ADANA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yüreğir Bilim Sanat Merkezi Törenle Açıldı

Yüreğir Bilim Sanat Merkezi Törenle Açıldı

Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından ilimize kazandırılan Yüreğir Bilim ve Sanat Merkezi Valimiz Sayın Dr. Süleyman Elban tarafından törenle açıldı.

Törene, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Yüreğir Kaymakamı, Yüreğir Belediye Başkanı, İl Sağlık Müdürlüğü yöneticileri, İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde görevli Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri, okul ve kurum müdürleri, çok sayıda basın mensubu ve öğrencilerimiz de katıldı.

 

BİLİM SANAT MERKEZİ SAYISI 2'DEN 10'A ÇIKARILDI

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yaşar Koçak tören sırasında yaptığı açılış konuşmasında İlimizde bulunan Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) hakkında bilgi verdi.

 "Malumunuz olduğu üzere Bilim Sanat Merkezleri, özel yetenekli - üstün zekâlı öğrencilerin bireysel yeteneklerini en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla açılmış olan kurumlardır. 3 farklı sınavdan (Zihinsel Tanılama, Görsel Sanatlar ve Müzik) geçirilerek seçilen özel yetenekli öğrencilerimize, örgün öğretim kurumuna ek olarak; Bilim ve Sanat Merkezlerimizdeki atölyelerde,  üstün ve özel yeteneklerine ilişkin özel müfredat uygulanmaktadır." dedi.

BİLİM SANAT MERKEZLERİ İLE DAHA ÇOK SAYIDA VE DAHA NİTELİKLİ PROJELER GERÇEKLEŞECEK.

"Yüreğir Bilim Sanat Merkezimiz bünyesinde; Robotik Kodlama Atölyesi, Yapay Zekâ Atölyesi, Müzik Atölyesi ve Ses Kayıt Atölyesi, Görsel Tasarım Atölyesi ve Dijital Tasarım Atölyesi açılışları gerçekleştirilecektir." dedi. "Kurum Binalarının Bakanlığımıza verilmesini talimatlarıyla başlatan başta Sayın Valimize, her türlü kolaylıkların sağlanmasında emeklerini esirgemeyen İl Sağlık Müdürlüğümüze, onarım bakım sürecinde özellikle çevre düzenlemelerine ait katkılarından dolayı Yüreğir Belediyemize şükranlarımı arz ediyorum" diyerek teşekkür etti.

Müdürümüz konuşmasına; "Robotik Kodlama ve Zekâ Atölyesinde, BİLSEM Öğrencilerimizin olmadığı zamanlarda Hizmetiçi Eğitim verilmesi planlanmaktadır. Atölyemizdeki Hizmetiçi eğitimlerde, Erasmus, TÜBİTAK ve TEKNOFEST gibi araştırma projelerine rehberlik edebilecek öğretmenlerin yetiştirilmesi hedeflenmiştir. Halen Yüreğir BİLSEM adına TEKNOFEST'te 19, Zekatlon'da 2,  TÜBİTAK Ortaokul ve Liseler arası araştırma projelerinde 13 finalistimiz bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından açılan Öykü Yarışması finallerinde Adana'mızı, Yüreğir BİLSEM öğrencisi Aytun ÖNDEMİR temsil edecektir. Hizmet içi eğitim faaliyetlerini daha nitelikli ve çok sayıda proje hazırlanması, böylece Yüreğir BİLSEM'in tanınırlığı açısından önemli buluyoruz." şeklinde devam etti.

Valimiz başta, törene katılanlara ve basın mensuplarına teşekkür eden Müdürümüz, konuşmasını "Yüreğir Bilim Sanat Merkezimiz İlçemize, Adana'mıza ve ülkemize hayırlı olsun, diliyor hepinize saygılar sunuyorum." diyerek bitirdi.

 

ADANA İLİ MEDYA OKURYAZARLIĞINDA BİRİNCİ OLACAK

Valimiz Sayın Dr. Süleyman ELBAN,  Yüreğir Bilim ve Sanat Merkezi Açılış Töreni sırasında konuşmasında; "Bakım ve onarımlardan sonra, çok kullanışlı bir bina ve nezih bir ortam sağlanmış. Bu binanın Milli Eğitim Bakanlığına tahsisi konusunda girişimlerimiz oldu. Hem Sağlık Bakanlığı, hem de Milli Eğitim Bakanlığı olumlu tavır koydular. Bu sürecin sağlıklı ve hızlı bir şekilde aşılmasında destekleri olan Bakanlıklarımızın Bakanlarımız başta bütün yöneticilerine; İlimizde gayret sarf eden mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum." dedi. 

"Bu binanın üstün ve özel yetenekli öğrencilerimiz için Bilim ve Sanat Merkezi olarak açılmasının isabetli olduğuna inanıyorum." diyerek devam eden konuşmasında Valimiz; "Robotik ve kodlamayı önemsiyorum. Öğrencilerimiz burada özellikle yazılım alanındaki çalışmaları ile ufuk açacaklar." dedi ve ekledi "Bugün Adana İli genelinde bir 'Medya Okuryazarlığı' seferberliği başlattık. Bütün öğretmenlerimizin, 520.000'i aşan sayıda öğrencimizin medya yazarı olmasını bekliyorum. Vereceğimiz bu eğitimle Adana'mız, Medya Okuryazarlığında, iller arasında birinci sırada yer alacak." şeklinde açıklamalarda bulundu.

Valimiz Sayın Dr. Süleyman Elban, konuşmasının sonunda "Yüreğir Bilim ve Sanat Merkezi kuruluş ve açılışında görev alan Yüreğir Kaymakamlığımıza, Belediyelerimize ve özellikle İl Milli Eğitim Müdürümüz başta çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum." dedi.

Valimiz, Yüreğir Kaymakamımız,  İl Milli Eğitim Müdürümüz ve beraberindekiler kurdele kesilerek yapılan açılışın ardından atölyeleri gezdiler.

Atölyelerde örnek uygulamalar büyük ilgi gördü. Daha sonra okul idarecileri ve öğretmenlerle bir araya gelen Valimiz, Kaymakamımız ve İl Milli Eğitim Müdürümüze Yüreğir Bilim ve Sanat Merkezi çalışmaları hakkında slaytlar eşliğinde bilgi verildi.

 

04-01-202304-01-202304-01-202304-01-2023

DÖŞEME MAH. MEHMET NURİ SABUNCU BUL. HÜKÜMET KONAĞI SİTESİ NO 53 01130 SEYHAN / ADANA - 0 (322) 200 9100 / 0 (322) 200 9200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.