ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Bir Damla Kan İle Yaşama Şans Ver” meye hazır mısınız?

"Bir Damla Kan İle Yaşama Şans Ver” meye hazır mısınız?

Bir Damla Kan İle Yaşama Şans Ver” meye hazır mısınız?

 

Güney Adana Kalkınma Projesi Kapsamında “Bir Damla Kan İle Yaşama Şans Ver” Projesi Sayın Valimiz ve İl Milli Eğitim Müdürümüzün Katılımıyla Başladı.

 

Adana Valiliği koordinasyonunda yürütülen; ‘Güney Adana Kalkınma Projesi’ kapsamında toplumsal kan bağışı bilincinin oluşturulması ve kan bağışçısı sayısının arttırılması amacıyla hayata geçirilen; ‘Bir Damla Kan İle Yaşama Şans Ver’ adlı projemiz, Vali Mahmut Demirtaş’ın katıldığı törenle başladı.

 

Güney Adana Kalkınma Projesi kapsamında düzenlenen “Bir Damla Kan İle Yaşama Şans Ver’ Projesinin açılış töreni, Vali Mahmut Demirtaş, Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel, İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, Kızılay Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Yöneticileri, Okul Müdürleri, Öğretmenlerimiz, Öğrencilerimiz ve vatandaşlarımızın katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Programın açılışında proje koordinatörü Nevzat Güler, “Bir Damla Kan İle Yaşama Şans Ver” projesi hakkında bilgilendirmede bulundu.

 

Kızılay, mazlum ve Mağdurların yanında.

Proje bilgilendirmesinin ardından konuşmasını gerçekleştiren Kızılay Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, “Kızılay’ın kurulduğu günden bu yana ihtiyaç sahiplerine, mağdur ve mazlumlara dünya genelinde ve ülkemizde yardımlarda bulunduğunu“ söyledi. Proje ile gönüllü kan bağışçısı sayısının il genelinde artacağını ifade etti.

 

Bir Damla Kanla Yaşama Şans Veriyoruz.

“Bir Damla Kan İle Yaşama Şans Ver” projesinin ev sahibi, İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar da proje açılışında yaptığı konuşmada, kanın insan için ne denli önemli bir sıvı olduğunu dile getirirken “ Proje ile Güney Adana’da yer alan okullarımızda kan bağışı konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz. Gönüllü kan bağışının önemine dikkat çekerek, kan bağışına ilgiyi artırmayı planlıyoruz. Ülkemizde %4 civarında olan gönüllü kan bağışçısı oranını, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi en az %10 seviyelerine yükseltmek adına yerel bazda “Bir Damla Kan İle Yaşama Şans Ver” projesini hayata geçiriyoruz.” dedi.

 

Kan bağışı bilinci oluşturacağız. Adana’nın kan ihtiyacına katkı sağlayacağız.

Konuşmasının devamında kan bağışı bilincinin yerleşmesi için eğitim faaliyetlerinin önemini vurgulayan İl Milli Eğitim Müdürümüz, kan bağışı bilinci oluşturmaya yönelik seminerlerin, bilinçlendirme toplantılarının düzenleneceğini, bu toplantıların ardından yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimizle işbirliği içerisinde kan bağışı kampanyaları gerçekleştirileceğini ifade etti. Böylelikle ilimizin kan ihtiyacına katkı sağlanmasının hedeflendiğini belirtti.

 

Programda konuşan Vali Mahmut Demirtaş ise, “Kanın, her canlının temel yaşam kaynağı olduğuna dikkat çekti ve kanın sadece acil durumlar için değil, sürekli bir ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Türkiye’deki mevcut kan ihtiyacının yüzde 82’sinin, Türk Kızılay’ı tarafından karşılandığını belirten Demirtaş, “Ülkemizde her 4 saniyede bir ünite kana ihtiyaç duyulurken, dakikada 5 bağışçı bir dakikalık ihtiyacı karşılıyor. Bağışlanan her bir kan, 3 kişinin hayatını kurtarıyor” ifadesini kullandı. Vali Demirtaş, kentin “varoş” olarak tabir edilen bölgelerinde uyuşturucu kullanımı ve satışının yoğun olduğunu belirtti ve aileleri uyardı. Anne babaları çocuklarına sahip çıkmaya davet eden Vali Demirtaş, onları terör örgütlerine maşa olarak kullandırmamaları tavsiyesinde bulundu. Mahallelerinde “torbacı” diye tabir edilen şahısları gördüklerinde polise ve jandarmaya ihbarda bulunmalarının önemini anlattı.

       

Güney Adana Kalkınma Projesi kapsamında düzenlenen “Bir Damla Kan İle Yaşama Şans Ver” projesi açılış programı yapılan konuşmaların ardından, Kızılay’ın tören alanına kurduğu çadırlarda vatandaşlarımızın ve öğrencilerimizin kan bağışları ve Kızılay’ın programa katılanlara yaptığı aşure ikramıyla son buldu.

 

Programın ardından Vali Ziyapaşa Anadolu Lisesinin komşusu Mavi Çocuk Utku Anaokulunun Minikleri Vali Mahmut Demirtaş’ı okullarına davet ettiler. Nazik daveti kırmayan Vali Demirtaş, İl Milli Eğitim Müdürümüzle birlikte Mavi Çocuk Utku Anaokulunun koca yüreklerinin tebessümlerine ortak oldular. Ziyaret hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

 

18-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-2017

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.