ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ ŞAİRİN VEFATININ 80.YILINDA “AKİF’İ ANLAMAK, ASIM’I YAŞAMAK”

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları” Projesi kapsamında düzenlenen    “Vefatının 80.Yılında Akif’i Anlamak, Asım’ı Yaşamak” adlı programla anıldı.  
MİLLİ ŞAİRİN VEFATININ 80.YILINDA  “AKİF’İ ANLAMAK, ASIM’I YAŞAMAK”


MİLLİ ŞAİRİN VEFATININ 80.YILINDA  “AKİF’İ ANLAMAK, ASIM’I YAŞAMAK”

 

           Milli Şair Mehmet Akif Ersoy “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları” Projesi kapsamında düzenlenen    “Vefatının 80.Yılında Akif’i Anlamak, Asım’ı Yaşamak” adlı programla anıldı.

 

         Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz’ ın himayelerinde ve Eski Tarım ve  Köy İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ’ nün Başkanlığında, Bakanlık adına Bakan Yardımcısı Sayın Orhan ERDEM’ in de içerisinde bulunduğu kurul tarafında yürütülen   “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları” Projesi ilimizin de  içerisinde bulunduğu 24 ilde hayata geçirilmiştir.

 

         Ülkemizin farklı şehirlerinde uygulanan ve gençlerimizin milli ve manevi değerlerini tanımasını ve bu değerlere uygun bir tarzda yaşamasını hedefleyen projede birçok tanınmış yazarla ilgili çalışma yer alacak olup proje İslam coğrafyası ve ülkemiz için birer değer olan Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Tarık Buğra, Mustafa Kutlu gibi önemli isimlerin eserlerinin okunması ve tanıtılmasını kapsamakta olan uzun soluklu ve geniş kapsamlı bir çalışmadır.

 

         2016’nın Milli Şairimiz Mehmet Akif’in vefatının 80.yılı olması münasebetiyle bu yıl “Mehmet Akif Okumaları “ adı altında çalışmalar yapmış. Öğrenciler Mehmet Akif Ersoy’u tanıma ve tanıtma fırsatı bulmuştur.

         İlimizde “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları” Projesi kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce düzenlenen program, İstiklal Marşı ve Saygı Duruşunun ardından panelle devam etti.

         “Vefatının 80.Yılında Akif’i Anlamak, Asım’ı Yaşamak” konulu panel Sorumlu Öğretmen Erhan Ertek Başkanlığında, Şehit İdris Güler Ortaokulundan Büşra KARA; ATO Anadolu Lisesinden Enes YALÇIN; ÇEAŞ Anadolu Lisesinden İrem SAYGILI; İlhan Atış Anadolu Lisesinden Ceren EMEL; Tepebağ Anadolu İmam Hatip Lisesinden Fatma ÇETİN adlı panelist öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti.

 

         Proje kapsamında ilimizde düzenlenen “Vefatının 80.Yılında  Akif’i Anlamak, Asım’ı Yaşamak” adlı  anma programına Valimiz Mahmut Demirtaş, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Eski Tarım ve Köy işleri Bakanı Sami Güçlü, Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmenler ile çok sayıda öğrenci katıldı.

 

 

 

 

        İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar M. Akif’in “ Bizim adam olabilmemiz için çocuklarımızı okutmaktan , icab-ı asra göre terbiye etmekten başka çaremiz yoktur. Kendimiz ister okumuş ister okumamış olalım; artık  maziye karışmış sayılacağımız için bugün düşüneceğimiz bir şey varsa o da istikbaldir, yani evlatlarımızdır.” sözünü alıntı yaparak  “Akif’in istediği gibi; bu çalışmanın hedefi, evlatlarımız yani geleceğimizdir. Biliniz ki  eğitim–okumak ve gençlik neredeyse biz eğitimcilerin kalbi de oradadır. Bunun içindir ki bu çalışma özeldir, kıymetlidir.” diyerek projenin önemini vurguladı.

 

 

         Toplum olarak az okuduğumuza dikkat çeken Valimiz Mahmut Demirtaş da “ İlk emri “Oku” olan bir dinin mensupları olan bizlerin bu kadar az okuyan bir toplum olması elbette ki büyük bir çelişki ve eksikliktir. Bu eksiğimizi gidermek için bireysel ve toplumsal olarak sorumluluk almamız daha çok ,daha çok okumamız ve okutmamız gerek. Bugün burada gerçekleşecek olan Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi de hepimizin gönlünden geçeni somut bir harekete dönüştürmesi  “okumayı” merkeze alması bakımından bence çok kıymetli bir çalışmadır.” dedi.

         Anma etkinliğinde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili Milli Şair Mehmet Akif Ersoy´un hayatından örnekler vererek, alınması gereken derslere vurgu yaptı.

 

         Projenin öncülüğünü yapan Eski  Tarım ve Köy İşleri Bakanı Sami Güçlü de projenin 5 yıl önce üniversite öğrencileriyle başladığını ve projenin bugün bu noktaya geldiğini ifade etti. Sami Güçlü projeden ortaöğretim öğrencilerinin de faydalanmasını istediklerini ve önce birkaç ilde başlayan çalışmanın şu anda 24 ilde başarıyla sürdürüldüğünü dile getirdi.

 

 

         “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları” Projesinin 2016 yılından beri Milli Eğitim Bakanımız himayesinde devam etmekte olduğunu ifade eden Sayın Güçlü projede yer alan öğrencilerin önyargısız ve özgüven sahibi olmalarının dikkat çekici özellikler olarak öne çıktığını ve öğrencilerde gördüğü bu iki özelliğin  kendisini çok etkilediğini paylaştı.

11-01-201711-01-201711-01-201711-01-201711-01-201711-01-201711-01-201711-01-201711-01-2017

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.