlı olduğunu ifade eden Sayın Valimiz  "Daha fazla okulu ve genci bu işe dahil ederek SEUP'un kentte maksimum seviyede uygulanması için gayret edeceğiz. Suriyelilerin ülkemiz içerisindeki yaşama uyumları büyük önem arz ediyor. Bu proje, Türk ve Suriyeli gençlerin, istihdama daha rahat katılmalarını hedefliyor." dedi.

Toplantı, gerçekleştirilen konuşmaların ardından projenin tanıtımıyla sürdü.

05-11-202005-11-202005-11-202005-11-202005-11-202005-11-2020

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.