ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Mesleki ve Teknik Eğitimde Sektör İle İşbirliği Toplantısı” Gerçekleştirildi

“Mesleki ve Teknik Eğitimde Sektör İle İşbirliği Toplantısı” Gerçekleştirildi

Mesleki ve teknik eğitim veren kurumlarının değerlendirildiği “Mesleki ve Teknik Eğitimde Sektör İle İşbirliği Toplantısı” Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş başkanlığında gerçekleştirildi.

 

Çukurova Kalkınma Ajansı Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra; Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun, Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

 

Toplantıda konuşma yapan Vali Demirtaş; günümüzde eğitim alanında dünyanın yükselen değerinin uygulamaya dayalı eğitim olduğunu belirtip teorik ve pratik eğitimin verildiği mesleki ve teknik eğitim kurumlarının; yenilikçi, girişimci, üretken ve ekonomiye değer katan ehil iş gücünün yetiştirildiği kurumlar olduğunu ifade ederek ‘’Meslekî ve teknik eğitim, bireysel ve toplumsal açıdan değerlendirildiğinde de sosyal ve ekonomik yönden ülkemizin gelişimini sağlayacak ciddi bir potansiyeli bünyesinde taşımaktadır. Bu açıdan bireylerin ilgi, yetenek ve mizaçları doğrultusunda mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri, tutum, tavır ve meslek ahlakının kazandırılması gerekmektedir. Diğer yandan iş dünyasının ihtiyaçlarına cevap verebilecek niteliğe sahip, gelişen teknolojiye uyum sağlayabilen, paydaşların planlama ve karar alma süreçlerine etkin katıldığı bir yapının kurulması da sistemin işlerliği açısından büyük önem arz etmektedir. Mesleki eğitimin ilimizdeki tüm paydaşlarını bir araya getiren bu toplantı, Adana’nın mesleki ve teknik eğitim karnesinin çıkarılması ve yol haritasının çizilmesi bakımından fevkalade değerlidir.’’ dedi.

 

Mesleki teknik eğitime erişimin geliştirilmesine, kapasitesinin artırılmasına, eğitim sektörünün toplum ve iş dünyasıyla ilişkilerinin geliştirilmesine, nitelikli iş gücü istihdamının sağlanmasına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilen toplantıda bir sunum gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Veysel Durgun, ülkemizde 2023 vizyonuna uygun sürdürülebilir ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamanın, sahip olduğumuz genç nüfusu küresel rekabette avantaja çevirmenin ve ekonomimizin itici gücü yapmanın yegâne yolunun nitelikli bir mesleki eğitimden geçtiğini vurguladı.

 

Toplantıda mesleki eğitimin geliştirilmesi, iyileştirilmesi ve teşvik edilmesi ile sektörün beklentileri masaya yatırıldı.

 

11-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-201911-04-2019

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.