ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SURİYELİ ÖĞRENCİLER İÇİN YAPILAN ŞAKİRPAŞA ÜMRAN ORTAOKULU TÖRENLE AÇILDI.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF) tarafından finanse edilerek inşaatı tamamlanan ve Bakanlığımıza teslimi yapılan Şakirpaşa Ümran Ortaokulu açılışı törenle yapıldı. 
SURİYELİ ÖĞRENCİLER İÇİN YAPILAN  ŞAKİRPAŞA ÜMRAN ORTAOKULU TÖRENLE AÇILDI.

SURİYELİ ÖĞRENCİLER İÇİN YAPILAN

 ŞAKİRPAŞA ÜMRAN ORTAOKULU TÖRENLE AÇILDI.

 

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF) tarafından finanse edilerek inşaatı tamamlanan ve Bakanlığımıza teslimi yapılan Şakirpaşa Ümran Ortaokulu açılışı törenle yapıldı.

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan programda Suriyeli öğrencilerin Türk halk oyunu gösterileri büyük alkış aldı.

 

Şakirpaşa Ümran Ortaokulunda düzenlenen törende Valimiz Mahmut Demirtaş,ABD Birleşmiş Milletler Daimi temsilcisi Nikky Haley,Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Orhan ERDEM,AFAD Başkanı Halis Bilden, UNİCEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle konuşma yaptı.

 

         Törene ayrıca ABD´nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Müsteşar Yardımcımız Ercan Demirci, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Ali Rıza Altunel, İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarımız, İlçe Müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

 

         Sayın Valimiz, yaklaşık bin 600 Suriyeli ve Türk öğrencinin eğitim alacağı Şakirpaşa Ümran Ortaokulu´nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, kadim bir medeniyetin mirasçıları olduklarını söyledi. Bu medeniyetin milyonlarca insanı asırlardır barış ve huzur içerisinde yaşattığını ifade eden Valimiz Demirtaş, "Kardeşçe yaşadığımız bu coğrafyada, son yıllarda kan ve gözyaşları akmıştır. Bugün de Suriye´deki yangını söndürmek için tüm gücümüzle gayret sarf ediyoruz. Suriyeli kardeşlerimize, modern ülkelerin kapılarını sıkı sıkıya kapattığı, tel örgülerini kat kat sıklaştırdığı bir dünyada, bizler sadece sınır kapılarımızı değil gönül kapılarımızı da ardına kadar açtık." dedi.

 

         Valimiz ayrıca, “Adana´da yaklaşık 300 bin Suriyeli mülteci bulunmakta olup 5-17 yaş aralığındaki öğrenim çağında 53 bin 288 Suriyeli çocuk bulunmaktadır. Her düzeydeki resmi eğitim kuramlarımız başta olmak üzere 22 geçici eğitim merkezimizde 19 bin 345 Suriyeli öğrenci kardeşimize eğitim-öğretim hizmeti sunuyoruz. Bu kurumlarımızda 243 Türkçe öğreticisi, 22 rehber öğretmen ve 547 Suriyeli gönüllü eğitici görev almaktadır. Çeşitli nedenlerle okula devam edemeyen çocuklarımız için saha çalışmalarımızı sürdürmekteyiz." sözleriyle ilimizdeki Suriyeli çocukların eğitimi ile ilgili bilgi verdi.

 

 

Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Orhan Erdem de “Türkiye bulunduğu coğrafi konum nedeniyle göç akınlarıyla karşı karşıya kalmaktadır.” dedi.

Suriye ve Irak’ta yaşanan iç savaş ve terörün, insanların göç etmesinde başrol oynadığını vurgulayan Bakan Yardımcımız Erdem, şunları kaydetti: "Ülkemiz, iç karşılıklardan etkilenen sığınmacılar için ’açık kapı’ politikası izlemiş, göç eden Suriye ve Irak vatandaşlarına devletimiz ve milletimiz, tarihi Misyonun bir yansıması olarak kucak açmıştır. 2011’den bu yana, başta Suriyeliler olmak üzere 3 milyonu aşkın insanı ülkemizde misafir etmekteyiz. Bu insanların barınma, güvenlik, sağlık, gıda ve eğitim gibi temel ihtiyaçları olmak üzere, her türlü ihtiyaçlarını karşılamayı kendimize görev bildik. Savaşın ve göçün getirdiği zorlukların, bu insanlarda oluşturduğu psikolojik etkileri en aza indirmek için devlet ve millet olarak büyük fedakarlıklar yaptık."

 

Birleşmiş Milletler verilerine göre Türkiye’nin en çok mülteci barındıran ülke konumunda olduğunu belirten Orhan Erdem, "Türkiye, küresel insani sistemin başlıca aktörleri arasında yer almıştır. Bakanlık olarak Suriyeli çocukların ülkemizde eğitim almalarına yönelik çalışmaları yürütmekteyiz. Bakanlığımız Suriyeli çocuklar için eğitimi yalnızca temel bir hak olarak değil, aynı zamanda onların yaşadıkları zorlu dönemi atlatmaları ve kendi geleceklerini inşa edebilmeleri açısından da hayati öneme sahip bir konu olarak değerlendirmektedir." dedi.

 

         Türkiye’de 500 bine yakın Suriyeli çocuğun eğitim aldığını, bu sayının da her geçen gün arttığını belirten Erdem, ."Suriye halkının barışa kavuşması için hepimiz dua ediyoruz" diyerek açılışı yapılan okulun hayırlı olması temennisinde bulundu.

 

Konuşmaların ardından birlikte açılış kurdelesini kesen Protokol, sınıfları ziyaret edip öğrencilerle sohbet ettiler.

26-05-201726-05-201726-05-201726-05-201726-05-201726-05-201726-05-201726-05-2017

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.