ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ YILMAZ İLE AVRUPA BİRLİĞİ BAKANI ÇELİK, ZEYTİNLİ İLKOKULU VE ORTAOKULU AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ YILMAZ İLE AVRUPA BİRLİĞİ BAKANI ÇELİK, ZEYTİNLİ İLKOKULU VE ORTAOKULU AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ YILMAZ İLE AVRUPA BİRLİĞİ BAKANI ÇELİK, ZEYTİNLİ İLKOKULU VE ORTAOKULU AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

 

 

         Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz ile Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Ömer Çelik Seyhan İlçesine bağlı Zeytinli Mahallesi´nde Zeytinli İlkokulu ve Ortaokulu açılış törenine katıldı.

 

         Açılışta konuşan Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş, “Yoğun programlarına rağmen bugün Zeytinli Ortaokulu’nun açılış töreninde bizlerle birlikte olan, Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz´a ve Avrupa Birliği Bakanımız Sayın Ömer Çelik’e hoş geldiniz diyor; sizleri saygıyla selamlıyorum” dedi.

 

         Konuşmasını Eğitim ve öğretim; bireyin tüm yaşamı boyunca ihtiyaç duyduğu bilgi, beceri, tutum ve davranışların kazandırıldığı, yeteneklerinin ortaya çıkarılarak geliştirildiği önemli bir süreç olduğuna işaret eden Vali Demirtaş, “Bu süreci en iyi biçimde değerlendirmek, mutlu ve başarılı nesiller yetiştirmek, eğitim ve öğretime verilen önemle doğru orantılıdır. Eğitim ve öğretime verilen önemin en önemli işareti ise, hiç kuşkusuz eğitim alt yapısının iyileştirilmesi yönünde atılan adımlardır. Bu bağlamda son 15 yılda ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de eğitim alt yapısının güçlendirilmesi ve fiziki şartların iyileştirilmesi adına önemli adımlar atılmıştır” diye sürdürdü.

 

Valimiz Sayın Demirtaş, 2002’den önce Adana’da 7.173 derslik bulunurken, 2002’den sonra toplam 7.682 derslik kazandırıldığını belirterek, “Ayrıca, aynı dönemde 6.960 öğrenci kapasiteli 30 pansiyon, 18 spor salonu, 21 atölye, 13 yemekhane, 2 uygulama oteli ve 1 Rehberlik Araştırma Merkezinin de yapımı tamamlanmıştır. Bu yatırımlarla birlikte ihale aşamasında olan 47 farklı proje ile; 836 derslik, 2 spor salonu ve 1 öğrenci pansiyonunun inşaatlarına ise en kısa sürede başlayacağız. Bu rakamlar bize 2002 sonrasında ilimizde eğitim altyapısının %100’ün üzerinde geliştiğini göstermektedir. Asıl hedefimiz ise, 2019 yılına kadar, Adana genelinde tüm okullarımızda tekli eğitime geçmektir. Bu yöndeki çalışmalarımızı da tüm hızıyla sürdürüyoruz. Sayın Bakanlarımızın ve Hükümetimizin destekleri ile belirlenen hedeflere ulaşacağımıza inancımız tamdır” ifadelerini kullandı.

 

         Açılışı yapılan Zeytinli Ortaokulu binasının Adana’da gerçekleşen eğitim yatırımlarının son halkası olduğunu dile getiren Valimiz Sayın Demirtaş, sözlerini “2 milyon 256 bin TL yatırım bedeli olan ve 16 derslikten oluşan okulumuzda eğitim-öğretime başlanmıştır. Fiziki imkânlarıyla örnek teşkil eden Zeytinli Ortaokulumuzdan ülkemizin geleceğine yön verecek ve ülke yönetiminde söz sahibi olacak nice genç nesillerin yetişmesi temennisiyle ve Zeytinli Ortaokulu binasının Zeytinli Mahallemize ve Adana’mıza hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Bakanlarımıza, ülkemize ve Adana’mıza eğitim başta olmak üzere her alanda yaptıkları devasa katkılardan ve yürüttükleri çalışmalardan dolayı şükranlarımı sunuyorum” cümleleriyle tamamladı.

 

         AB Bakanımız Sayın Ömer Çelik ise yaptığı konuşmada, "Adana´mızın her tarafını bu yatırımla donatıyoruz. En kıymetli yatırım okullardır. Okullarda yetişen bu mücevherler ülkemizin geleceğini temsil ediyor. Geçmişte en çok şikâyet alınan şeyler köylerde okulun olmamasıydı. Okulun olduğu yerlerde öğretmenler olmazdı. Bu evlatlarımızın eğitim ile buluşması zor olurdu. Türkiye´nin her tarafını bir eğitim ocağı haline getiriyoruz. Ülkemizin en büyük gücü beşeri sermayesidir. Bugün geçmişe göre elde edemediğimiz bir takım imkanlara kavuşuyorsak bunu insan gücümüz ile elde ediyoruz. Yepyeni kaynaklara kavuşmadık ama insanımızın gücü, beşeri sermayemizin gücü, dünyaya gösterdiğimiz en büyük gücümüzdür. Eğitime ne kadar çok bütçe ayırabilirsek biliyorduk ki ülkemizin geleceği daha güzel olacak" diye konuştu.

 

         Ayrıca AB Bakanı Ömer Çelik, ´Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili, "Mehmetçiğin gösterdiği kahramanlık, bu çocuklar rahatça okusun diye, biz bu ülkede rahatça yaşayabilelim diye yapılan büyük bir fedakârlıktır. Sınırlarımızın yanında terör koridoruna müsaade etmezken, fakülte binaları açıyoruz, ortaokul binaları açıyoruz, yatırımlara devam ediyoruz. Çünkü o şehitlerimiz o gazilerimiz Türk Milleti daha da gelişsin diye en değerli varlıklarını kaybetmekten çekinmiyorlar" ifadelerini kullandı.

 

         Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz, yaptığı konuşmada, okulun hayırlı olması temennisinde bulundu.


         Adana´ya okulun kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür eden Yılmaz, bu okuldan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik gibi, Türkiye´nin geleceğini inşa edecek nice öğrencilerin yetişeceğine inandığını belirtti.

 

         Yılmaz, okulun bir yıl gibi kısa sürede tamamlanmasının ülkemizin nereden nereye geldiğinin en güzel göstergesi olduğunu, bu okulda 164 öğrenciye eğitim verileceğini söyledi. Türkiye´nin en büyük zenginliğinin beşeri sermayesi olduğunu vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti: "Beşeri sermayeyi değerli kılan da eğitimdir. Millî Eğitim Bakanlığı olarak eğitim çağındaki herkese kişilik, yetenek ve kabiliyetlerini en üst düzeyde geliştirmesi için fırsat eşitliği temelinde eğitim vermeye çalışıyoruz. Öğrencilerimizin, iletişim becerisi yüksek, takım çalışmasına uyumlu, eleştirel ve analitik düşünceye sahip bireyler olmasını istiyoruz. Bu amaca uygun eğitim, aynı zamanda ülkemizin bilgi ekonomisine geçişi ve demokrasinin gelişmesi için de gereklidir. Bu nedenle bu dönemde en büyük yatırımı eğitime yaptık. 2018 yılında merkezi hükümet bütçesinden 134 milyar 727 milyon lirayı eğitim için ayırdık. Bu toplam bütçenin yüzde 18´inden fazladır. Milli gelirimizin yüzde 6,2´sinden fazlasını da yine eğitime ayırıyoruz. Bu bütçeyle toplumun hemen hemen tüm kesimlerini içine alan örgün ve yaygın eğitim öğretimi yerine getirmekteyiz. Bugün 65 bin üzerindeki okulumuzda bir milyondan fazla öğretmenimizle 18 milyona yakın öğrencimize eğitim vermekteyiz."


         Yılmaz, kaliteli ve fırsat eşitliği temelinde eğitimin değişmez hedefleri olduğunu vurgulayarak, "Kaliteli eğitim için öncelikle alt yapının tamamlanmış olması lazım. Ben ilkokulu 70, liseyi 70 kişilik sınıfta okudum. Hep o dönemde şunu sorardım, derse giren öğretmen sınıfta 70 kişi varsa bir öğrencisine bir dakika ayırabilir mi? Ayıramadığı zaman da burada kaliteli bir eğitimden bahsedilebilir mi? İşte nüfusumuz arttı ama buna rağmen nüfusumuzun artış hızından kat kat daha fazlası yeni okullar, derslikler yaptık." ifadelerini kullandı.

 

"25 bin öğretmeni bir yılda eğitim ailemize kavuşturuyoruz"

 

Eğitimin kilit taşının öğretmenler olduğuna dikkati çeken Yılmaz, eğitimde başarının yakalanması için öğretmene yatırım yapmak gerektiğini aktardı. İsmet Yılmaz, en büyük yatırımı öğretmene yaptıklarının  altını çizerek, şöyle devam etti: "584 binin üzerinde öğretmenin atamasını gerçekleştirdik. Bugün gördüğümüz her üç öğretmenden ikisi bizim dönemimizde atandı. Şimdi dün ilana çıkıldı, 20 bin öğretmen daha alacağız. Bu alımla beraber inşallah bir kanun teklifi daha var. Ücretli öğretmenler arasında da bize 5 yıl ücretli öğretmenlik yapmış olmak kaydıyla bir 5 bin öğretmen daha alacağız. 25 bin öğretmeni bir yılda eğitim ailemize kavuşturuyoruz. Bu sayı bazı ülkelerin toplam kamu görevlisinden daha fazladır. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ilköğretimde 28´den 17´ye, ortaöğretimde 18´den 13´e düştü. Bu değer ile İngiltere, Japonya ve Güney Kore ile aynıyız, Fransa´dan daha iyiyiz. Norm kadro öğretmen doluluk oranı hemen hemen her bölgede yüzde 90´ın üzerine çıktı. Doğu Anadolu´da yüzde 92, Güneydoğu Anadolu´da yüzde 90, ülke genelinde de yüzde 90 civarında. Eğer bugün biraz öğretmen eksikliği varsa Marmara Bölgesi´nde İstanbul´da var. Dezavantajlı bölgelere, kimselere, kişilere pozitif ayrımcılık yapılması gerekir diyorsunuz ya sayın bakanım, işte biz de bu dönemde öğretmenimizin çoğunu Doğu ve Güneydoğu´da istihdam ettik."

 

"İkili eğitimi tamamen kaldıracağız"

 

Yılmaz, kaliteli eğitim için derslik başına düşen öğrenci sayını makul hale getirilmesi gerektiğini, bunu 36´dan 24´e indirdiklerini, Başbakanın talimatıyla ikili eğitimi ortadan kaldıracaklarını bildirdi. 282 bin yeni derslik yaptıkları bilgisini veren Yılmaz, "İkili eğitimi ortadan kaldırmak için 58 bin dersliğe ihtiyacımız var. Ama 47 bin derslik şu anda yapılıyor. Arada 11 bin fark var. Allah nasip ederse önümüzdeki 1,5 yılda bunu da kapatıp, ikili eğitimi tamamen kaldıracağız." dedi. Bakan Yılmaz, Adana´da geçen yıl 300 okulda ikili eğitim yapılırken, bu yıl 200´e düşürüldüğünü, bir yılda 100´e yakın okulu Adana´ya kazandırdıklarını dile getirdi.

 

"432 bin akıllı tahtayı öğrencilerimizle buluşturduk"

 

Daha kaliteli eğitim için teknolojinin eğitimle buluşturulması gerektiğine vurgu yapan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Fatih Projesi´ni başlattık. Bir milyon 437 binin üzerinde tablet bilgisayarı öğretmenlere ve öğrencilerimize dağıttık. 432 bin akıllı tahtayı öğrencilerimizle buluşturduk. Önümüzdeki dönemde ilkokulları, mesleki eğitim ve özel eğitim kurumlarını da Fatih Projesi kapsamına alacağız. Kodlama eğitimini başlattık. Beş ve altıncı sınıflarda teknoloji dersimiz var. O dersimizin içerisinde kodlama dersi vereceğiz. İstiyoruz ki evlatlarımızın kodlama dersi uygulamasını yapabilmesi için klavyeli bilgisayarlar olsun, bu alanda da çalışabilsinler.

 

Kaliteli eğitim için olmazsa olmaz unsurlardan birisi müfredatın güncellenmesi. Bilgi, teknoloji değişiyor. Bilgi ve teknolojinin değişimi müfredatın değişmesini zorunlu kılmaktadır. Bu yıl bir, 5 ve 9´uncu sınıflarda 51 dersin müfredatını yeniledik. Önümüzdeki dönemde geri kalan sınıfların derslerini güncelleyeceğiz. Evlatlarımızın 21. yüzyılın ihtiyacı bilgi, beceri, tutum, davranış ve değerleri almasını sağlayacağız. Müfredatı güncellerken, sadeleştirmeye önem verdik. Değerler eğitimi mutlaka olması gerekir dedik. Bir de analitik düşünme yeteneğinin hızlandırılması gerekir dedik. Bu ilkeler çerçevesinde müfredatı güncelleştirdik." 

Şartlı Eğitim Yardımı

        

Bakan Yılmaz, yaygınlaştırdıkları okul öncesi eğitimde bu yıl 37 pilot il belirlediklerine dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu: "Pilot illerde öğrencilerimizin kırtasiye masraflarını bakanlık olarak karşılıyoruz. Hedefimiz, her evladımızın ilkokula başlamadan önce bir yıl okul öncesi eğitimi almasını sağlamaktır. Ücretsiz kitap dağıtımını başlattık. 2003´den bu güne kadar 2 milyon 680 bin ücretsiz kitap dağıttık. Bütçemizden 4 milyar 600 milyon lira para ödedik. Şartlı Eğitim Yardımı programını başlattık. Annelere şunu söylüyoruz; düzenli olarak evlatlarınızı, kız ve erkek çocuklarınızı, anaokuluna, ilkokula, ortaokula, liseye gönderirseniz devlet olarak size destek olacağız. Anaokuluna ve ilkokula gönderdiğin her erkek öğrenci için 35 lira, kız öğrenci için 40 lira. Liseye gönderdiğin her erkek öğrenci için 50 lira, kız öğrenci için 60 lira hesabınıza para yatıracağız dedik. Şu ana kadar annelerimizin hesabına 6 milyar lira, yani 6 katrilyon lira para yatırdık."

 

Yılmaz, 1 milyon 229 bin öğrenciyi taşıma ile eğitimle buluşturduklarını, 91 bin engelli öğrencinin evinden alınıp okula getirildiğini aktardı. Hastanelerde geçici sınıflar açarak 13 bin öğrenciye eğitim imkanı sağladıklarını belirten Yılmaz, okul sütü programında 6 milyon öğrenciye süt ve kuru üzüm dağıtıldığını bildirdi. Ücretsiz yetiştirme ve destekleme kurslarına 9 milyon öğrencinin devam ettiğini, beşinci sınıflarda 800´e yakın pilot okulda haftada 15 saat İngilizce eğitimine başladıklarını kaydeden İsmet Yılmaz, sistem oturunca bütün Türkiye´ye yaygınlaştıracaklarını açıkladı.

 

Konuşmaların ardından Millî Eğitim Bakanı Yılmaz, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, öğrencilerle kurdele keserek, okulu hizmete açtı, sınıfları gezdi.

 

Açılışa Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş, İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

 

 

 

23-02-201823-02-201823-02-201823-02-201823-02-201823-02-201823-02-201823-02-201823-02-201823-02-201823-02-201823-02-2018

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.