ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sağlıklı Nesiller İçin Öğrencilere Narenciye Dağıtıldı

Sağlıklı Nesiller İçin Öğrencilere Narenciye Dağıtıldı

Adana Valiliği, Adana Çiftçiler Birliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen "Narenciye Tüketen Sağlıklı Nesiller Projesi"   kapsamında, Yüreğir ilçesindeki İsmail Sefa Özler Ortaokulundaki öğrencilere portakal ve mandalina dağıtıldı.

İlimizin tarımsal üretiminde önemli yere sahip olan narenciyemizin, tüketim bilincini ilkokul çağlarından başlayarak geliştirmek ve C vitamini deposu sayılan narenciyeyi çocuklarımızla tanıştırmak amacıyla Adana Valiliği, Adana Çiftçiler Birliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü 03.11.2016 -19.01.2017 tarihleri arasında haftada bir gün, okullarımızda mandalina veya portakal dağıtımı gerçekleştirmeyi planladı.

Projenin ilk etkinliği olan, Yüreğir ilçesindeki İsmail Sefa Özler Ortaokulundaki öğrencilere narenciye dağıtımına Vali Mahmut Demirtaş,  Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel, Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali Tekin katıldı.

Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş’ın katıldığı "Mandalina ve portakal yiyelim, sağlıklı beslenelim" sloganıyla gerçekleşen etkinlikte, öğrencilere birer kiloluk paketler halinde mandalina ve portakal dağıtıldı.

Vali Mahmut Demirtaş, etkinlikte, Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru ve yönetim kurulu üyelerinin kendisini ziyaret edip projeden bahsettiklerinde heyecanlandığını ve çok mutlu olduğunu belirtti.

Narenciyenin her bölgede yetişmediğinin altını çizen Demirtaş, şunları söyledi: "Bizler çok şanslıyız. Çünkü narenciye Akdeniz Bölgesi´nde yoğun olarak yetişiyor. Birliğimiz de böyle güzel bir proje geliştirmiş. Proje kapsamında bundan sonra her hafta inşallah bin öğrencimize narenciye dağıtacağız. Narenciye ürünleri sizi soğuk havalarda hastalıklara karşı koruyacak, ilaçtan önce narenciye yiyeceksiniz ve vücut direnciniz artacak. Daha sağlıklı olacaksınız. Böyle bir imkânı sundukları için Birliğe teşekkür ediyorum."

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru da "C" vitamini deposu olan narenciye tüketiminin sağlığa çok yararlı olduğunu vurguladı.

Bölgede üretilen narenciyenin dünyanın uzak ülkelerine ihraç edildiğini aktaran Doğru, “Dünyanın başka ülkelerindeki çocukların, insanların tüketimine sunuyoruz ancak Türkiye’de, Adana’da yanı başımızda yetişmesine rağmen biz yeterince narenciye tüketmiyoruz. Bu projemizi de bu amaçla hayata geçiriyoruz." ifadelerini kullandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar da “Böyle bir projede yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Öğrencilerimizi sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirmek ve onlara ilimizin narenciyesinin sağlık açısından kıymetini bir kez daha hatırlatmak amaçlı bu proje bizim için çok değerlidir. Bunun için projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

            Öğrenciler, çok sevdikleri mandalina ve portakalın okullarında bu şekilde dağıtılmasından çok mutlu olduklarını söyleyip teşekkür ettiler.


04-11-2016  04-11-2016 
04-11-2016  04-11-2016
04-11-2016  04-11-2016  
04-11-2016


DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.