ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

VALİMİZ SAYIN MAHMUT DEMİRTAŞ’IN KATILIMIYLA 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ 2. YARIYILININ AÇILIŞI YAPILDI

VALİMİZ SAYIN MAHMUT DEMİRTAŞ’IN KATILIMIYLA 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ 2. YARIYILININ AÇILIŞI YAPILDI

VALİMİZ SAYIN MAHMUT DEMİRTAŞ’IN KATILIMIYLA 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILININ 2. YARIYILININ AÇILIŞI YAPILDI

 

Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş, 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının 2. yarıyılının açılışı vesilesiyle Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda düzenlenen törene katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören,  İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar’ın yaptığı açılış konuşması ile devam etti.  Daha sonra  Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş bir konuşma gerçekleştirdi. 

Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar; Öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz dinlenirken bizler de il ve ilçe yöneticilerimizle geçen dönemi değerlendirdiklerini, gelecek dönemin planlamasını yaptıklarını,  sahada inşaatı devam eden okullarımızın son durumlarını yerinde teşhis ettiklerini, okul yapımına müsait arsaları inceleyerek,2019 yılı sonuna kadar tüm kurumlarımızda tekli eğitime geçiş ile ilgili derslik ihtiyacının giderilmesi adına çalışmaların yoğun bir biçimde devam ettiğini belirtti. 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar  “Avrupa Birliği´nin eğitim, gençlik ve spor alanındaki hibe programı olan Erasmus+ Avrupa Birliği Projeleri 2017 yılı teklif çağrısı döneminde genel sonuçlar itibariyle ilimiz projeleri hibe desteği almaya hak kazanan iller sıralamasında, Yetişkin Eğitimi Personel Hareketliliği alanında Türkiye birincisi, Okul Eğitimi Personel Hareketliliği alanında Türkiye ikincisi ve Mesleki Eğitim alanında da Türkiye üçüncüsü olmuştur. 2017 başvuru dönemi KA1 projeleri sonuçlarına göre ilimizde toplamda 34 proje desteklenirken, eğitim camiasına kazandırılan hibe tutarı ise 1 milyon 163 bin 256 avro olarak gerçekleşmiştir. Bununla birlikte Adana’yı eğitimde “marka kente” dönüştürme çalışmalarımızın önemli işaretlerinden biri de hiç kuşkusuz TUBİTAK 4006 Bilim Fuarlarıdır. TUBİTAK 4006 Bilim Fuarları kapsamında desteklenen 476 okul ve %96,2’lik başvuru oranı ile Türkiye genelinde elde ettiğimiz başarılara bir yenisini daha ekledik. Buradan bu başarıyı ilimize kazandıran tüm okul idarecilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.” dedi. 

Konuşmasında  Güney Adana Kalkınma Programına da değinen Akpınar “İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 8 proje ile faaliyetlerimizi yoğun bir biçimde sürdürüyoruz. Son olarak Çukurova Kitap Fuarına katılan yazarlarımızı 48 okulumuzda "Yazar-Okur Buluşmaları" etkinliği kapsamında öğrencilerimizle bir araya getirdik. Buradan özellikle Güney Adana Bölgesinde görev yapan öğretmenlerimize ve idarecilerimize Güney Adana´nın makus talihini değiştirecek bu programa sahip çıkmaları gerektiğini bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyorum. “ dedi.

Bu yıl ilk kez uygulanacak liselere geçiş modeli ile ilgili çalışmaların belirlenen takvim doğrultusunda yürütüldüğünü söyleyen Akpınar, Okul idarecilerinden velileri bilgilendirmelerini, Destekleme ve Yetiştirme kurslarının öğrencilerimizi mağdur etmeyecek şekilde planlanmasını isteyerek, 2017-2018 eğitim öğretim yılı 2. kanaat döneminin ülkemize ve ilimize hayırlar getirmesini temenni ederek konuşmasını tamamladı.

Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş yaptığı konuşmada 15 günlük yarıyıl tatilinin ardından Adana’da ilk-orta ve lise eğitimlerine devam eden 480 bin öğrenci ve 29 bin 138 öğretmeninin bugün yeniden ders başı yaptığını, eğitim ve öğretimin; bireyin tüm yaşamı boyunca gereksinim duyduğu bilgi, beceri, tutum ve davranışların kazandırıldığı, zekâ ve yeteneklerinin ortaya çıkarılarak geliştirildiği önemli bir süreç olduğunu belirtti.

            Bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üretebilen ve insanlığın yararına kullanabilen, dinamik, mutlu ve başarılı bir nesil yetiştirmenin, eğitim ve öğretime verilen önemle doğru orantılı olduğunu dile getiren Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş konuşmasının devamında, “Bu önemli süreçte ilköğretimden yükseköğretime kadar tüm öğrencilerimizin sosyal, zihinsel ve duygusal yönden öğrenim hayatlarını sağlıklı şekilde sürdürmelerinin sağlanmasında idarecilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimize de önemli görevler düşmektedir.  En başta eğitimin saç ayağı, okul-öğrenci-veli işbirliği mutlaka sağlanmalıdır. Değerler eğitimini müfredatta yazan iki kelime olmaktan mutlaka çıkarmalıyız. Saygı, sevgi, yardımlaşma, dayanışma, misafirperverlik gibi değerleri çocuklarımızın davranışlarında somutlaştırmalıyız.’’ dedi.  

Konuşmasında öğrencilere de seslenen Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş, “Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, demokrasi ve insan haklarına saygılı, haklarını ve sorumluluklarını bilen, çevresiyle uyumlu, okumaktan ve öğrenmekten zevk alan, düşünebilen, araştıran, sorgulayan ve eleştiren bireyler olarak yetişmeniz bizler için çok önemli. Sizler düzenli çalışmalı, zamanı ve teknolojiyi iyi kullanmalı, kendine güvenen bireyler olarak yetişmelisiniz. Eğitim hayatınız boyunca elde edeceğiniz her başarı aileleriniz ve aziz milletimiz için kıvanç vesilesi olacaktır. Şunu asla hatırınızdan çıkarmayın ki sizleri çok önemsiyor ve çok seviyoruz. Sizler memleketimizin istikbali, milletimizin umudu olan genç neferlersiniz.  Ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini hayata geçirecek kişilersiniz. Bu hedefler istikametinde yol almalı, kendinizi yetiştirmelisiniz.  Sizleri bu amaçlardan alıkoyan art niyetli kişilerden uzak durmalısınız. Sizleri kötü alışkanlıklara sevk eden kim olursa olsun mutlaka ailelerinizle, öğretmenlerinizle ve okul idarecilerinizle paylaşınız.’’ ifadelerine yer verdi. 

Öğrenci velilerine de bazı tavsiyelerde bulunan Valimiz Sayın Mahmut   Demirtaş, “Çocuklarımızı her yönüyle tanıyan en başta sizlersiniz. Bu sebeple çocuklarınız hakkındaki birikimlerinizi öğretmenlerimizle paylaşmalısınız. Lütfen her konuda bizimle işbirliği ve iletişim içerisinde olunuz. En iyiye ve en güzele ancak bu yolla ulaşabiliriz. Kendi çocuklarımıza gösterdiğimiz sevgiyi ve saygıyı onların arkadaşlarına ve ebeveynlerine de gösterelim. Okullarımızın fiziki alt yapılarının güçlendirilmesi için veli olarak üzerimize düşen görevleri yapmaktan kaçınmayalım. Okul-Aile Birliklerinde görev almaktan çekinmeyelim. Özellikle okullarımızın çevresini mesken tutan kötü niyetli şahısları güvenlik kuvvetlerimize bildirelim. Taşın altına elimizi koymaktan kaçınmayalım. Nihayetinde bu okullar bizim okullarımız, öğrenciler bizim çocuklarımız.’’ diyerek 2017-2018 eğitim öğretim yılı 2. kanaat döneminin ülkemize ve ilimize hayırlar getirmesini temenni ederek konuşmasını bitirdi. 

Program, iki öğrenci tarafından “Bayrak’’ ve “Sakarya’’ isimli şiilerin okunmasıyla sona erdi.06-02-201806-02-201806-02-201806-02-201806-02-201806-02-2018

 

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.