ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YENİLENEN ÖĞRETİM PROGRAMLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Yenilenen Öğretim Programlarının tanıtımı için bilgilendirme toplantısı Sarıçam ilçesi Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda yapıldı.
YENİLENEN ÖĞRETİM PROGRAMLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

YENİLENEN ÖĞRETİM PROGRAMLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

   Yenilenen Öğretim Programlarının tanıtımı için bilgilendirme toplantısı Sarıçam ilçesi Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda yapıldı.

 Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanımız Alparslan Durmuş’un Yenilenen Öğretim Programıyla ilgili sunum yaptığı toplantıya Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürlüğü Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanımız Fatih Kuzu, İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Okul Müdürleri ve formatör öğretmenler katıldı. 

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan toplantının açış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürümüz Turan Akpınar yaptı.

İl Müdürümüz Akpınar konuşmasında “Çağın gerekliliklerini karşılayabilecek fertlerin yetiştirilmesi ve programın amacına ulaşması elbette ki yeni müfredat programının öğretmenlerimiz tarafından doğru şekilde anlaşılması ve uygulanması halinde mümkün olacaktır. Güncellenen öğretim programlarının tüm branşlar ve dersler bazında bütün öğretmenlerimize tanıtılması bu nedenle fazlasıyla önemlidir.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı kitap yazma komisyonunca yazılan ve yeni müfredata göre hazırlanan 9.sınıf Matematik kitabının Bakanlığımız tarafından ders kitabı olarak kabul edildiği ve baskısının yapıldığı bilgisini veren Akpınar ayrıca “90’ı temel eğitimden, 45’i ortaöğretimden olmak üzere 26 ayrı branştan 135 koordinatör öğretmen aracılığıyla; ilkokullarda, ortaokullarda, imam hatip ortaokullarında ve diğer bütün ortaöğretim kurumlarında görev alan branş öğretmenlerine yönelik güncellenen öğretim programlarının tanıtılması kapsamında Eylül Mesleki Gelişim Çalışmaları döneminde yapılacak olan çalışmaların planlaması Müdürlüğümüz tarafından yapıldı. Güncellenen öğretim programları tanıtım çalışmalarının sağlıklı ve verimli yürütülebilmesi için Müdürlüğümüzce bir takvim belirlenmiş olup çalışmaların bu kitapçıkta yer alan takvim doğrultusunda yürütüleceğini belirtmek isterim.” ifadelerine yer verdi.

Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Fatih Kuzu ise konuşmasında “Bakanlığımız tarafından yürütülen bu çalışmalar sonucunda da mevcut müfredat; öğrenme, öğretme teori ve yaklaşımlarındaki yenilik ve gelişmeler doğrultusunda; çağın, ferdin ve toplumun değişen ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yenilenmiştir.” dedi.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş da müfredatın neden yenilendiğine, bu sürecin nasıl ilerlediğine ve yeni müfredatın kazanımlarına değindiği sunumunda sosyokültürel hayatın, bilimin ve teknolojideki değişimlerin ve gelişmelerin toplumun ihtiyaç duyduğu vasıfların da farklılaşmasına yol açtığını ifade ederek “Değişen ve gelişen yeniçağa ayak uydurabilecek fertlerin yetiştirilmesi için müfredatın yenilenmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu kapsamda Bakanlığımız tarafından ilkokul ve ortaokul düzeyinde 17, lise düzeyinde 24, imam hatip ortaokulu ve imam hatip lisesi düzeyinde 10 olmak üzere toplam 51 ayrı; sınıflar düzeyinde ise 176 müfredat da yenileme çalışması yapılmıştır.” sözlerine yer verdi.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanımız ayrıca “ Yenileme çalışmaları başlamadan önce bir takım sorulara cevap aramak üzere çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bu soruların cevaplarını aramak üzere bakanlık uzmanları, akademisyenler ve aktif görev yapan öğretmenlerden bir çalışma grubu oluşturulmuş olup, farklı ülkelerin öğretim programları incelenmiştir. Yoğun bir çalışma döneminin ardından sonuç olarak öğrencilerimize sade, üst bilişsel becerilerin kullanılmasını gerektiren, kalıcı öğrenmeyi hedefleyen, öğrencileri bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanmaya teşvik eden, çağın gerekliliklerine daha uygun bir müfredat hazırlanmıştır.” dedi.  

İki gün süren bilgilendirme toplantısının sonunda katılımcılara, Talim ve Terbiye Kurulumuzun ve Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün hazırlamış olduğu Güncellenen Öğretim Programları Tanıtım Çalışmaları içerikli kitapçıklar dağıtıldı. 

08-09-201708-09-201708-09-201708-09-201708-09-201708-09-2017

 

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.