ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"P4C-Çocuklar İçin Felsefe Uygulayıcı Eğitimi"Birçok ülkede ve farklı yaş gruplarında olumlu sonuçları olan P4C ile çocuklarda düşünme ve iletişim becerilerini geliştirilmesi hedeflenmiştir. P4C çocukların benlik saygısını artıran ve akademik başarılarını geliştiren öğrenme ve öğretime yönelik bir yaklaşımdır.

P4C çocuklara felsefe tarihi veya filozofların hayatının öğretildiği bir ders değil, öğrencilerin merkezde olduğu ve öğretim stilinin kolaylaştırıcı olduğu araştırmaya dayalı bir pedagojidir. Çocuklara yöneltilen sorularla çocukların düşünmelerini sağlayan, felsefi araştırmayı dersin merkezine koyan bir yöntemdir. 21. yüzyıl becerileri olarak adlandırılan problem çözme, iletişim, yaratıcılık, eleştirel ve bir arada düşünme becerileri P4C pedagojisinin temel kazanımlarındandır.

Okullarda gerçekleşecek oturumlarda çeşitli hikâyeler ve etkinlikler yoluyla çocukların özgürlük, adalet, eşitlik, empati, başkalarının farkında olma, cesaret, özgüven ve değer farkındalıklarını geliştirilmeleri amaçlanmaktadır. Rekabet yerine iş birliğini teşvik eden bu yöntem ile ilimizin konumundan dolayı kültürel çeşitliliğin yoğun olduğu sınıflarımızda farklılıklara saygı duyulan bir atmosfer sağlanacaktır. Bu pedagoji ile farklı kültürlere, inançlara ve dillere sahip çocukların bulunduğu okullarımız, öğrencileri toplum yaşamına katılmaya ve demokratik bir toplum yaratmaya hazırlayabilecek.

P4C'nin okullarımızda uygulanmasıyla bu beceriler kazandırılarak; Müdürlüğümüz stratejik planlamasında yer alan "Öğrencilerimizin bilişsel, duygusal ve sosyal olarak çok boyutlu gelişimini önemseyen, bilimsel düşünme, tutum ve değerleri içselleştirebilecekleri bir temel eğitim yapısına geçilmesi; Dezavantajlı gruplar başta olmak üzere, bütün bireylerin eğitimin her kademesinde katılım ve tamamlama oranlarını artırmak." hedeflerimize de somut katkılar sağlanması beklenmektedir.

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başvurusu yapılan "P4C-ÇOCUKLAR İÇİN FELSEFE UYGULAYICI EĞİTİMİ " proje başvurusu Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilmiş olup, proje kapsamında ilimizden 60 öğretmen eğitimlerden yararlanacaktır. Öğretmenlerimiz 30'ar kişilik gruplarda 2 haftalık eğitimlerden sonra sınıflarında haftalık P4C-(Philosophy For Children) Çocuklar İçin Felsefe oturumları gerçekleştirecekler.

14-12-202114-12-2021

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.